Connect with us

Świat

Partia Merkel wybierze nowego lidera przed wyborami w Niemczech

Published

on

BERLIN (AP) – Centroprawicowa partia kanclerz Angeli Merkel wybiera w ten weekend nowego lidera. Ta decyzja pomoże ukształtować wybór niemieckich wyborców na ich następcę na szczycie największej gospodarki w Unii Europejskiej po 16-letniej kadencji.

66-letnia Merkel przeprowadziła Niemcy i Europę przez szereg kryzysów od czasu objęcia urzędu w 2005 roku. Jednak ponad dwa lata temu powiedziała, że ​​nie będzie ubiegać się o piątą kadencję jako kanclerz.

Teraz jej partia Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna poszukuje drugiego nowego przywódcy od czasu rezygnacji z tej roli w 2018 roku. Ta osoba albo będzie kandydować na kanclerza w wyborach 26 września, albo będzie miała duży głos w wyborach.

Obecna przewodnicząca Annegret Kramp-Karrenbauer ogłosiła swoją rezygnację w lutym zeszłego roku po tym, jak nie udało się narzucić partii władzy. Decyzja w sprawie jej następcy była wielokrotnie opóźniana przez pandemię koronawirusa. Ostatecznie CDU zdecydowało się zorganizować w ten weekend konferencję online.

Delegaci najsilniejszej partii niemieckiej mogą w sobotę wybierać między trzema głównymi kandydatami, którzy przynajmniej różnią się znacznie stylistycznie. Nie ma wyraźnego faworyta.

65-letni Friedrich Merz oznaczałby zerwanie z erą Merkel. Partia zdominowała ośrodek, zakończyła pobór do wojska, umożliwiła małżeństwa osób tej samej płci, jeśli nie zostały adoptowane, oraz, między innymi, pozwoliła na dużą liczbę migrantów.

Ma tradycyjnie bardziej konserwatywny i przyjazny biznesowi wizerunek. Niedawno napisał w magazynie Der Spiegel, że „czy tego chce, czy nie, CDU musi wyjść z cienia Angeli Merkel”.

Merz powiedział, że chce dać niezadowolonym konserwatystom „polityczny dom”, ale nie ruszy „o milimetr” w kierunku prawicowo-ekstremistycznej partii „Alternatywa dla Niemiec”.

To druga propozycja Merza dla kierownictwa partii po tym, jak ostatnio przegrał z Kramp-Karrenbauerem, uważanym za preferowanego kandydata Merkel. W latach 2000-2002 kierował centroprawicową frakcją w parlamencie, kiedy to Merkel wyrzuciła go z tego stanowiska, aw 2009 roku opuścił parlament – później jako prawnik i przewodniczący rady nadzorczej niemieckiego oddziału firmy BlackRock.

READ  Wybory prezydenckie w USA. Co może zrobić prezydent Stanów Zjednoczonych?

Merz próbował przedstawić swoją dekadę poza polityką jako siłę, ale brakuje mu rządowego doświadczenia. Proponuje to również Armin Laschet, gubernator najbardziej zaludnionego stanu Nadrenii Północnej-Westfalii.

59-letni Laschet jest bardziej liberalną postacią, która została wybrana na gubernatora tradycyjnej centrolewicowej twierdzy w 2017 roku i jest postrzegana jako prawdopodobnie kontynuująca centrowe podejście Merkel. W debacie z kandydatami w zeszłym tygodniu powiedział: „Przyniosę ze sobą doświadczenie rządu, kierowanie dużym państwem, wyważanie różnych interesów i – to może nie zaszkodzić przywódcy CDU – wygranie wyborów”.

Trzeci kandydat, Norbert Roettgen, przegrał wybory stanowe w Nadrenii Północnej-Westfalii w 2012 roku. Merkel następnie odwołała go ze stanowiska niemieckiego ministra środowiska. Roettgen, lat 55, mówi, że wyciągnął wnioski z tego doświadczenia. Zadeklarował się jako kandydat do „nowoczesnego centrum”, które zwraca uwagę m.in. na walkę ze zmianami klimatycznymi.

Roettgen, obecnie przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, od dawna uważany jest za outsidera, ale sondaże wykazały, że zyskał popularność wśród zwolenników CDU. Zasugerował, że w zeszłym tygodniu będzie smaczną alternatywą dla zwolenników Merza i Lascheta.

– Nie jestem w obozie – powiedział. „Opowiadam się za każdym i myślę, że ci, którzy nie głosują na mnie, mogą ze mną mieszkać i zaakceptują mnie, jeśli zostanę wybrany”.

Laschet jest jedynym kandydatem, który musiał podjąć ważne decyzje w związku z pandemią koronawirusa. To zarówno mocna, jak i słaba strona: podniosła swoją rangę, ale otrzymała mieszane recenzje, zwłaszcza jako głośny zwolennik łagodzenia ograniczeń po pierwszej fazie pandemii.

CDU jako całość skorzystała na kryzysie koronawirusa i doprowadziła do silnego sondażu w niezwykle niepewny rok wyborczy Dzięki pozytywnym recenzjom dla przywództwa Merkel w pandemii. Nie ma pewności, czy którykolwiek z tych kandydatów mógłby przejść przez te rankingi w wyborach. Sobotnia decyzja nie będzie ostatnim słowem w sprawie kandydata centroprawicy na kanclerza.

READ  Koronawirus szaleje w Czechach. Dziś rząd zamyka szkoły, bary i dyskoteki. Możesz tam iść

Dzieje się tak częściowo dlatego, że CDU jest częścią bloku unijnego, do którego należy również jej siostrzana partia, Unia Chrześcijańsko-Społeczna, której siedziba znajduje się tylko w Bawarii. Obie strony wspólnie zdecydują, kto będzie kandydował na stanowisko Merkel, choć nie ustalono jeszcze harmonogramu.

Szef CSU Markus Soeder sam jest potencjalnym kandydatem. Gubernator Bawarii zyskał na znaczeniu podczas pandemii jako zdecydowany zwolennik surowych restrykcji dotyczących powstrzymania koronawirusa, a jego sondaże przewyższają wyniki kandydatów CDU.

Niektórzy uważają, że minister zdrowia Jens Spahn, kandydujący pod przewodnictwem Lascheta na wiceprzewodniczącego CDU, jest potencjalnym kandydatem.

Startujący spotka się z ministrem finansów Olafem Scholzem, kandydatem walczących centrolewicowych socjaldemokratów, obecnie młodszym koalicjantem Merkel, a także kandydatem ekologów Zielonych, którzy planują pierwszy start w firmie.

Lider CDU jest wybierany przez 1001 delegatów. Jeśli żaden kandydat nie zdobędzie większości, odbędzie się druga tura wyborów. Zgodnie z niemieckim prawem wynik online musi zostać potwierdzony w głosowaniu korespondencyjnym, którego wyniki spodziewane są 22 stycznia.

Plan jest taki, że tylko sobotni zwycięzca weźmie udział w tym głosowaniu.

Jedność „jest najwyższym priorytetem dla wszystkich” – powiedział ustępujący przewodniczący Kramp-Karrenbauer agencji informacyjnej dpa. „Jest to również moja wielka prośba na imprezę”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *