Connect with us

Sport

Niemiecka Merkel mówi, że umowa o rurociągu z USA jest dobra dla Ukrainy | Wiadomości, sport, praca

Published

on

Kanclerz Angela Merkel zorganizuje doroczną letnią konferencję prasową w Berlinie w czwartek 22 lipca 2021 r. (Hannibal Hanschke / Pool Photo via AP)

BERLIN (AP) – Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w czwartek, że kompromisowe porozumienie umożliwiające dokończenie budowy rosyjskiego gazociągu do Europy bez nakładania kolejnych sankcji USA jest „Dobre dla Ukrainy”.

Stany Zjednoczone i Niemcy ogłosiły porozumienie w środę. Oba kraje zobowiązały się sprzeciwić się rosyjskiej próbie wykorzystania rurociągu Nord Stream 2 jako broni politycznej.

Zgodzili się również wesprzeć Ukrainę i Polskę, które obie strony projektu omijają i boją się rosyjskich intencji, poprzez finansowanie alternatywnych projektów energetycznych i rozwojowych. .

Projekt Nord Stream 2 stanowił poważny dylemat polityki zagranicznej dla rządu Bidena. Urzędnicy amerykańscy obu stron od dawna obawiali się, że Rosja uzyska zbyt dużą władzę nad europejskimi dostawami gazu. Ale rurociąg jest już prawie gotowy, a USA są zdeterminowane, by odbudować więzi z Niemcami, które zostały zniszczone za rządów Trumpa.

Polska i Ukraina wyraziły niezadowolenie z decyzji o dokończeniu budowy gazociągu, twierdząc, że wysiłki na rzecz zmniejszenia zagrożenia bezpieczeństwa Rosji są niewystarczające.

„Różnice pozostają. Widzieliśmy to w reakcjach wczoraj ”, Merkel powiedziała dziennikarzom w Berlinie i przyznała, że ​​również w Kongresie USA jest opór.

Stwierdziła, że ​​Niemcy są teraz „dużo pracy” szczególnie w celu przedłużenia umowy o tranzycie rosyjskiego gazu przez Ukrainę po 2024 r., wsparcia transformacji ukraińskiego zaopatrzenia w energię i w inżynierii „Przeciwprąd” z europejskich systemów dostaw gazu na Ukrainę.

Merkel powiedziała, że ​​umowa została zawarta „Dobry krok, który wymagał gotowości do kompromisu po obu stronach, ale z drugiej strony nie przezwycięża wszystkich różnic, które istniały dzień wcześniej”. Dodała, że „Nie jesteśmy całkowicie bezbronni” przeciwko Rosji, argumentując, że sankcje są nadal możliwe.

Kanclerz odrzuciła wszelkie sugestie, że Rosja jest dla Niemiec ważniejszym partnerem niż Polska i Ukraina. Powiedziała, że ​​porozumienie niemiecko-amerykańskie wyznacza właściwe priorytety „Dlatego moim zdaniem ta wspólna deklaracja jest dobra również dla Ukrainy”.

Jednak rząd ukraiński głęboko ubolewał nad porozumieniem.

„Mamy wiele pytań o to, jak porozumienie amerykańsko-niemieckie może zmniejszyć zagrożenia bezpieczeństwa dla Ukrainy i krajów Europy Środkowej spowodowane uruchomieniem Nord Stream 2.” To powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba.

Annalena Baerbock, kandydatka Zielonych na następczynię Merkel we wrześniowych wyborach federalnych, również skrytykowała umowę. W wywiadzie dla Frankfurter Allgemeine Zeitung Baerbock powiedział, że umowa była „Nie ma rozwiązania, zwłaszcza dla bezpieczeństwa na Ukrainie”.

Rosja zaprzeczyła twierdzeniom USA, Ukrainy, Polski i innych, że używała energii jako broni politycznej i twierdziła, że ​​nie zamierza tego robić w przyszłości.

„Rosja nigdy nie wykorzystywała surowców energetycznych jako narzędzia nacisku politycznego” Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom w czwartek. „Rosja była i pozostaje odpowiedzialnym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego kontynentu europejskiego”.

Aleksiej Miller, szef kontrolowanego przez państwo rosyjskiego giganta gazowego Gazprom, potwierdził gotowość firmy do negocjowania dalszych dostaw gazu przez Ukrainę po wygaśnięciu obecnej umowy w 2024 r. „W oparciu o wykonalność ekonomiczną i stan techniczny ukraińskiego systemu przesyłu gazu”.

Powiedział, że Gazprom może nawet zwiększyć wolumen tranzytu przez Ukrainę, ale podkreślił, że przyszłe umowy muszą być oparte „na warunkach rynkowych”.

Miller przekonywał, że Nord Stream 2 to projekt czysto ekonomiczny, który oferuje nową trasę dostaw o prawie 2000 kilometrów krótszą niż dotychczasowa przez Ukrainę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *