Connect with us

Świat

Papież wyjaśnia komentarze dotyczące homoseksualizmu i grzechu w adnotacji

Published

on

Papież wyjaśnia komentarze dotyczące homoseksualizmu i grzechu w adnotacji

RZYM (AP) – Papież Franciszek wyjaśnił swoje ostatnie komentarze na temat homoseksualizmu i grzechu, mówiąc, że odnosi się jedynie do oficjalnej katolickiej moralności, która uczy, że każda aktywność seksualna poza małżeństwem jest grzechem.

A w piątkowej notatce Franciszek przypomniał, że nawet ta czarno-biała doktryna podlega okolicznościom, które mogą całkowicie wyeliminować grzech.

Franciszek po raz pierwszy zabrał głos w wywiadzie dla The Associated Press 24 stycznia, w którym stwierdził, że prawa kryminalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” i że „homoseksualizm nie jest przestępstwem”.

Jak to często bywa, Franciszek wyobraził sobie rozmowę z kimś poruszającym kwestię oficjalnego nauczania Kościoła, że ​​akty homoseksualne są grzeszne lub „z natury nieuporządkowane”.

„Dobrze, ale najpierw rozróżnijmy grzech od przestępstwa” – powiedział Franciszek w udawanej rozmowie. „Grzechem jest także brak miłości bliźniego”.

Jego komentarze wzywające do dekryminalizacji homoseksualizmu zostały okrzyknięte przez zwolenników LGBTQ kamieniem milowym, który pomógłby zakończyć nękanie i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” zrodziło pytanie, czy wierzył, że bycie gejem jest grzechem samym w sobie.

Wielebny James Martin, amerykański jezuita, który kieruje amerykańskim ministerstwem pomocy katolikom LGBTQ, poprosił Franciszka o wyjaśnienia i wydrukował odręczną odpowiedź papieża na stronie internetowej Outreach późny piątek.

W swojej notatce Franciszek powtórzył, że homoseksualizm „nie jest przestępstwem” i powiedział, że wystąpił „aby podkreślić, że kryminalizacja nie jest ani dobra, ani sprawiedliwa”.

„Kiedy powiedziałem, że to grzech, po prostu odniosłem się do katolickiego nauczania moralnego, które mówi, że każda aktywność seksualna poza małżeństwem jest grzechem” – napisał Franciszek po hiszpańsku, podkreślając ostatnie zdanie.

Ale nawiązując do swojego indywidualnego podejścia do posługi duszpasterskiej, Franciszek zauważył, że nawet to nauczanie zależy od rozważenia okoliczności, „które mogą zmniejszyć lub wyeliminować błędy”.

READ  Aleksiej Nawalny: „Zamiast trupa nie ma karawanu”, gdy rodzina przygotowuje pogrzeb

Przyznał, że mógł wyrazić się jaśniej w swoich komentarzach dla AP. Powiedział jednak, że w wywiadzie użył „języka naturalnego i potocznego”, który nie wymagał precyzyjnych definicji.

„Jak widać, generalnie coś powtórzyłem. Powinienem był powiedzieć: „To grzech, jak każdy akt seksualny pozamałżeński”. To znaczy mówiąc o „przyczynie” grzechu, ale dobrze wiemy, że moralność katolicka nie tylko rozważa sprawę, ale także ceni wolność i intencję; i to za każdy rodzaj grzechu” – powiedział.

Około 67 krajów lub jurysdykcji na całym świecie penalizuje dobrowolną aktywność seksualną osób tej samej płci, z których 11 może lub nakłada karę śmierci, zgodnie z The Human Dignity Trust, która działa na rzecz zniesienia takich przepisów. Eksperci twierdzą, że nawet tam, gdzie prawa nie są egzekwowane, przyczyniają się one do nękania, piętnowania i przemocy wobec osób LGBTQ.

Nauczanie katolickie zabrania małżeństw osób tej samej płci, ponieważ sakrament małżeństwa jest więzią między mężczyzną a kobietą na całe życie. Zastrzega stosunek seksualny dla par małżeńskich, jednocześnie zakazując sztucznej antykoncepcji.

Podczas swojego trwającego od dziesięcioleci pontyfikatu Franciszek podtrzymał to nauczanie, ale priorytetem uczynił dotarcie do osób LGBTQ. Podkreślił bardziej miłosierne podejście do stosowania doktryny Kościoła, aby towarzyszyć ludziom, a nie je potępiać.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *