Connect with us

Gospodarka

Nowe emerytury w 2021 r. – już zdecydowano o wieku i stażu pracy. Znamy pierwsze szczegóły [23.12.2020]

Published

on

Projekt emerytury czeka na biurku prezydenta Andrzeja Dudy. Jakie są emerytury za staż i jak mogę się o nie ubiegać? Wiemy już dużo więcej! W Polsce jest wielka rewolucja emerytalna.

Niezależnie od tego, ile lat pracowaliśmy, w tej chwili po prostu zyskujemy prawo do emerytury w określonym wieku – kobiety powyżej 60 lat, mężczyźni powyżej 65 lat. Jest bardzo prawdopodobne, że to się zmieni w 2021 roku.

Prezydent Andrzej Duda od jakiegoś czasu pracuje nad nowymi zasadami wcześniejszej emerytury. Będzie to emerytalna rewolucja, a przepisy pozwolą przechodzić na emeryturę na nowych warunkach. Jak poinformował „Fakt” w Kancelarii Prezydenta RP Został opublikowany gotowy projekt dotyczący emerytury stażowej. Magazyn dotarł do treści.

„Wzywamy do umożliwienia pracownikom z bardzo dużym doświadczeniem przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego” – czytamy w petycji.

Przejście na tak zwaną emeryturę stażową byłoby przywilejem, to znaczy byłoby dobrowolne. Ponieważ wysokość emerytury nadal zależy od zgromadzonego kapitału, każdy, kto chce wyższej emerytury, powinien wziąć pod uwagę nie tylko swój wiek, ale także kapitał zgromadzony ze składek, na podstawie którego ZUS wylicza wysokość swojej miesięcznej emerytury. Aby mieć wysoką emeryturę, musisz dłużej pracować.

Emerytury powinny obejmować:

  • Kobiety po 35 latach pracy i 55 latach,
  • Mężczyźni po 40 latach pracy i osiągający wiek 60 lat

Takie rozwiązanie przyniesie korzyści osobom, które rozpoczęły pracę w bardzo młodym wieku a teraz mają długą historię pracy.

przeczytaj także

Jaka powinna być emerytura w 2021 roku?

Ważne jest, aby emerytura za wysługę lat nie była niższa niż emerytura minimalna. Następny rok Najniższa emerytura brutto to 1250 zł.

Jednak wciąż czekamy na szczegóły projektu emerytury stażowej. Wciąż pozostaje kilka pytań, na które należy odpowiedzieć. Niewykluczone, że projekt emerytury trafi do Sejmu w grudniu.

READ  PGNiG ogłosiło konkurs na stanowisko prezesa; Zgłoszenia do 9 listopada

Jeśli tak się stanie, a Sejm zgodzi się na wprowadzenie emerytury, może to zacząć obowiązywać na początku przyszłego roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *