Connect with us

technologia

PAIH wspiera innowacyjne technologie w rolnictwie – Polska Agencja Inwestycji i Handlu

Published

on

PAIH wspiera innowacyjne technologie w rolnictwie – Polska Agencja Inwestycji i Handlu

W 2023 roku Mzuri World – lider agrotechniki i producent najnowocześniejszych maszyn rolniczych – za 35 mln zł dokończy budowę zakładu produkcyjnego. Na realizację inwestycji spółka otrzymuje dotację państwową, której obsługą zajmuje się Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH). W 2022 roku agencja zrealizowała dwukrotnie więcej polskich projektów inwestycyjnych niż w 2020 roku.


W 2017 roku polska spółka Mzuri-Agro wchodząca w skład grupy Agro-Land przejęła majątek brytyjskiej firmy Mzuri Ltd. Transakcja spowodowała przeniesienie produkcji do Śmielina w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie obecnie firma ma swoją siedzibę. Polski właściciel zainwestował w nowoczesne centrum badawczo-rozwojowe, które od 2019 roku jest jedynym ośrodkiem na świecie specjalizującym się w kompleksowych badaniach i rozwoju technologii uprawy pasowej, dysponującym sprzętem używanym na czterech kontynentach w ponad 40 krajach.

Projekt, wspierany przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, dotyczy budowy zakładu do produkcji nowoczesnych agregatów nasiennych i uprawowych. Inwestycja obejmowała m.in. budowę budynku biurowego oraz obiektów produkcyjno-magazynowych. Łączna wartość wyniosła 35 mln zł, z czego 3 mln zł zostało pokryte dotacją Ministerstwa Rozwoju i Technologii w ramach „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla polskiej gospodarki na lata 2011-2030” .

Jesteśmy firmą globalną. W ciągu zaledwie kilku lat z małej firmy staliśmy się głównym dostawcą ważnych technologii dla rolnictwa, odpowiadając na wyzwania globalnego ocieplenia, dekarbonizacji gospodarki i pustynnienia coraz większych obszarów Europy. Proponowane przez nas rozwiązania łączą w sobie wymóg zaspokajania podstawowych potrzeb człowieka, takich jak produkcja wysokiej jakości żywności i surowców roślinnych, z jednoczesną ochroną środowiska naturalnego – gleby, wody, powietrza – podkreślił Marek Różniak, Prezes Mzuri World.

Inwestycja w Mzuri World to jedna z blisko 20 polskich inwestycji, którymi PAIH zarządzała w 2022 roku. Dla porównania: w 2021 r. było ich dziesięć, a w 2020 r. – dziewięć.

READ  Destiny Copyright Takedowns staje się nieuczciwe, trafiają filmy Bungie

Z dumą i dużym zaangażowaniem zarządzamy polskimi projektami inwestycyjnymi. Z roku na rok jest ich coraz więcej i jest to wyraźny sygnał, że nasi przedsiębiorcy stawiają na rozwój. Dzięki temu polskie produkty i technologie stają się bardziej konkurencyjne na rynkach międzynarodowych, których ekspansję wspieramy. Naszymi klientami są producenci maszyn rolniczych. W 2021 roku wartość eksportu tego typu sprzętu wyniosła 1,67 mld euro, o ponad 20% więcej niż rok wcześniej. W najbliższej dekadzie sektor agritech może stać się siłą napędową polskiego eksportu i kluczowym elementem zrównoważonego rozwoju całej gospodarki – dodał Paweł Kurtasz, Prezes PAIH.


* * *

O Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu

Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) jest instytucją doradczą Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Jest to pierwszy punkt kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Firma działa zarówno na terenie Polski, jak i poprzez sieć biur na całym świecie. Wzmacnia widoczność polskich marek na rynkach międzynarodowych, promuje krajowe produkty i usługi, a także rozwiązania technologiczne produkowane w Polsce. Agencja pomaga przedsiębiorcom wybrać optymalną ścieżkę ekspansji za granicą. Wspiera także napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski i realizację polskich inwestycji w kraju. PAIH współpracuje z sektorem publicznym oraz partnerami regionalnymi i oferuje m.in. szkolenia, audyty i promocję nieruchomości inwestycyjnych, współpracę przy organizacji misji biznesowych oraz wsparcie komunikacyjne przy realizacji wspólnych projektów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *