Connect with us

Gospodarka

Orlen wyda na OTP około 89 mln zł

Published

on

Orlen (PKN, GPW) kupi największego w Polsce przewoźnika drogowego paliw płynnych – firmę OTP.

Transakcja jest wyceniana na około 89 mln zł i wymaga zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PKN Orlen umacnia swoją pozycję na rynku przewozów drogowych oraz inwestuje w rozwój i optymalizację procesów logistycznych. Jednym z elementów strategii w tym obszarze jest zakup firmy OTP.

Spółka OTP powstała na bazie majątku Orlen Transport, którego sprzedaż do grupy Trans Polonia rozpoczęła się w listopadzie 2015 roku.

PKN Orlen zapowiedział, że transakcja pozwoli na zwiększenie efektywności istniejących procesów logistycznych w całej grupie. Jeśli jednak utrzymasz marżę spedytora w ramach struktur grupy, możesz obniżyć koszty.

„Logistyka to jeden z najbardziej kapitałochłonnych obszarów biznesowych. Dlatego każda optymalizacja kosztów w tym obszarze wpływa pozytywnie na osiągane wyniki. Proces sprzedaży spółki transportowej Grupy Orlen został przeprowadzony w 2015 roku. Dziś widać, że budowanie własnych kompetencji w tym obszarze jest efektywne to sposób na rozwój aktywów logistycznych, zwiększenie konkurencyjności i optymalizację kosztów, stąd nasza decyzja o odzyskaniu potencjału i zakupie samochodu ciężarowego ”- cytował w komunikacie prezes Orlenu Daniel Obajtek.

PKN Orlen dąży do umocnienia swojej pozycji na rynku przewozów drogowych. Dalszy rozwój firmy transportowej będzie możliwy dzięki poszerzeniu pola działalności w zakresie hurtowej sprzedaży LPG, JET i paliw oraz innych grup produktowych. Model docelowy zakłada dywersyfikację zdolności przewozowej i osiągnięcie optymalnego poziomu struktury floty wewnętrznej i zewnętrznej.

Po planowanym przejęciu Lotosu PKN Orlen planuje ostatecznie skonsolidować transport drogowy w ramach wyspecjalizowanej jednostki.

Jednym z warunków zakupu OTP przez PKN Orlen jest zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

OTP (dawniej należąca do Grupy Trans Polonia) to jeden z największych przewoźników drogowych w Polsce. W 2019 roku firma przetransportowała prawie 6 mln m3 paliw, paliw lotniczych oraz gazu skroplonego. Dysponuje flotą ponad 200 zestawów do przewozu towarów niebezpiecznych ADR klasy II i III. Firma zatrudnia prawie 700 osób, w tym ponad 550 kierowców.

READ  ESE wprowadza KIA Motors Poland w świat gier

Obroty firmy w 2019 roku wyniosły 160,6 mln zł, EBITDA 36,1 mln zł, a zysk netto 13,3 mln zł. Sprzedaż OTP generowana jest głównie w oparciu o długoterminowe kontrakty z Grupą Orlen oraz innymi spółkami paliwowymi.

Do tej pory transport samochodowy Grupy Orlen rozwijał się w ramach spółki Orlen Paliwa. Wielkość floty transportowej to ok. 100 pojazdów. Pod koniec 2019 roku firma zakupiła 6 nowych autocystern do przewozu paliw płynnych. W 2020 roku w ruchu logistycznym wprowadzono jednak 42 nowe naczepy do transportu i dystrybucji gazu skroplonego. W wyniku tych inwestycji zdolności przewozowe Orlen Paliwa w zakresie logistyki wtórnej LPG wzrosły o około 3%. do około 40 proc

PKNORLS

 • otwarty
  50,3000

 • Maks
  50.4400

 • Minimum
  48,3500

 • Referencyjna stopa procentowa
  50,2800

 • Suma objętości
  2,714,851

 • Całkowita sprzedaż
  134 000 028 3100

 • Dolny widelec
  45,2700

 • Górny widelec
  55,3200

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *