Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega przed pandemiami, które są jeszcze bardziej niebezpieczne niż Covid-19

Published

on

Bez „sejsmicznej zmiany” we wspólnej walce z chorobami zakaźnymi przyszłe pandemie będą częściej nawiedzać świat, rozprzestrzeniać się szybciej, szkodzić gospodarce i zabijać więcej ludzi niż Covid-19 – ostrzegają międzynarodowi eksperci na forum ONZ.

Możliwe jest uniknięcie wieku pandemii, ale będzie to wymagało sejsmicznej zmiany podejścia od reakcji do zapobiegania – argumentują naukowcy.

Raport, ogłoszony w czwartek, opiera się na pracach międzyrządowej platformy naukowej i politycznej ds. Różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów (IPBES). Skupili się między innymi na pogorszeniu stanu przyrody spowodowanym pandemią.

Ryzyko szybko rośnie, podkreślają eksperci na platformie dla ponad 130 rządów, które działają pod auspicjami ONZ i zajmują się kwestiami środowiskowymi. Każdego roku ludzkość zmaga się z ponad pięcioma nowymi chorobami, które mogą wywołać pandemię.

Covid-19 jest co najmniej szósta pandemia od czasu wielkiej pandemii grypy w 1918 r, znany również jako grypa hiszpańska, zwrócił uwagę na 22 ekspertów w badaniu.

Eksperci zauważają, że nowa choroba ma swoje korzenie w drobnoustrojach przenoszonych przez zwierzęta, podobnie jak w przypadku wszystkich pandemii. Jednak jego wybuch sprzyjał działalności człowieka.

Ta sama działalność człowieka, która powoduje zmianę klimatu i utratę różnorodności biologicznej, jest zagrożona pandemią poprzez wpływ na nasze środowisko. Zmiany w użytkowaniu gruntów, ekspansja i intensyfikacja rolnictwa, niezrównoważony handel, produkcja i konsumpcja niszczą przyrodę i zwiększają kontakt między dzikimi zwierzętami – wyjaśnił Dr. Peter Daszak, kierownik warsztatów IPBES.

Zdaniem ekspertów, ryzyko pandemii można znacznie zmniejszyć poprzez lepsze utrzymanie obszarów chronionych i ograniczenie działalności człowieka prowadzącej do utraty różnorodności biologicznej. To z kolei ogranicza kontakt dzikich zwierząt, zwierząt gospodarskich i ludzi, co pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się nowych chorób.

Mamy coraz więcej możliwości zapobiegania pandemiom. (…) Jednak nasze podejście faktycznie uległo stagnacji. Wciąż polegamy na szczepionkach i lekach, aby powstrzymać i kontrolować pojawiające się choroby. Możemy uciec od epoki pandemii, ale wymaga to dużo większego skupienia się na zapobieganiu, a nie tylko na reagowaniu – powiedział Daszak, który jest także prezesem EcoHealth Alliance, organizacji pozarządowej, która chroni ludzi, zwierzęta i środowisko przed chorobami zakaźnymi.

READ  Rząd polski, pierwotny plan związków zawodowych dotyczący wycofania węgla do 2049 roku

Eksperci szacują, że skutki gospodarcze pandemii są 100 razy większe niż oczekiwany koszt jej zapobiegania. Szacują, że około 1,7 miliona nieznanych wirusów zostało obecnie odkrytych u ssaków i ptaków. 850 tysięcy z nich może potencjalnie zarazić ludzi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *