Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Nowa rzeźba upamiętnia związek między Polską a Stanami Zjednoczonymi

Published

on

STEVENS POINT, Wisconsin (WSAW) – Setki osób zebrały się w sobotę w Cultural Commons Pfiffner Pioneer Park w Stevens Point, aby uczcić i poświęcić nową rzeźbę upamiętniającą polsko-amerykańskie dziedzictwo.

Rzeźba zatytułowana „Za twoją i naszą wolność” symbolizuje więź i jedność, jaką łączyły przez lata Polskę i Stany Zjednoczone. Rzeźbiarz Bolesław Kochanowski chciał czegoś znaczącego dla obu kultur.

„Chcę rozwijać polskie dziedzictwo” – powiedział Kochanowski – „i co za wspaniały sposób na rozpoznanie splotu amerykańskiej i polskiej historii”.

Rzeźba przedstawia dwa symbole kraju. Bielik reprezentuje Stany Zjednoczone. Orzeł biały reprezentuje Polskę. Orzeł biały jest ozdobiony koroną, podobnie jak polska flaga podczas lotu za oceanem. Orły są odwrócone od siebie, co oznacza, że ​​strzegą się nawzajem.

Kochanowski i jego trzej synowie spędzili na realizacji projektu ponad 2000 godzin. Rzeźba ma ponad 20 metrów wysokości.

Umieszczenie w Stevens Point jest znaczące, ponieważ Hrabstwo Portage jest hrabstwem o największej liczbie urodzonych w Polsce członków na mieszkańca w Stanach Zjednoczonych

„Cultural Commons jest symbolem tego, co oznacza społeczność”, powiedział Mike Wiza, burmistrz Stevens Point. „Kilka osób wpada na pomysł zrobienia czegoś wspaniałego, a potem dołącza się więcej osób i dołącza więcej osób”.

Dla Kochanowskiego rzeźba jest ważna nie tylko jako osobista duma, ale ma nadzieję, że zainspiruje więcej osób do zetknięcia się ze swoimi korzeniami.

„Bardzo ważne jest utrzymanie naszego dziedzictwa przy życiu, ponieważ ludzie są zasymilowani z tym krajem i nie mają pojęcia, skąd pochodzą” – powiedział Kochanowski. „To ludzie tacy jak ja chcą wzbudzić w nich to zainteresowanie i fascynację poprzez moją sztukę”.

Copyright 2021 WSAW. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *