Connect with us

technologia

Nowe urządzenie przenosi muzykę do głowy – bez słuchawek

Published

on

LONDYN (AP) – Wyobraź sobie świat, w którym poruszasz się w swojej osobistej bańce dźwiękowej. Możesz słuchać ulubionej muzyki, grać w głośne gry komputerowe, oglądać film lub odbierać instrukcje nawigacyjne w samochodzie – bez przeszkadzania otaczającym Cię osobom.

To szansa, jaką oferuje Sound Beaming, nowa futurystyczna technologia audio izraelskiej firmy Noveto Systems. W piątek zostanie zaprezentowane urządzenie stacjonarne, które przekazuje dźwięk bezpośrednio do słuchacza bez słuchawek.

Firma udostępniła The Associated Press ekskluzywne demo stacjonarnego prototypu swojego SoundBeamera 1.0 przed premierą w piątek.

Wrażenia słuchowe pochodzą prosto z filmu science fiction. Dźwięk trójwymiarowy jest tak blisko, że wydaje się, jakby był w uszach, nawet przed, nad i za tobą.

Noveto przewiduje, że urządzenie będzie miało wiele praktycznych zastosowań, od umożliwienia pracownikom biurowym słuchania muzyki lub połączeń konferencyjnych bez przeszkadzania współpracownikom, a także umożliwienia komuś grania w grę, film lub muzykę bez przeszkadzać innym.

Brak słuchawek sprawia, że ​​inne dźwięki w pomieszczeniu są wyraźnie słyszalne.

Technologia wykorzystuje moduł czujnika 3-D i lokalizuje i śledzi pozycję ucha, przesyłając dźwięk za pomocą fal ultradźwiękowych, aby utworzyć kieszenie dźwiękowe w uszach użytkownika. Dźwięk można usłyszeć w stereo lub w przestrzennym trybie 3D, który tworzy 360-stopniowy dźwięk wokół słuchacza – podała firma.

Demo zawiera naturalne nagrania wideo przedstawiające łabędzie na jeziorze, brzęczące pszczoły i szemrzący strumień, który sprawia, że ​​słuchacz czuje się całkowicie zanurzony w scenie.

Ale nawet dyrektorowi generalnemu Christophe Ramsteinowi trudno jest wyrazić tę koncepcję słowami. „Mózg nie rozumie tego, czego nie wie” – powiedział.

Podczas demonstracji Noveto przeprowadzonej przez Zoom z Tel Awiwu, menedżer produktu SoundBeamer, Ayana Wallwater, nie słyszała żadnych wystrzałów podczas demonstracji gry.

O to chodzi. Ale może cieszyć się reakcjami ludzi, którzy po raz pierwszy wypróbowują oprogramowanie.

READ  EA opracowuje kolejną grę wideo Władca Pierścieni

„Większość ludzi po prostu mówi:„ Wow, naprawdę nie sądzę ”- powiedziała.

„Nie wierzysz w to, ponieważ brzmi jak głośnik, ale nikt inny tego nie słyszy… wspiera Cię i jesteś w środku wszystkiego. Dzieje się to wokół Ciebie”.

Zmiana ustawienia sprawia, że ​​dźwięk podąża za słuchaczem, gdy porusza głową. Możliwe jest również odejście od ścieżki wiązki i nie usłyszenie niczego, co stwarza surrealistyczne doznania.

„Nie musisz mówić urządzeniu, gdzie jesteś. Nie jest przesyłane strumieniowo do dokładnej lokalizacji” – powiedział Wallwater.

„Podąża za tobą, gdziekolwiek jesteś. Więc jest to dla ciebie osobiste – podąża za tobą, gra, co chcesz w twojej głowie”.

„O tym marzymy” – dodaje. „Świat, w którym otrzymujemy dźwięk, którego pragniesz. Nie musisz przeszkadzać innym, a innym nie przeszkadza Twój dźwięk. Ale nadal możesz z nimi współdziałać”.

Po pierwszym doświadczeniu odsłuchowym Ramstein zastanawiał się, czym różni się on od innych urządzeń audio.

„Pomyślałem 'Tak, ale czy to samo dotyczy słuchawek?’ Nie, ponieważ jestem wolny i to tak, jakbym mógł robić to, co chcę, i mam te odgłosy w mojej głowie, jakby coś się tutaj działo, co jest trudne do wyjaśnienia, ponieważ nie mamy pojęcia mieć to. „

Chociaż koncepcja transmisji dźwięku nie jest nowa, Noveto jako pierwsza wprowadziła tę technologię na rynek, a jej urządzenie stacjonarne SoundBeamer 1.0 będzie pierwszym markowym produktem konsumenckim.

Ramstein powiedział, że „mniejsza, bardziej seksowna” wersja prototypu będzie gotowa do premiery konsumenckiej przed Bożym Narodzeniem 2021 roku.

„Wiesz, próbowałem dowiedzieć się, jak porównujemy wiązki dźwięku z innymi wynalazkami w historii. I myślę, że jedyne, co przyszło mi do głowy, to… kiedy pierwszy raz wypróbowałem iPoda – powiedział Ja: „O mój Boże. Co to jest?” Myślę, że blask hałasu jest tak irytujący. Jest coś do powiedzenia, co wcześniej nie istniało. Jest wolność w używaniu tego. I to jest naprawdę niesamowite ”.

READ  Carlow Nationalist – polski duet biznesowy otwiera nowy sklep z odzieżą damską w Carlow Town

Prawa autorskie © 2020 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, przepisywany ani redystrybuowany.

zdjęcia

Więcej historii, które mogą Cię zainteresować

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *