Connect with us

Nauka

Rosja opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną z powodu sankcji gospodarczych: raport

Published

on

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w 2022 roku.NASA

  • Według Bloomberga, szef rosyjskiej agencji kosmicznej powiedział, że kraj opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną.

  • „Decyzja została już podjęta, nie mamy obowiązku mówić o niej publicznie” – powiedział w państwowej telewizji Dmitrij Rogozin.

  • Rogozin, dyrektor generalny Roskosmosu, skrytykował sankcje gospodarcze nałożone przez Zachód na Rosję.

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej poinformował w sobotę, że kraj opuści Międzynarodową Stację Kosmiczną, co według Moskwy było wynikiem sankcji gospodarczych nałożonych w wyniku konfliktu tego kraju na Ukrainie. według Bloomberga.

Dwie rosyjskie państwowe agencje informacyjne – Tass i RIA Novosti – poinformowały w sobotę, że dyrektor generalny Roscosmosu Dmitrij Rogozin powiedział w wywiadzie, że decyzja została już potwierdzona.

„Decyzja została już podjęta, nie mamy obowiązku mówić o niej publicznie” – powiedział podobno w państwowej telewizji. „Mogę tylko powiedzieć – zgodnie z naszymi zobowiązaniami, z rocznym wyprzedzeniem poinformujemy naszych partnerów o zakończeniu prac na ISS”.

Rogozin na początku kwietnia wysadzony litania zachodnich sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję, w której Roskosmos zrezygnuje z współpracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z NASA i Europejską Agencją Kosmiczną.

„Wierzę, że przywrócenie normalnych stosunków między partnerami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i innymi wspólnymi projektami jest możliwe tylko przy całkowitym i bezwarunkowym zniesieniu nielegalnych sankcji” – powiedział. napisał wtedy na Twitterze.

Odkąd Rosja najechała Ukrainę pod koniec lutego, Stany Zjednoczone – wraz z Unią Europejską i Wielką Brytanią – nałożyły szereg sankcji gospodarczych na Moskwę, rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i wiele osób. w wewnętrznym kręgu lidera.

Przez lata stacja kosmiczna była jasnym punktem w stosunkach amerykańsko-rosyjskich, co jest godne uwagi, biorąc pod uwagę przeszłe relacje, jakie kraje miały w „wyścigu kosmicznym” epoki zimnej wojny, gdzie obaj agresywnie poszukiwany osiągnąć mistrzostwo w eksploracji kosmosu.

READ  Co kryje się za wahaniem ludzi co do szczepień?

Jednak Rosja od miesięcy znajduje się w izolacji na arenie światowej, a powiązania z wielonarodowym projektem rozpadły się w obliczu zalotów Putina.

Według Bloomberga, trzech Amerykanów i włoski astronauta przybyło na stację kosmiczną na początku tego tygodnia, wraz z trzema Amerykanami, trzema Rosjanami i niemieckim kolegą z załogi, którzy byli już na pokładzie.

Według agencji prasowej NASA podobno zamierza kontynuować eksploatację stacji kosmicznej do 2030 roku.

Przeczytaj oryginalny artykuł na Insider biznesowy

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.