Connect with us

Zabawa

Nowy protest w Polsce przeciwko decyzji aborcyjnej, World News

Published

on

Tysiące ludzi zebrało się w Warszawie w niedzielę na ostatni protest przeciwko orzeczeniu sądu ograniczającemu prawo do aborcji we wszystkich okolicznościach, z wyjątkiem najbardziej wyjątkowych.

Uczestnicy, głównie kobiety i młodzież, przekroczyli stolicę w stronę domu wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który zdaniem analityków stał za wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października.

Policja kilkakrotnie próbowała zablokować protestującym drogę, aby uniemożliwić im dotarcie do domu Kaczyńskiego, który był celem kilku ostatnich protestów, zanim ostatecznie zablokowała ulicę, na której mieszka.

Już z dnia na dzień grupa rolników, którzy oskarżyli rząd, że nie robi nic, aby powstrzymać spadające ceny ich produktów, wyrzuciła tam martwą świnię i rozrzuciła ziemniaki i jajka po drugiej stronie ulicy.

Spójrz | Słodko-gorzkie zwycięstwo: zielone szaliki powiewają, gdy Argentyna świętuje legalizację aborcji

Niedzielne demonstracje odbyły się w 39. rocznicę śmierci ówczesnego polskiego dyrektora generalnego Wojciecha Jaruzelskiego, który ogłosił stan wojenny, aby zdławić naciskający na reformy ruch związkowy solidarności.

Aktywiści organizowali szereg protestów od czasu październikowego orzeczenia sądu, że aborcje z powodu wad wrodzonych są niezgodne z konstytucją – decyzja, która nałożyłaby prawie całkowity zakaz zwalniania.

To orzeczenie nie zostało jeszcze oficjalnie ogłoszone, co oznacza, że ​​nie ma zastosowania, ale lekarze odwołali zaplanowane aborcje z obawy przed złamaniem prawa.

Po wdrożeniu aborcje są dozwolone tylko w przypadku gwałtu, kazirodztwa i śmiertelnego zagrożenia matki.

Obecnie, według oficjalnych statystyk, w Polsce przeprowadza się mniej niż 2000 legalnych aborcji rocznie. Jednak grupy kobiet szacują, że kolejne 200 000 kobiet poddaje się aborcji nielegalnie lub za granicą.

Protestujący zignorowali rozkazy rządowe przeciwko masowym zgromadzeniom podczas pandemii koronawirusa, która do tej pory zabiła 22 000 ludzi w Polsce, kraju liczącym 38 milionów ludzi.

READ  Gwiazda M jak miłość opuszcza serial. Krystian Wieczorek zrezygnował, bo będzie pracował w konkursie!
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *