Connect with us

Nauka

Oto dlaczego Donbas znajduje się w centrum ukraińskiego kryzysu

Published

on

Victor Kraevskiy demonstruje podstawowe ruchy samoobrony podczas praktycznego treningu. (Iwana Kottasowa/CNN)

Kiedy Ukraińska Straż Kobiet wystosowała zaproszenie na kurs przetrwania i samoobrony, zapisało się 700 kobiet. Ale sala w kijowskim ratuszu, w której szkolenie miało się odbyć w sobotę, mogła pomieścić maksymalnie 300 osób, więc dodano kolejne terminy.

Kobiety uczyły się wszystkiego, od tego, jak spakować torbę ratunkową, skąd wziąć potrzebne zapasy i jak zatamować krwawienie.

W pewnym momencie jeden z instruktorów, Ołeksandr Biletskij, zaczął mówić o przetrwaniu w mieście bez podstawowych usług, mówiąc uczestnikom, że nadszedł czas na planowanie z sąsiadami.

„Zdecyduj, jak podzielić zadania. Kto będzie gotować, kto zaopiekuje się starszymi, kto zaopiekuje się dziećmi – powiedział Biletskiy, ekspert wojskowy.

Natalia Skryabina powiedziała, że ​​udział w kursie pomógł jej zrozumieć, jakiego nastawienia będzie potrzebować w sytuacji kryzysowej.
Natalia Skryabina powiedziała, że ​​udział w kursie pomógł jej zrozumieć, jakiego nastawienia będzie potrzebować w sytuacji kryzysowej. (Iwana Kottasowa/CNN)

Zwrócił uwagę na znaczenie utrzymania dobrej higieny w warunkach polowych: zdecyduj, gdzie będzie toaleta, przechowuj śmieci w workach, a w najgorszym razie przygotuj się na szybkie grzebanie zmarłych. W pewnym momencie powiedział, że w sytuacji kryzysowej zakopywanie ludzi w pionie może zaoszczędzić miejsce i czas.

Natalia Skryabina, 36-letnia animatorka, zgłosiła się na szkolenie, ponieważ chciała być przygotowana na sytuację kryzysową, czy to klęskę żywiołową, czy wojnę.

„Nie możemy przewidzieć, co dzieje się po drugiej stronie. Tu w Kijowie wciąż czujemy, że jesteśmy daleko od tego, ale ludzie na wschodzie mówią inaczej, bo tego doświadczyli, wiedzą, że wszystko może się zdarzyć” – powiedziała.

– Osiem lat temu nikt nie spodziewał się, że coś takiego się wydarzy – powiedziała, odnosząc się do wojny na wschodzie i decyzji Rosji o aneksji Krymu.

Około 240 kobiet wzięło w sobotę udział w treningu przetrwania w kijowskim ratuszu.
Około 240 kobiet wzięło w sobotę udział w treningu przetrwania w kijowskim ratuszu. (Iwana Kottasowa/CNN)

Skryabina powiedziała, że ​​po tym, jak koleżanka opowiedziała jej o kursie, przeczytała notatki zrobione przez osoby, które już uczestniczyły.

„Ale to nauczyło mnie więcej o myśleniu kryzysowym. Jak się przygotować i jak zachować spokój”, powiedziała, dodając, że wykorzystuje szkolenie, aby upewnić się, że jest przygotowana na każdą ewentualność. „Zamierzam teraz kupić gaśnicę”, powiedziała.

READ  Wraz z aktualizacją z lipca 2022 roku Boom Beach Frontlines pojawia się w 19 nowych krajach

Podczas praktycznego treningu samoobrony dwie kobiety ćwiczyły używanie rąk, aby uniknąć potencjalnego agresora.

„Nigdy nie zaciskaj pięści. To nie działa, połamiesz sobie palce, użyjesz dłoni – powiedział Victor Kraevskiy, jeden z instruktorów, kobietom zgromadzonym w ozdobnej sali.

Kobiety uczestniczące w kursie badają przedmioty, które mogą być pomocne w sytuacjach kryzysowych.
Kobiety uczestniczące w kursie przeglądają przedmioty, które mogą być pomocne w sytuacjach kryzysowych. (Iwana Kottasowa/CNN)

Julia Kesaieva przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *