Connect with us

Świat

Norweski lewicowy opozycja stawia na zwycięstwo w osuwisku, skomplikowane rozmowy

Published

on

Trzej kandydaci na premiera Norwegii Erna Solberg z konserwatystów, Jonas Gahr Stoere z Partii Pracy i Trygve Slagsvold Vedum z Partii Centrum wezmą udział w debacie w centrum Oslo w Norwegii 9 sierpnia 2021 r. Zdjęcie z 9 sierpnia 2021 r. REUTERS / Gwladys Fouché

  • Konserwatyści stracili władzę po 8 latach
  • Debata na temat ropy kontra klimat, nierówności kontra podatki
  • Trudne rozmowy koalicyjne czekają

OSLO, 13 września (Reuters) – Norweskie centrolewicowe partie opozycyjne są na dobrej drodze do wygrania wyborów parlamentarnych w kraju, które dotyczyły nierówności gospodarczych i zmian klimatycznych, wynika z przewidywań po zamknięciu głosowania w poniedziałek.

Lider pracy Jonas Gahr Stoere jest powszechnie oczekiwany utworzenie kolejnego rządu, rządzącego w mniejszości lub z kilkoma innymi partiami, kończąc w ten sposób ośmioletnią kadencję konserwatywnej premier Erny Solberg.

Aby jednak stworzyć rentowny gabinet, Stoere musi przekonać potencjalnych partnerów centrolewicowych do kompromisu w zakresie polityki, od ropy naftowej i własności prywatnej po stosunki Norwegii z Unią Europejską.

Status Norwegii jako głównego producenta ropy i gazu w sercu kampania, chociaż odejście od ropy – i miejsc pracy, które ona tworzy – prawdopodobnie będzie stopniowe, pomimo postępów poczynionych przez partie zajmujące się ochroną środowiska.

„Uważam, że nazywanie naszego przemysłu naftowego i gazowego to zła polityka przemysłowa i zła polityka klimatyczna” – powiedział w niedzielę dziennikarzom Stoere po oddaniu głosu w pierwszym dniu wyborów.

Waluta norweska korona pozostała w dużej mierze niezmieniona i była notowana po 10,21 w stosunku do euro.

„Na przykład nastąpią pewne podwyżki podatków i będą inne priorytety… ale ogólna wielkość budżetu publicznego nie będzie się zbytnio różnić od tego, jeśli obecny rząd pozostanie na stanowisku”, powiedział główny ekonomista DNB Markets, Kjersti Haugland.

Grafika Reutera

Po przeliczeniu 82% głosów Partia Pracy i cztery inne partie centrolewicowe mogły osiągnąć łączną większość 98 mandatów, w porównaniu z obecnymi 81, przewidywała administracja wyborcza.

READ  Aleksei Navalny, arcywróg Putina, kończy strajk głodowy w Rosji

Większość w parlamencie liczącym 169 miejsc wymaga co najmniej 85 mandatów.

Jeśli prognozy okażą się słuszne, Stoere mógłby utworzyć większość Partii Pracy, Partii Centrum i Socjalistycznej Lewicy, na drodze do łącznie 87 mandatów, i uniknąć konieczności współpracy z marksistowską Czerwoną Partią lub antyropnymi Zielonymi.

Jednak może być trudno wspólnie rządzić Partią Centrum Wiejskiego i głównie miejskimi socjalistami, ponieważ obaj mają różne poglądy na kwestie od ropy naftowej po podatki.

Również dla Partii Pracy może to być opcja rządzenia w mniejszości. Stoere twierdzi, że jego rząd skupi się na redukcji emisji CO2 zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 roku, ale odrzuca wszelkie ultimatum dotyczące polityki energetycznej.

Jeśli wygra, Stoere obiecał Zajmij się nierównościami poprzez obniżki podatków dla rodzin o niskich i średnich dochodach oraz podwyżki ceł dla bogatych.

Reportaż Nory Buli i Victorii Klesty; Pisanie przez Terje Solsvika i Gwladysa Fouche; Pod redakcją Timothy Heritage, Grant McCool i Peter Cooney

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *