Connect with us

Gospodarka

Ożywienie polskiej produkcji w kwietniu niweluje fatalne dane z marca | zatrzaski

Published

on

Ożywienie polskiej produkcji w kwietniu niweluje fatalne dane z marca |  zatrzaski

Polska produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 7,9% rok do roku (ING: 6,2%, konsensus: 5,6%), po spadku o 5,6% rok do roku (skorygowany) w marcu. Dane wyrównane sezonowo pokazują wzrost produkcji o 7,0% miesiąc do miesiąca, co oznacza, że ​​produkcja wzrosła po spadku w marcu. Średnie wartości z ostatnich dwóch miesięcy sugerują, że ożywienie w produkcji postępuje. Dane alternatywne sugerują również, że ożywienie gospodarcze trwa nadal, a wyjątkowe osłabienie w marcu było zdarzeniem jednorazowym.

Duża zmienność danych o produkcji przemysłowej w marcu i kwietniu wynikała z efektów kalendarzowych. Słaby rozwój w marcu wynikał z dwóch mniej dni roboczych i wcześniejszej Wielkanocy. Z kolei kwiecień tego roku miał o dwa dni więcej niż w roku ubiegłym, co dało impuls do danych przemysłowych.

W kwietniu produkcja wzrosła w większości branż (31 z 34), natomiast spadki odnotowano w produkcji sprzętu elektrycznego, górnictwie i produkcji metali. Solidny wzrost odnotowała produkcja dóbr konsumpcyjnych, zarówno trwałych (12,9% r/r), jak i nietrwałych (9,9% r/r). To napawa optymizmem, jeśli chodzi o perspektywy konsumpcji, w której spodziewamy się ciągłej poprawy. Nieco wolniej rosła produkcja dóbr inwestycyjnych (7,6% rok do roku).

READ  Finlandia i Polska są gotowe do rozwijania dyplomacji zdrowotnej z Iranem
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *