Connect with us

Świat

Odkrycie warsztatu balsamowania pokazuje, jak starożytni Egipcjanie mumifikowali zmarłych

Published

on

Zapisz się do biuletynu naukowego CNN Wonder Theory. Odkrywaj wszechświat dzięki wiadomościom o fascynujących odkryciach, postępach naukowych i nie tylko.CNN

W ruinach warsztatu balsamowania naukowcy odkryli substancje i mikstury używane przez starożytnych Egipcjan do mumifikacji zmarłych.

O ile wcześniej uczeni poznawali nazwy substancji używanych do balsamowania zmarłych z tekstów egipskich, o tyle do niedawna mogli jedynie zgadywać, o jakie związki i materiały chodzi. Teraz analiza molekularna pozostałości w wykopanych doniczkach Odkryty w 2016 roku w Sakkarze, starożytnym miejscu pochówkuDała kilka odpowiedzi.

Z podziemnego warsztatu balsamowania, który powstał w VII i VI wieku pne, wydobyto łącznie 121 naczyń. wykorzystano. W Wyniki badań opublikowano w środę w czasopiśmie NatureNaukowcy z Niemiec i Egiptu zbadali pozostałości organiczne w 31 najlepiej oznakowanych doniczkach.

Ujawniły one, że starożytni Egipcjanie stosowali różnorodne substancje do namaszczania ciała po śmierci, redukowania nieprzyjemnych zapachów oraz ochrony przed grzybami, bakteriami i gniciem. Zidentyfikowane materiały obejmują oleje roślinne, takie jak jałowiec, cyprys i cedr, a także żywice, w tym z pistacji, tłuszcze zwierzęce i wosk pszczeli.

Archeologom udało się również ustalić, jakich specjalnych substancji użyto do konserwacji różnych części ciała. (Na przykład żywica pistacjowa i olej rycynowy były używane tylko do głowy).

„Ta wiedza chemiczna mnie zafascynowała”, mówi Philipp Stockhammer, profesor archeologii prehistorycznej wschodniej części Morza Śródziemnego na Uniwersytecie Ludwiga Maksymiliana w Monachium i współautor badania. — powiedział na konferencji prasowej.

Substancje do balsamowania pochodziły z całego regionu Morza Śródziemnego i spoza niego.

„Oni… wiedzieli, jakie substancje nakładać na skórę – antybakteryjne, przeciwgrzybiczne – aby skóra była jak najlepiej utrzymana, nie mając zaplecza mikrobiologicznego, nie wiedząc nic o bakteriach. Ta ogromna wiedza była gromadzona przez wieki”.

Ustalenia obejmowały również, że to, co starożytni Egipcjanie nazywali „antiu”, co tłumaczy się jako mirra lub kadzidło, było mieszanką różnych składników: mieszaniną olejku cedrowego, jałowcowego i cyprysowego oraz tłuszczów zwierzęcych.

Współautorka Susanne Beck, badaczka z Instytutu Egiptologii i kustosz Kolekcji Egipskiej na Uniwersytecie w Tybindze w Niemczech, zauważyła, że ​​chociaż trudno powiedzieć, jak powszechnie stosowano substancje znalezione na stanowisku w Sakkarze, bardzo niewiele balsamacji warsztaty stały się tak odkryte.

Obszar wykopalisk Saqqara Saite Tombs Project wychodzi na Piramidę Unasa i Piramidę Schodkową Dżesera.

Składniki użyte w warsztacie były różnorodne i pochodziły nie tylko z Egiptu, ale także z odległych miejsc. Podczas gdy wiele substancji pochodziło z całego regionu Morza Śródziemnego, znaleziono również pozostałości gumy damarowej i żywicy elemi, które prawdopodobnie pochodziły z lasów Azji Południowo-Wschodniej lub prawdopodobnie z tropikalnych regionów Afryki.

To, jak powiedzieli naukowcy, ujawniło wymianę towarów na duże odległości – chociaż trzeba było wykonać więcej pracy, aby zrozumieć dokładne właściwości tych substancji i dlaczego zostały one pozyskane z tak daleka.

„Żywice te dostarczają nowych dowodów na sieci handlowe na duże odległości i rodzą pytanie, w jaki sposób i kiedy Egipcjanie dowiedzieli się o tych żywicach i uzyskali szczegółowe zrozumienie ich właściwości i znaczenia dla mumifikacji” – powiedziała Salima Ikram, wybitny profesor egiptologii w American University w Kairze, w komentarzu do badania.

Ikram, który nie był zaangażowany w badania, powiedział, że Egipcjanie sztucznie konserwowali zwłoki ludzi i zwierząt, aby zapewnić ich duszom stały dom. Proces mumifikacji wraz z towarzyszącymi mu rytuałami trwał zwykle około 70 dni i miał na celu przekształcenie zmarłego z istoty ziemskiej w istotę boską.

READ  Rupia pakistańska spada do rekordowo niskiego poziomu, ponieważ borykający się z problemami naród szuka ratunku
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *