Connect with us

technologia

Nowe polskie porozumienie przybliża o krok małe reaktory modułowe

Published

on

Nowe polskie porozumienie przybliża o krok małe reaktory modułowe

Rolls-Royce SMR z zadowoleniem przyjął porozumienie pomiędzy polską grupą przemysłową Industria a brytyjską grupą Chiltern Vital Group (CVG) o współpracy przy międzynarodowych projektach mających na celu dostarczanie niskoemisyjnej energii z wykorzystaniem technologii SMR firmy Rolls-Royce.

W 2023 roku, po ponad dwóch latach współpracy z Rolls-Royce SMR, Industria wybrała technologię Rolls-Royce Small Modular Reactor (SMR), aby osiągnąć cele energetyczne zeroemisyjne centralnego klastra wodorowego w Polsce oraz 50 000 ton niskoemisyjnego reaktora produkcji wodoru w ramach swoich planów produkcyjnych rocznie.

Niedawno potwierdzono, że CVG, wiodący brytyjski deweloper wielosektorowy, jest preferowanym oferentem przy przejęciu Gloucester Science & Technology Park od South Gloucestershire & Stroud College (SGSC).

Wraz ze swoimi partnerami – w tym Western Gateway, SGSC, University of Bristol, Vital Energi i Rolls Royce SMR – CVG dąży do stworzenia pierwszego na świecie kampusu dla technologii zerowych netto i technologii nuklearnych. Będzie to pierwszy krok w kierunku strefy inwestycji w superklaster o zerowej wartości netto i zachęci do przyjęcia pojazdów Rolls-Royce SMR wraz z szeregiem technologii o zerowej wartości netto.

Alan Woods, dyrektor ds. strategii i rozwoju biznesu w Rolls-Royce SMR, powiedział: „To ekscytujący rozwój. Zarówno CVG, jak i Industria to organizacje o dużych kompetencjach, zdolne do realizacji projektów w zakresie energii niskoemisyjnej z wykorzystaniem pojazdów SMR firmy Rolls-Royce. To ogłoszenie stwarza CVG szansę na wsparcie i umożliwienie Great British Nuclear (GBN) dostarczania innowacyjnych technologii do początku do połowy lat trzydziestych XX wieku”.

Miejsce to, obok dawnej elektrowni jądrowej Berkeley Magnox nad brzegiem rzeki Severn, było siedzibą Berkeley Laboratories i od ponad 40 lat znajduje się w czołówce nauki i technologii nuklearnej. Berkeley i pobliskie Oldbury już znalazły się wśród kilku priorytetowych lokalizacji w Anglii i Walii, które mogą potencjalnie pomieścić wiele elektrowni Rolls-Royce SMR.

READ  Intel tGPU dla procesorów Meteor Lake wykorzystujących węzeł TSMC 3 nm przyspieszył masową produkcję do końca 2023 r.

Po zakwalifikowaniu się na krótką listę pod koniec 2023 r. firma Rolls-Royce SMR pragnie przejść proces wyboru technologii GBN. Ogłoszenie zwycięskiego oferenta jeszcze w tym roku umożliwi natychmiastowe inwestycje w brytyjski łańcuch dostaw. Każdy Rolls-Royce SMR może zasilać milion domów w Wielkiej Brytanii przez 60 lat, zapewniając czystą energię elektryczną po przystępnej cenie.

Projekt SMR firmy Rolls-Royce osiąga znaczne postępy w procesie oceny projektu ogólnego przeprowadzanego przez niezależne organy regulacyjne brytyjskiego przemysłu nuklearnego i o dwa lata wyprzedza wszystkie inne SMR w europejskiej ocenie organów regulacyjnych.

Rolls-Royce’a SMR
www.rolls-royce-smr.com

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *