Connect with us

Świat

Oszustwa związane z wymazem z nosa w Indonezji: pracownicy oskarżeni o ponowne wykorzystanie testów Covid na pasażerach na lotnisku w Medan

Published

on

Pięciu pracowników dużej indonezyjskiej firmy farmaceutycznej Kimia Farma zostało aresztowanych 27 kwietnia za rzekome umycie i przepakowanie szybkich zestawów wymazów z antygenu i użycie ich na pasażerach na międzynarodowym lotnisku Kualanamu w Medan na północnej Sumatrze.

Indonezja wymaga od wszystkich pasażerów negatywnego wyniku testu na koronawirusa przed wejściem na pokład lotu krajowego, a firma sprzedaje zestawy testowe na lotnisku Medan.

Policja podała, że ​​oszustwo trwało około czterech miesięcy.

Rzecznik policji północnej Sumatry, wielki komisarz Hadi Wahyudi, powiedział, że władze nadal prowadzą dochodzenie w sprawie liczby ofiar, których dotknęły ponownie użyte wymazy.

„Rozpoczęli przestępstwo 17 grudnia 2020 r. Jeśli codziennie mają od 50 do 100 klientów, liczbę ofiar szacuje się na około 10 000” – powiedział.

Podejrzanym postawiono zarzuty popełnienia przestępstw na podstawie indonezyjskiego prawa zdrowotnego, które przewiduje maksymalnie 10 lat pozbawienia wolności dla winnych i maksymalnie 5 lat pozbawienia wolności zgodnie z prawem ochrony konsumentów w tym kraju.

Menadżer Kimii Farmy Medan jest jednym z aresztowanych. Policja stwierdziła, że ​​każdy podejrzany miał do odegrania inną rolę w oszustwie, od mycia zużytych wacików bawełnianych po przepakowanie zestawu do dostarczenia próbek do laboratorium.

Policja znalazła przetworzone waciki bawełniane, opakowania z recyklingu i 149 milionów rupii (10 000 dolarów) w gotówce podczas nalotu, w którym aresztowano pięciu podejrzanych. Pasażerowie zapłacili 200 000 rupii (14 USD) za każdy wymaz z antygenem.

CNN poprosiło Kimię Farmę o komentarz.

Według Poranny post w południowych ChinachDwóch prawników, którzy wielokrotnie latali nad lotniskiem Medan w ciągu ostatnich kilku miesięcy, planuje wnieść pozew zbiorowy przeciwko firmie o odszkodowanie w wysokości 1 miliarda rupii (69 000 USD) za każdego poszkodowanego pasażera.
W jednym z nich powiedział indonezyjski minister ds. Przedsiębiorstw państwowych Erick Thohir Post na Twitterze w zeszłym tygodniu zaangażowani mieli zostać „bardzo surowo ukarani”.

Kryzys Covid w Indonezji

Indonezja jest czwartym co do wielkości krajem na świecie i doświadczyła jednej z najgorszych epidemii wirusa Covid w Azji. Według Johns Hopkins University od czasu wybuchu pandemii odnotowano ponad 1,6 miliona przypadków i 46 000 zgonów.

READ  Atak terrorystyczny w Indonezji na wyspie Celebes. Zginęło czterech mężczyzn. WIDEO

Wcześniej w tym tygodniu indonezyjskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że u dwóch pacjentów wariant Covid B.1.617 został zidentyfikowany po raz pierwszy w Indiach. W kraju odnotowano średnio około 5000 przypadków Covid-19 dziennie w ciągu ostatniego tygodnia.

Władze są zaniepokojone wpływem nadchodzącego święta Mudik, kiedy dziesiątki milionów ludzi podróżuje, aby świętować swoje rodziny w swoich rodzinnych miastach Id al-Fitr, koniec Ramadanu.

Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się Covid-19 podczas obchodów Eid, rząd Indonezji zakazał wszelkich podróży krajowych od 6 do 17 maja. Zakaz dotyczy podróży publicznych i prywatnych, w tym samochodów, motocykli, autobusów, pociągów, promów, statków i samolotów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *