Connect with us

Zabawa

Pelosi prowadzi delegację do Kijowa i Polski; obiecuje wsparcie USA

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Delegacja Kongresu USA pod przewodnictwem przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi pochwaliła odwagę narodu ukraińskiego w uwagach podczas niedzielnej wizyty w Polsce, dzień po niespodziewanej podróży do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Ustawodawcy amerykańscy ocenili potrzeby Ukrainy w kolejnej fazie wojny, przy czym Pelosi obiecał, że Waszyngton będzie poparł kraj, dopóki nie pokona Rosji.

Pelosi, kalifornijski demokrata, który zajmuje drugie miejsce w prezydenturze po wiceprezydencie, był najstarszym amerykańskim prawodawcą, który odwiedził Ukrainę od czasu wybuchu wojny z Rosją ponad dwa miesiące temu. Jej wcześniej niezapowiedziana wizyta miała miejsce zaledwie kilka dni po tym, jak Moskwa zbombardowała ukraińską stolicę, gdy był tam sekretarz generalny ONZ.

Pelosi i pół tuzina amerykańskich prawników spotkali się z Zełenskim i jego głównymi doradcami przez trzy godziny w sobotę, aby ocenić z pierwszej ręki dotychczasowy wysiłek wojenny. Przemawiając w niedzielę do dziennikarzy w Polsce, członkowie delegacji jednogłośnie pochwalili dotychczasową obronę Ukrainy, zobrazowali walkę dobra ze złem i zobowiązali się do dalszego długoterminowego wsparcia wojskowego, humanitarnego i gospodarczego USA.

„Byliśmy dumni, że przekazaliśmy mu przesłanie jedności od Kongresu Stanów Zjednoczonych, przesłanie uznania ze strony narodu amerykańskiego za jego przywództwo i podziwu ze strony narodu ukraińskiego za jego odwagę” – powiedział Pelosi.


Jej wizyta ma miejsce dwa dni po tym, jak prezydent USA Joe Biden zwrócił się do Kongresu o 33 miliardy dolarów na wsparcie walki Ukrainy z Rosją, ponad dwukrotnie więcej niż pierwotny pakiet ratunkowy w wysokości 13,6 miliarda, ogłoszony przez Kongres na początku zeszłego miesiąca i który jest obecnie prawie wyczerpany. Gdy wojna zbliża się do trzeciego miesiąca, ruch ten miał zasygnalizować rosyjskiemu prezydentowi Władimirowi Putinowi, że amerykańska broń i inne formy wsparcia nie znikną.

READ  Uhonorowany na Camerimage Sam Mendes mówi, że operatorzy są „moim przewodnikiem” — The Hollywood Reporter

„To czas, kiedy opowiadamy się za demokracją lub pozwalamy, by autokracja rządziła dniem” – powiedział deputowany Gregory Meeks, demokrata z Nowego Jorku.

„To jest walka o wolność z tyranią” – powiedział reprezentant Adam Schiff, demokrata z Kalifornii. „I w tej walce Ukraina jest na czele”.

Deputowany Jason Crow, demokrata z Kolorado, weteran i członek Komisji Wywiadu i Służb Zbrojnych Izby Reprezentantów, powiedział, że przyjechał na Ukrainę z trzema priorytetami: „broń, broń i broń”.

„Musimy upewnić się, że Ukraińcy mają to, czego potrzebują, aby wygrać. To, co widzieliśmy w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, to ich zaciekłość, ogromna duma, umiejętność walki i umiejętność wygrywania, gdy mają do tego wsparcie”.

„Stany Zjednoczone Ameryki chcą wygrać, a my będziemy stać po stronie Ukrainy, dopóki zwycięstwo nie zostanie osiągnięte” – dodał.

W skład pełnej delegacji Kongresu wchodzili Meeks, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów; Schiff, przewodniczący Komisji Wywiadu Izby Reprezentantów; Jim McGovern z Massachusetts, przewodniczący Komisji ds. Regulaminu Izby Reprezentantów; Crow, Barbara Lee z Kalifornii; i Bill Keating z Massachusetts.

„Wszyscy nie macie za co”, powiedział delegacji Zełenskij, zgodnie z nagraniem wideo ze spotkania opublikowanym przez jego biuro.

Pelosi powiedział Zełenskiemu: „Wierzymy, że odwiedzamy cię, aby podziękować za twoją walkę o wolność”.

„Jesteśmy na granicy wolności, a twoja walka jest walką o wszystkich. Naszym zobowiązaniem jest być z tobą, dopóki walka się nie skończy – dodał Pelosi.

Delegacja kontynuowała swoją podróż po południowo-wschodniej Polsce, a jej członkowie odwiedzili później stolicę, Warszawę, aby spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą i innymi wyższymi urzędnikami. Odkąd 24 lutego Rosja rozpoczęła wojnę, Polska przyjęła ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy.

„Z niecierpliwością czekamy na podziękowanie naszym polskim sojusznikom za ich poświęcenie i wysiłki humanitarne” – powiedział Pelosi.

READ  Polski autor Nobla mówi, że Rosja zagraża „wolnemu światu”

Na konferencji prasowej w Polsce Pelosi powiedziała, że ​​wraz z innymi członkami delegacji oklaskiwała odwagę narodu ukraińskiego. Dodała, że ​​delegacja przyniosła Zełenskiemu „przesłanie wdzięczności od narodu amerykańskiego za jego przywództwo”.

McGovern powiedział, że rosyjska wojna ma konsekwencje daleko wykraczające poza Ukrainę i zaostrza kryzys żywnościowy, który byłby katastrofalny dla biednych ludzi na całym świecie.

„Brutalna wojna Putina nie jest już tylko wojną przeciwko narodowi ukraińskiemu” – powiedział McGovern. „To także wojna z najsłabszymi na świecie”.

Dodał, że Ukraina jest „koszem chleba świata”.

„Nie sądzę, aby Putin dbał o to, że głodzi świat” – powiedział McGovern.

___

Poprzednia wersja tej historii została poprawiona, aby pokazać, że Pelosi jest drugi w prezydenturze, a nie trzeci.

___

Więcej relacji AP z wojny poniżej https://apnews.com/hub/russia-ukraine

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.