Connect with us

Sport

Wielkie marzenie Tomasza Mackiewicza się spełniło!

Published

on

Tomasz Mackiewicz zdołał spełnić jedno ze swoich dwóch marzeń – wygrać Nanga Parbat. Pod koniec stycznia 2018 roku on i Elizabeth Revol dotarli na szczyt ośmiotysięcznika, ale podczas zejścia utknęli na wysokości ponad 7000 metrów nad poziomem morza.. O ile Francuzka była w stanie samodzielnie zejść z góry mimo silnych odmrożeń, to dla Polaka było to niemożliwe. Mackiewicz cierpiał na chorobę wysokościową, był ślepy na śnieg. Słupy z bazy na K2 dotarły do ​​wspinaczy – przyleciały helikopterami Adam Bielecki, Denis Urubko, Jarosław Botor i Piotr Tomala. Pierwsi dwaj dotarli do Revola w rekordowym czasie, a następnie bezpiecznie wciągnęli go na zniszczoną podstawę. Francuzka była najpierw hospitalizowana w Islamabadzie, a następnie przewieziona z powrotem do swojego kraju. Niestety nie udało się uratować Mackiewicza.

Obejrzyj wideo
Bayern pokonał Borussię i wygrał Superpuchar Niemiec [ELEVEN SPORTS]

Rurociąg, który chciał wybudować Tomasz Mackiewicz, jest w trakcie budowy. „Chodzi o to, że zimą w wiosce Sair płynie czysta woda”.

Teraz kobieta HimalajeAnna Solska-Mackiewicz spełnia swoje drugie marzenie. Mackiewicz Chciał zbudować rurociąg w pakistańskiej wiosce Sair. – Zimą kobiety przez kilka godzin dziennie idą pod górę, aby zdobyć wodę pitną. Jej zdaniem oczywiście, bo to byłoby dla nas po prostu brudne. To bardzo biedny region, a marzeniem Tomka była pomoc miejscowym. Zimą woda, która dociera do wioski, zamarza. Trzeba go przewozić trudną drogą. Do tej pory szukaliśmy partnerów w Pakistanie i Europie. Były między innymi organizacje z Niemiec i Francji, które finansują projekt, a także lokalni inżynierowie – tak opisała Solska-Mackiewicz w rozmowie z portalem WP Sportowe Fakty.

– Najtrudniejszą częścią akcji jest przesuwanie materiałów pod górę. Wioska znajduje się na wysokości prawie 4000 metrów nad poziomem morza. Są też trudne warunki pogodowe. Planujemy zakończyć projekt w grudniu. Zimą we wsi Sair powinna płynąć czysta woda – powiedziała wdowa po Mackiewiczu. – Teraz chcę się zastanowić, jak Tomek radzi sobie w powstającej fundacji. Chcę pomnożyć jego energię i pomóc innym ludziom, ponieważ jego historia stała się tak popularna. Wiele osób pisze do mnie, że Tomek stał się dla nich inspiracją, dzięki której mogą realizować swoje plany. Byłem zachwycony tą wiadomością. Fundacja pomogłaby w realizacji projektów charakteryzujących się solidarnością z innymi i pomnażaniem dobra wspólnego – dodała.

READ  Robert Lewandowski kontra Cezary Kucharski - nowe nagranie

Przeczytaj także:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *