Connect with us

Świat

Odkrycie warsztatu balsamowania pokazuje, jak starożytni Egipcjanie mumifikowali zmarłych

Published

on

Odkrycie warsztatu balsamowania pokazuje, jak starożytni Egipcjanie mumifikowali zmarłych

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.



CNN

W ruinach warsztatu balsamowania naukowcy odkryli substancje i mikstury używane przez starożytnych Egipcjan do mumifikacji zmarłych.

O ile wcześniej uczeni poznawali nazwy substancji używanych do balsamowania zmarłych z tekstów egipskich, o tyle do niedawna mogli jedynie zgadywać, o jakie związki i materiały chodzi. Teraz analiza molekularna pozostałości w wykopanych doniczkach Odkryty w 2016 roku w Sakkarze, starożytnym miejscu pochówkuDała kilka odpowiedzi.

Z podziemnego warsztatu balsamowania, który powstał w VII i VI wieku pne, wydobyto łącznie 121 naczyń. wykorzystano. W Wyniki badań opublikowano w środę w czasopiśmie NatureNaukowcy z Niemiec i Egiptu zbadali pozostałości organiczne w 31 najlepiej oznakowanych doniczkach.

Ujawniły one, że starożytni Egipcjanie stosowali różnorodne substancje do namaszczania ciała po śmierci, redukowania nieprzyjemnych zapachów oraz ochrony przed grzybami, bakteriami i gniciem. Zidentyfikowane materiały obejmują oleje roślinne, takie jak jałowiec, cyprys i cedr, a także żywice, w tym z pistacji, tłuszcze zwierzęce i wosk pszczeli.

Archeologom udało się również ustalić, jakich specjalnych substancji użyto do konserwacji różnych części ciała. (Na przykład żywica pistacjowa i olej rycynowy były używane tylko do głowy).

„Ta wiedza chemiczna mnie zafascynowała”, mówi Philipp Stockhammer, profesor archeologii prehistorycznej wschodniej części Morza Śródziemnego na Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana w Monachium i współautor badania. — powiedział na konferencji prasowej.

Substancje do balsamowania pochodziły z całego regionu Morza Śródziemnego i spoza niego.

„Oni… wiedzieli, jakie substancje nakładać na skórę – antybakteryjne, przeciwgrzybiczne – aby skóra była jak najlepiej utrzymana, nie mając zaplecza mikrobiologicznego, nie wiedząc nic o bakteriach. Ta ogromna wiedza była gromadzona przez wieki”.

Ustalenia obejmowały również, że to, co starożytni Egipcjanie nazywali „antiu”, co tłumaczy się jako mirra lub kadzidło, było mieszanką różnych składników: mieszaniną olejku cedrowego, jałowcowego i cyprysowego oraz tłuszczów zwierzęcych.

READ  Reformy sądownictwa w Izraelu: Kneset uchwala ustawę chroniącą Netanjahu przed obaleniem wśród protestów przeciwko zmianom w sądownictwie

Współautorka Susanne Beck, badaczka z Instytutu Egiptologii i kustosz Kolekcji Egipskiej na Uniwersytecie w Tybindze w Niemczech, zauważyła, że ​​chociaż trudno powiedzieć, jak powszechnie stosowano substancje znalezione na stanowisku w Sakkarze, bardzo niewiele balsamacji warsztaty stały się tak odkryte.

Obszar wykopalisk Saqqara Saite Tombs Project wychodzi na Piramidę Unasa i Piramidę Schodkową Dżesera.

Składniki użyte w warsztacie były różnorodne i pochodziły nie tylko z Egiptu, ale także z odległych miejsc. Podczas gdy wiele substancji pochodziło z całego regionu Morza Śródziemnego, znaleziono również pozostałości gumy damarowej i żywicy elemi, które prawdopodobnie pochodziły z lasów Azji Południowo-Wschodniej lub prawdopodobnie z tropikalnych regionów Afryki.

To, jak powiedzieli naukowcy, ujawniło wymianę towarów na duże odległości – chociaż trzeba było wykonać więcej pracy, aby zrozumieć dokładne właściwości tych substancji i dlaczego zostały one pozyskane z tak daleka.

„Żywice te dostarczają nowych dowodów na sieci handlowe na duże odległości i rodzą pytanie, w jaki sposób i kiedy Egipcjanie dowiedzieli się o tych żywicach i uzyskali szczegółowe zrozumienie ich właściwości i znaczenia dla mumifikacji” – powiedziała Salima Ikram, wybitny profesor egiptologii w American University w Kairze, w komentarzu do badania.

Ikram, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że Egipcjanie sztucznie konserwowali zwłoki ludzi i zwierząt, aby zapewnić ich duszom stały dom. Proces mumifikacji wraz z towarzyszącymi mu rytuałami trwał zwykle około 70 dni i miał na celu przekształcenie zmarłego z istoty ziemskiej w istotę boską.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *