Connect with us

Nauka

Obraz przedstawia 2 statki kosmiczne SpaceX zadokowane jednocześnie do stacji kosmicznej

Published

on

  • Kapsuła Dragon SpaceX zadokowała w poniedziałek na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, niosąc ładunek.
  • Statek kosmiczny zacumował obok statku SpaceX Crew Dragon, który w zeszłym miesiącu przewiózł na orbitę czterech astronautów.
  • Przez następne 13 miesięcy SpaceX będzie stale miał co najmniej jeden statek kosmiczny na orbicie.
  • Odwiedź stronę główną Business Insider, aby uzyskać więcej artykułów.

Po wystrzeleniu z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego NASA, kapsuła SpaceX Dragon dotarła w poniedziałek na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W przeciwieństwie do statku kosmicznego Crew Dragon, który kilka tygodni temu wleciał na orbitę czterech astronautów, model ten został zaprojektowany do transportu zaopatrzenia w kosmos iz kosmosu. Przewoził ponad 6400 funtów prezentów świątecznych, eksperymentów naukowych i innych materiałów uzupełniających. Ale Smok Załogowy jest nadal dołączony do ISS – ma pozostać w kosmosie do maja, a następnie poleci swoją załogę z powrotem na Ziemię.

Tak więc firma rakietowa Elona Muska po raz pierwszy w historii zadokowała do stacji kosmicznej dwa statki kosmiczne.

„Chciałbym tylko pogratulować” – powiedziała astronautka NASA Kate Rubins, która jest na pokładzie stacji od października. w telewizji NASA po zadokowaniu Smoka.

„To niesamowite, pomyśleć, że niecały miesiąc temu zadokowałeś czterech członków załogi” – dodał Rubins, odnosząc się do misji SpaceX Crew-1, w skład której wchodzą astronauci NASA Shannon Walker, Mike Hopkins i Victor Glover, a także Japan Aerospace Exploration Astronauta agencji Soichi Noguchi. „A teraz przynosisz nam pojazd pełen światowej klasy nauki do wykonania”.

Statek kosmiczny Dragon pozostanie na stacji przez miesiąc, zanim ponownie wejdzie w atmosferę ziemską i spadochrony do Oceanu Atlantyckiego. To już 21. raz, kiedy SpaceX wysłał ładunek na stację kosmiczną na jednym ze swoich statków kosmicznych – wykonuje w tym celu rutynowe misje od 2012.

READ  Dwa zgony, 142 dodatkowe przypadki COVID-19 zgłoszone w Maine

SpaceX będzie miał co najmniej jeden statek kosmiczny na orbicie nieprzerwanie do końca przyszłego roku

Zdjęcie zrobione ze stacji kosmicznej w poniedziałek (poniżej) pokazuje Smoka zadokowanego do jednego z dwóch portów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Obraz oznaczony strzałkami powyżej przedstawia stożek nosa smoka ładunkowego u góry obrazu i kawałek smoka załogi po lewej stronie.

spacex dragon dec 7 2

Na tym zdjęciu z telewizji NASA, statek kosmiczny Dragon SpaceX dokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, 7 grudnia 2020 r.

NASA przez AP


Poniedziałkowe dokowanie było najnowszym wydarzeniem w najbardziej ruchliwym okresie startowym SpaceX w historii.

Do grudnia 2021 roku dwa typy statków kosmicznych Dragon SpaceX – dla załogi i ładunku – wystartują w kosmos łącznie 13 razy od czasu, gdy firma rozpoczęła swój bezzałogowy lot testowy Crew Dragon w marcu 2019 roku.

Co więcej, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, SpaceX będzie miał statki kosmiczne na orbicie nieprzerwanie przez 13 miesięcy do końca przyszłego roku.

„Za każdym razem, gdy wystartuje Dragon, w kosmosie będą dwa smoki” – powiedział Benji Reed, dyrektor ds. Zarządzania misjami załogi w SpaceX na konferencji prasowej w październiku.

Następna misja astronautów firmy, Crew-2, ma wystartować w marcu. A więc ci astronauci będą pokrywać się z załogą Crew-1 do maja. To samo powinno stać się z następującą misją, Crew-3: ma wystartować we wrześniu 2021 roku, więc powinna dołączyć do Crew-2 na orbicie.

SpaceX wygrał wyścig w programie Commercial Crew NASA

załoga1 astronauci nasa załoga smok elon musk

Od góry po lewej: Shannon Walker, Soichi Noguchi, Victor J. Glover, Jr. i Michael Hopkins pozują z założycielem SpaceX Elonem Muskiem i administratorem NASA Jimem Bridenstine’em.

Jim Bridenstine / NASA


Misje kosmonautów SpaceX – a przede wszystkim istnienie Crew Dragon – są produktem programu Commercial Crew NASA, który stawia prywatne firmy w rywalizacji o kontrakty rządowe warte miliardy dolarów. SpaceX i Boeing wygrały w końcu.

Boeing jest oczekiwany start pierwsza załogowa misja demonstracyjna statku kosmicznego CST-100 Starliner w czerwcu 2021 r. Astronauci NASA wybrani do tego pierwszego lotu to Barry Wilmore, Michael Fincke i Nicole Aunapu Mann.

Ale najpierw Boeing będzie musiał powtórzyć misję demonstracyjną bez załogi, ponieważ próba w grudniu 2019 roku nie powiodła się. Podczas tego lotu Starliner pomyślnie wszedł na orbitę, ale nie udało mu się spotkać ze stacją kosmiczną z powodu błędów oprogramowania które NASA następnie zbadała.

Dopóki Starliner nie zakończy wymaganych etapów certyfikacji, Crew Dragon pozostaje jedynym statkiem, jaki Stany Zjednoczone muszą przewozić astronautów do i ze stacji kosmicznej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *