Connect with us

Świat

Nowy rząd Izraela nie przedłużył kontrowersyjnej ustawy o obywatelstwie

Published

on

JEROZOLIMA – Wczesnym niepowodzeniem dla trzytygodniowego rządu Izraela, we wtorek we wtorek przegrał głosowanie parlamentarne w sprawie przedłużenia kontrowersyjnego prawa zakazującego Palestyńczykom z Terytoriów Okupowanych obywatelstwa lub stałego pobytu, jeśli poślubią Izraelczyków.

Pięćdziesięciu dziewięciu deputowanych głosowało za, a 59 przeciw, remis, który był niewystarczający do odnowienia prawa, co wymagało zwykłej większości.

Głosowanie, które odbyło się po długiej i głośnej nocy debaty, ujawniło pęknięcia w zróżnicowanej i kruchej koalicji kierowanej przez premiera Naftali Bennetta, prawicę: dwóch członków Raam, arabskiej partii islamistycznej, która jest częścią koalicji rządzącej. wstrzymało się od głosu. Zbuntowany członek partii Yamina pana Bennetta głosował przeciwko rządowi, co wywołało wiwaty ze strony opozycji.

Ustawa została wprowadzona w 2003 r. w czasie drugiego powstania palestyńskiego i musi być corocznie odnawiana. Przedłużenia były uchwalane niemal automatycznie większością parlamentarną od 17 lat.

Urzędnicy izraelscy argumentowali, że prawo pozostało konieczne ze względów bezpieczeństwa, ale niektórzy uznali również, że prawo było narzędziem demograficznym pomagającym Izraelowi utrzymać żydowską większość.

Nieodnowienie prawa odzwierciedlało trudności w kierowaniu rządem złożonym z ośmiu ideologicznie niespójnych partii, obejmujących spektrum polityczne od lewicy do prawicy, w tym po raz pierwszy niezależną partię arabsko-islamistyczną.

Raam i lewicowa partia Meretz początkowo odmówili poparcia rozszerzenia prawa w jego obecnej formie. Pośród negocjacji w ostatniej chwili i obstrukcji we wczesnych godzinach rannych we wtorek rząd zaproponował kompromis, zgodnie z którym prawo zostanie przedłużone o sześć miesięcy zamiast o rok, a niektórzy Palestyńczycy byli już małżeństwem z Izraelczykami – niewielka część prawa zagrożony – otrzymałby status rezydenta czasowego.

Upadek prawa, przynajmniej na razie, pokazał również, jak gotowa opozycja, kierowana przez konserwatywnego poprzednika Benjamina Netanjahu, była gotowa zawstydzić i zdestabilizować oraz podjąć próbę obalenia nowej administracji. Konserwatywna partia Likud Netanjahu i jej ultraortodoksyjni sojusznicy głosowali przeciwko przedłużeniu prawa, mimo że co roku je popierali. Inne głównie arabskie nacjonalistyczne i lewicowe partie opozycyjne również głosowały przeciwko prawu i świętowały rzadkie wspólne zwycięstwo z Likudem.

READ  Chiny uruchamiają gorącą linię do zgłaszania „nielegalnych” komentarzy na temat Komunistycznej Partii Chin

Sojusznicy pana Netanjahu zamienili głosowanie w ostatniej chwili w wotum nieufności, ale to wymagało absolutnej większości 61 w parlamencie ze 120 mandatami, a rząd przetrwał.

Pan Bennett oskarżony opozycja w poniedziałek, by rozgrywała „dziecinne zabawy”, by sfrustrować koalicję i zdobywać punkty polityczne, zamiast pokazywać „narodową odpowiedzialność”.

„Są rzeczy, którymi się nie bawisz”, powiedział Bennett. „Państwo musi kontrolować, kto może wjechać i kto otrzymuje obywatelstwo”.

Pan Netanjahu odpowiedział: „Mówią: ‘Pokaż odpowiedzialność’. Gdzie jest twoja odpowiedzialność w tworzeniu takiego rządu? Utworzyłeś rząd, który po raz pierwszy w historii Izraela jest zależny od sił antysyjonistycznych!”

Nowy rząd, który po dwunastu kolejnych latach urzędowania spełnił główny cel, jakim było obalenie Netanjahu, początkowo powiedział, że skupi się na kwestiach, które wymagają szerokiego konsensusu w społeczeństwie izraelskim, takich jak poprawa gospodarki i infrastruktury narodowej. . Ale już okazało się niemożliwe uniknięcie polaryzacji kwestii związanych z konfliktem izraelsko-palestyńskim.

Koalicja już ma Opanowanie wyzwań przez żydowskich nacjonalistów, którzy nalegali na organizowanie marszu flagi przez głównie palestyński obszar Jerozolimy oraz przez żydowskich osadników, którzy zrobili jeden nieautoryzowany placówka na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Nie oczekiwano, że nieodnowienie ustawy o obywatelstwie będzie miało jakikolwiek dramatyczny lub natychmiastowy wpływ na tysiące rodzin już dotkniętych lub na przyszłe związki. Minister spraw wewnętrznych Ayelet Wstrząśnięta skrajnie prawicową partią Yamina Bennetta nadal będzie miała prawo odmówić obywatelstwa lub pobytu na podstawie indywidualnych przypadków.

A jeśli koalicji uda się osiągnąć dalsze kompromisy z przeciwnikami ustawy i uzyskać większość, nowe głosowanie za przedłużeniem ustawy może zostać przekazane do izraelskiego parlamentu w późniejszym terminie.

Przeciwnicy prawa nazywają to rasistowskim i dyskryminującym najmocniej Izraelczyków – arabskich palestyńskich obywateli tego kraju – odmawiając im podstawowej swobody zawierania małżeństw z kimkolwiek chcą i uzyskania statusu prawnego dla swoich małżonków.

Aida Touma-Sliman, deputowana palestyńsko-arabskiej opozycji w parlamencie, określiła w poniedziałek ustawę jako „hańbę moralną i polityczną”, w której zakotwiczona była „żydowska supremacja”.

„Mamy nadzieję, że dziś prawo zostanie pochowane bez ceremonii”, powiedziała, „aby nasi ludzie mogli wybrać, kogo kochają i z kim będą mieszkać”.

Prawo wprowadziło pewne wyjątki i pozwoliło małżonkom z Terytoriów Okupowanych, którzy osiągnęli pewien wiek, ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy, aby dołączyć do swoich partnerów i dzieci w Izraelu. Zezwolenia muszą być odnawiane co rok do dwóch lat. Ale nawet po wielu latach w Izraelu tacy małżonkowie żyją w niepewności i nie mają podstawowych praw socjalnych, takich jak uzyskanie prawa jazdy czy ubezpieczenia zdrowotnego.

Według HaMoked: Centrum Obrony Jednostki, izraelska grupa praw człowieka, która wezwała do uchylenia prawa, dotyka ponad 9000 rodzin w Izraelu i Wschodniej Jerozolimie.

Yair Lapid, izraelski minister spraw zagranicznych, otwarcie uznał w poniedziałek demograficzną rolę ustawy.

„Nie ma potrzeby ukrywać się przed istotą tego prawa” – powiedział napisał na Twitterze. „Jest to jedno z narzędzi, które powinno zapewnić żydowską większość w państwie Izrael. Izrael jest państwem narodowym narodu żydowskiego, a naszym celem jest posiadanie większości żydowskiej. Prawo jest również ważne dla bezpieczeństwa.”

Dane przedstawione komisji parlamentarnej w zeszłym roku pokazały, że w ciągu ostatnich 20 lat kilkudziesięciu Palestyńczyków wykorzystało swój dostęp poprzez małżeństwo do przeprowadzenia ataku lub udzielenia pomocy napastnikowi. W zeszłym roku ich liczba spadła do zera, chociaż potomkowie takich związków brali udział w kilku atakach w ostatnich latach.

READ  Twitter usuwa konta w Indiach pod presją Modiego

Likud pana Netanjahu planuje w przyszłym tygodniu promować trwalszą konstytucję dotyczącą imigracji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *