Connect with us

Świat

NKorea wystrzeliwuje rakiety i granaty, co jeszcze bardziej podsyca napięcia

Published

on

NKorea wystrzeliwuje rakiety i granaty, co jeszcze bardziej podsyca napięcia

Seul, Korea Południowa (AP) – Korea Północna wystrzeliła na morzu pocisk balistyczny i 170 pocisków artyleryjskich na początku piątku i przeleciała samolotami bojowymi w pobliżu napiętej granicy z Koreą Południową..

Posunięcia Korei Północnej sugerują, że wskrzesza stary podręcznik podsycania obaw wojennych prowokacyjnymi testami broni przed próbą wymuszenia poważnych ustępstw od swoich rywali.

Połączeni szefowie sztabu Korei Południowej powiedzieli w oświadczeniu, że o godzinie 1:49 w piątek (1649 w czwartek GMT; czwartek o 12:49 EDT) pocisk krótkiego zasięgu wystartował z regionu stołecznego północy i skierował się w kierunku wód wschodnich.

Był to 15. wystrzelenie rakiety przez Koreę Północną od czasu wznowienia testów 25 września. Korea Północna poinformowała w poniedziałek, że jej ostatnie testy rakietowe to symulacje uderzeń nuklearnych na cele południowokoreańskie i amerykańskie w odpowiedzi na ich „niebezpieczne” ćwiczenia wojskowe z amerykańskim lotniskowcem.

Po ostatnim teście rakietowym Korea Północna wystrzeliła 130 pocisków u zachodniego wybrzeża i 40 pocisków u wschodniego wybrzeża. Pociski wpadły do ​​morskich stref buforowych ustanowionych przez obie Korea w ramach porozumienia międzykoreańskiego z 2018 r., aby złagodzić napięcia, poinformowało wojsko Korei Południowej.

Obserwatorzy stwierdzili, że było to trzecie i najbardziej bezpośrednie naruszenie przez Koreę Północną porozumienia z 2018 r., które stworzyło strefy buforowe i strefy zakazu lotów wzdłuż granic lądowych i morskich, aby zapobiec przypadkowym starciom. Ministerstwo obrony Korei Południowej poinformowało, że wysłało wiadomość do Korei Północnej, wzywając ją, by nie naruszała ponownie umowy.

Korea Północna osobno latała myśliwcami, prawdopodobnie 10 samolotami, w pobliżu granicy rywali późnym czwartek i na początku piątku, co skłoniło Koreę Południową do zorganizowania myśliwców. Nie było doniesień o starciach między dwoma krajami. Podobno po raz pierwszy od 2017 roku samoloty wojskowe Korei Północnej przeleciały tak blisko granicy.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol powiedział, że prowokacje Korei Północnej będą „bezkrytyczne”, ale jego kraj ma ogromne możliwości odwetowe, które mogą w pewnym stopniu powstrzymać faktyczne ataki Korei Północnej.

READ  Chiny i Rosja po raz pierwszy od 2006 roku zawetowały nowe sankcje ONZ wobec Korei Północnej

„Decyzja o ataku nie może zostać podjęta bez chęci zaryzykowania brutalnego wyniku” – powiedział Yoon dziennikarzom. „Masowa strategia karania i odwetu, która jest ostatnim krokiem w naszej trójosiowej strategii, byłaby znaczącym psychologicznym i społecznym odstraszaniem (na Północy).”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Korei Południowej poinformowało w piątek, że nałożyło sankcje na 15 północnokoreańskich osób i 16 podmiotów podejrzanych o udział w nielegalnych działaniach finansujących północnokoreańską broń jądrową i programy rakietowe. Były to pierwsze jednostronne sankcje Seulu wobec Korei Północnej od pięciu lat, ale obserwatorzy twierdzą, że jest to w dużej mierze symboliczny ruch, ponieważ obie Kore mają ze sobą niewielkie relacje finansowe.

Japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi powiedział dziennikarzom, że popiera decyzję Korei Południowej o nałożeniu sankcji.

Większość ostatnich testów broni na Północy dotyczyła wystrzeliwania rakiet balistycznych, zakazanych przez rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ale Północ nie została dotknięta nowymi sankcjami dzięki rozłamowi w ONZ w sprawie sporów USA z Rosją o inwazję na Ukrainę oraz z Chinami w ich strategicznej rywalizacji.

Według szacunków Korei Południowej i Japonii pocisk, wystrzelony w piątek, przebył 650 do 700 kilometrów (403 do 434 mil) na maksymalnej wysokości 50 kilometrów (30 mil), zanim wylądował na wodach między Półwyspem Koreańskim a Japonią.

„Bez względu na intencje, powtarzające się wystrzeliwanie rakiet balistycznych przez Koreę Północną jest absolutnie nie do przyjęcia i nie możemy przeoczyć jej znaczących postępów w technologii rakietowej” – powiedział japoński minister obrony Yasukazu Hamada.

Powiedział, że pocisk leciał po „nieregularnej” trajektorii – to prawdopodobna wskazówka do opisania wysoce zwrotnej broni KN-23 Północy, która jest wzorowana na rosyjskim pocisku Iskander.

Dowództwo Indo-Pacyfiku USA stwierdziło w oświadczeniu, że zaangażowanie USA w obronę Korei Południowej i Japonii pozostaje „solidne”.

READ  Nastoletni bohater dronów z Ukrainy jest „szczęśliwy, że kogoś zniszczyliśmy”

Inne testy północnokoreańskie w ostatnich tygodniach obejmowały nowy pocisk średniego zasięgu, który przeleciał nad Japonią i wykazał potencjalny zasięg dotarcia do amerykańskiego terytorium Pacyfiku Guam; pocisk balistyczny wystrzelony ze zbiornika śródlądowego, pierwszy w kraju; i pociski manewrujące dalekiego zasięgu.

Po tym, jak w środę wystrzelono pociski manewrujące, przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że testy z powodzeniem zademonstrowały rosnące możliwości jego wojska w zakresie ataków nuklearnych. Powiedział, że jego siły nuklearne są w pełni przygotowane do „rzeczywistej wojny, aby jednym uderzeniem przejąć kontrolę nad wrogami” i obiecał rozszerzyć zasięg operacyjny swoich sił nuklearnych, jak podają media w Korei Północnej.

Niektórzy obserwatorzy przewidywali, że Korea Północna prawdopodobnie tymczasowo wstrzyma swoje działania testowe w tym tygodniu ze względu na swojego sojusznika Chiny, które mają rozpocząć ważną konferencję polityczną w niedzielę, aby dać prezydentowi Xi Jinpingowi trzecią pięcioletnią kadencję jako lider partii.

Trwające testy w Korei Północnej przypominają gwałtowną serię prób rakietowych i nuklearnych z 2017 roku, które skłoniły Kima i ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa do wymiany groźby całkowitego zniszczenia. Później Kim nagle wszedł do dyplomacji nuklearnej z Trumpem w 2018 roku, ale rok później ich negocjacje załamały się z powodu sporu o to, ile złagodzenia sankcji powinien otrzymać Kim w zamian za częściowe przekazanie swoich zdolności nuklearnych.

Kim wielokrotnie powtarzał, że nie ma zamiaru wznawiać dyplomacji nuklearnej. Jednak niektórzy eksperci twierdzą, że w końcu chciałby międzynarodowego uznania swojego kraju jako państwa nuklearnego i prowadzić rozmowy ze Stanami Zjednoczonymi o kontroli zbrojeń w zamian za złagodzenie poważnych sankcji i inne ustępstwa w zamian za kroki w kierunku częściowej denuklearyzacji.

Pilność programu nuklearnego Korei Północnej wzrosła, odkąd w zeszłym miesiącu uchwaliła nowe przepisy zezwalające na zapobiegawcze użycie broni jądrowej w różnych scenariuszach, w tym w sytuacjach pozawojennych, w których czuje się, że jej przywództwo jest zagrożone.

READ  Hong Kong Covid-19: Dzieje się tak z pozytywnym wynikiem testu

Większość ostatnich testów północnokoreańskich dotyczyła rakiet krótkiego zasięgu zdolnych do przenoszenia ładunków jądrowych, wycelowanych w Koreę Południową. Niektórzy analitycy twierdzą, że możliwy nadchodzący test nuklearny Korei Północnej, pierwszy od pięciu lat, będzie powiązany z wysiłkami zmierzającymi do stworzenia głowic taktycznych do umieszczenia na takich pociskach krótkiego zasięgu.

Wydarzenia te wywołały obawy o bezpieczeństwo w Korei Południowej, a niektórzy politycy i naukowcy ponawiają apele do USA o rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej w Korei Południowej jako środek odstraszający przed narastającym zagrożeniem nuklearnym Korei Północnej

Północnokoreańskie wojsko poinformowało na początku piątku, że rozmieściło nieokreślone „silne środki zaradcze” w odpowiedzi na około 10-godzinny ostrzał artyleryjski Korei Południowej w pobliżu granicy w czwartek. Wojsko Korei Południowej potwierdziło później, że przeprowadziło szkolenie artyleryjskie na obszarze linii frontu, ale stwierdziło, że jego ćwiczenia nie naruszały warunków umowy z 2018 roku.

Generał dywizji Kang Ho Pil z Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej powiedział w oświadczeniu telewizyjnym, że Korea Południowa „wysłała[Korei Północnej]surowe ostrzeżenie, aby natychmiast wstrzymała testy broni”. Powiedział, że Korea Południowa jest w stanie udzielić „przytłaczającej odpowiedzi” na każdą północnokoreańską prowokację.

Wojsko Korei Południowej zapowiedziało, że w poniedziałek rozpocznie coroczne 12-dniowe szkolenie w terenie, aby poprawić swoje zdolności operacyjne w różnych scenariuszach prowokacji Korei Północnej. Podano, że w tegorocznych ćwiczeniach planuje wziąć udział bliżej nieokreślona liczba żołnierzy amerykańskich.

__

Wniósł swój wkład dziennikarz Associated Press Mari Yamaguchi z Tokio.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *