Connect with us

Świat

Norweski szef antyterrorystyczny mówi, że ataki takie jak Kongsberg „ponownie się powtórzą”

Published

on

Szef działu antyterrorystycznego Norweskiej Służby Bezpieczeństwa Policji (PST) powiedział w sobotę, że śmiertelny atak strzałą i strzałą, podobny do tego, który miał miejsce w tym kraju na początku tego miesiąca, prawdopodobnie powtórzy się, The Associated Press zgłoszone.

Arne Christian Haugstoeyl, który rozmawiał z Aftenposten, powiedział: „Nie możesz zagwarantować, że uda ci się powstrzymać atak”, zanim on nastąpi. Wskazał, że istnieje pewne ryzyko, że ludzie żyjący w otwartym społeczeństwie będą musieli się zmierzyć, zauważyła agencja informacyjna.

Na początku tego miesiąca Duńczyk zabił pięć osób i zranił trzy inne po przeprowadzeniu ataku z użyciem wielu broni, w tym łuku i strzały, w mieście Kongsberg na południowy zachód od Oslo. Podejrzany, Espen Andersen Braathen, powiedział, że zabił ludzi i był według AP. został oskarżony przez władze norweskie

„Takie ataki, które człowiek przeprowadza pod wpływem impulsu prostymi środkami, powtórzą się ponownie” – powiedział Haugstoeyl gazecie. „Myślę, że zmusza to do dyskusji o ryzyku, z jakim musimy żyć w demokratycznym i otwartym społeczeństwie”.

Norwescy urzędnicy zostali skrytykowani za to, że nie zareagowali wystarczająco szybko na incydent, a niezależne śledztwo w sprawie reakcji policji jest w toku, zauważył AP.

Haugstoeyl powiedział, że chciałby poznać wyniki śledztwa, zanim odpowie na pytanie norweskiej gazety, czy jego agencja mogła inaczej zająć się incydentem.

Andersen Braathen, który był wcześniej oznaczony do radykalizacjiPodobno zamieścił nagranie z groźbami, o którym norweska policja została poinformowana przez PST w 2017 roku.

Jednak szef PST ds. przeciwdziałania terroryzmowi powiedział, że trudno jest śledzić treści zawierające groźby lub wyrazy nienawiści, ponieważ liczba zgłoszonych raportów była bardzo wysoka, podała AP.

Uważa się, że zabójstwo na początku tego miesiąca było największym incydentem od śmierci prawicowego ekstremisty Andersa Behringa Breivika w 2011 roku, 77 osób.

READ  Koronawirus w USA. Donald Trump mówi, że wszystko w porządku

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *