Connect with us

Świat

Polska obawia się „poważnego incydentu”, gdy migranci z Białorusi wyruszają na granicę

Published

on

Kijów – polerowanie Władze oskarżyły Białoruś o próbę wywołania poważnej konfrontacji w poniedziałek, ponieważ materiał z mediów społecznościowych pokazał setki migrantów idących W stronę polskiej granicy.

Na filmie udostępnionym przez białoruski serwis blogowy NEXTA migranci z plecakami i zimowymi ubraniami byli widziani na skraju autostrady.

Inne filmy przedstawiały duże grupy migrantów siedzących na ulicy w eskorcie uzbrojonych mężczyzn w kolorze khaki.

Pobierz. w dół Aplikacja wiadomości NBC za najświeższe wiadomości i politykę

„Białoruś chce wywołać poważny incydent, najlepiej ze strzałami i obrażeniami. Według doniesień medialnych szykuje się poważną prowokację w okolicach Kuźnicy Białostockiej, że będzie próba przekroczenia granicy” – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk Polska Służba Publiczna Radio.

Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wasik napisał na Twitterze, że „polskie władze są przygotowane na każdy scenariusz”.

Setki migrantów zostało zauważonych w poniedziałek po białoruskiej stronie granicy z Polską.Reuters

Unia Europejska oskarżyła Białoruś o zachęcanie tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki do wjazdu do krajów UE przez Białoruś jako formę wojny hybrydowej w celu pomszczenia zachodnich sankcji przeciwko Mińskowi za łamanie praw człowieka.

Rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki wielokrotnie zaprzeczał spowodowaniu kryzysu migracyjnego, obwiniając Zachód za przejścia i traktowanie migrantów na granicy.

Białoruski Państwowy Komitet Graniczny potwierdził w oświadczeniu, że duża grupa uchodźców przemieszcza się autostradą do polskiej granicy, mówiąc, że Warszawa przyjmuje „nieludzką postawę”.

UE, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły sankcje na Białoruś po tym, jak Łukaszenko rozprawił się z przemocą Masowe protesty po kontrowersyjnych wyborach w zeszłym roku.

Widzimy polskich żołnierzy budujących we wrześniu ogrodzenie z drutu kolczastego wzdłuż granicy z Białorusią w pobliżu wsi Minkowce.
Attila Husejnow / SOPA / LightRocket za pośrednictwem pliku Getty Images

Organizacje charytatywne twierdzą, że migranci cierpią z powodu najcięższych warunków, mrozu oraz braku żywności, wody i środków medycznych, gdy próbują przekroczyć granicę z Białorusi.

READ  Koronawirus. Ponad 10 000 nowych przypadków w Hiszpanii, trudna sytuacja w Portugalii

Polskie władze twierdzą, że co najmniej siedmiu migrantów zostało znalezionych martwych po polskiej stronie granicy, z niepotwierdzonymi doniesieniami o kolejnych zgonach na Białorusi.

Grupy humanitarne oskarżają rządzących nacjonalistów w Polsce o łamanie międzynarodowego prawa azylowego poprzez zmuszanie migrantów do powrotu na Białoruś zamiast przyjmowania ich wniosków o ochronę. Polska uważa swoje działania za legalne.

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział na Facebooku, że „granica Polski to nie tylko kreska na mapie. Granica jest święta – została za nią przelana polska krew!”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *