Connect with us

Świat

Niemcy i USA ogłaszają plany wysłania czołgów na Ukrainę na znak poparcia dla Kijowa

Published

onCNN

Niemcy zgodziły się wysłać długo oczekiwany kontyngent lampart 2 Czołgi na Ukrainę, ważny pokaz poparcia dla Kijowa, utożsamiany ze Stanami Zjednoczonymi.

Środowe oświadczenie kanclerza Olafa Scholza zostało połączone z oświadczeniem prezydenta USA Joe Bidena, że ​​wyśle ​​na Ukrainę 31 czołgów M1 Abrams, co wywołało długotrwały sprzeciw rządu wobec próśb Kijowa o najnowocześniejsze, ale odwrotne wysokie czołgi. -pojazdy serwisowe. Podwójne ogłoszenia oznaczają kamień milowy, który nastąpił po tygodniach intensywny nacisk na Berlin przez niektórych sojuszników z NATO.

„Poprawi zdolność Ukrainy do obrony swojego terytorium i osiągnięcia strategicznych celów” – powiedział Biden w przemówieniu w Białym Domu.

Scholz poinformował swój gabinet o swojej decyzji, że Niemcy będą nadal zwiększać wsparcie militarne dla Ukrainy – powiedział rzecznik rządu Steffen Hebestreit. „Rząd federalny postanowił wyposażyć ukraińskie siły zbrojne w czołgi podstawowe Leopard 2” — powiedział.

„To efekt intensywnych konsultacji z najbliższymi europejskimi i międzynarodowymi partnerami Niemiec. Ta decyzja jest zgodna z naszą dobrze znaną linią wspierania Ukrainy najlepiej, jak potrafimy”.

Spór o to, czy Niemcy wyślą Leopardy na wsparcie Ukrainy, groził ujawnieniem niektórych z pierwszych pęknięć w zjednoczonej odpowiedzi Zachodu na rosyjską inwazję na Ukrainę. Ale oświadczenie Scholza i wiadomość, że Waszyngton przygotowuje własną dostawę, wydaje się pokazywać, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nadal współpracują ze sobą, jeśli chodzi o wsparcie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i walkę jego kraju z Rosjanami.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział Kate Bolduan z CNN w At This Hour, że decyzje Niemiec i USA były „ważnymi ogłoszeniami” i że „pochwala przywództwo USA” w ich wdrażaniu.

„To znacznie wzmocni ich zdolności bojowe” – powiedział Stoltenberg o wpływie, jaki czołgi będą miały na ukraińskie wojsko.

Decyzja USA o wysłaniu czołgów Abrams na Ukrainę stanowi nagłą zmianę w stosunku do wcześniej wyrażonego stanowiska.Podczas gdy administracja Bidena nigdy całkowicie nie usunęła możliwości wysłania amerykańskich czołgów ze stołu, amerykańscy urzędnicy powiedzieli w zeszłym tygodniu publicznie, że nie był to właściwy moment wysłać 70-tonowe czołgi M-1 Abrams, ponieważ są one kosztowne i wymagają znacznego szkolenia w obsłudze.

Zamiast tego czołgi były wielokrotnie reklamowane jako opcja długoterminowa – chociaż krytycy twierdzą, że nadszedł właściwy czas, ponieważ Ukraina przygotowuje się na możliwość zmobilizowania przez Rosję większej liczby żołnierzy i rozpoczęcia nowej ofensywy. Zełenski wielokrotnie błagał zachodnich sojuszników o nowoczesne czołgi, podczas gdy jego kraj przygotowuje się do spodziewanej dużej rosyjskiej kontrofensywy na wiosnę.

Ale po intensywnych rozmowach dyplomatycznych z Niemcami, które dały jasno do zrozumienia, że ​​wyślą swoje czołgi Leopard 2 na Ukrainę tylko wtedy, gdy Stany Zjednoczone zaoferują Abramsy, Biden zatwierdził wysłanie pojazdów. 31 Abramsów utworzy pełny ukraiński batalion czołgów.

„Czołgi Abrams są najlepsze na świecie. To ogromna nowa zdolność, którą Ukraina otrzyma w celu wzmocnienia swojej długoterminowej obrony” – powiedział wysoki rangą urzędnik państwowy, zauważając, że czołgi zostaną pozyskane dzięki finansowaniu z Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy.

Biden rozmawiał telefonicznie ze Scholzem, premierem Włoch Giorgią Meloni, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem w środę, aby omówić dalsze wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że utrzymanie jedności w zachodnim sojuszu było kluczową kwestią, kiedy Biden i jego zespół wysłali czołgi Abrams.

Dostarczenie czołgów Abrams zajmie miesiące, jak powiedzieli wyżsi urzędnicy administracji, i będą wymagały intensywnego szkolenia ukraińskich żołnierzy w zakresie ich obsługi i konserwacji. Stany Zjednoczone muszą zarządzać skomplikowanymi łańcuchami dostaw komponentów wymaganych do zbiorników.

Urzędnicy powiedzieli, że proces zamówienia potrwa miesiące, chociaż niemieckie lamparty przybędą wkrótce. W międzyczasie Stany Zjednoczone rozpoczną „szeroki program szkoleniowy” dla Ukraińców na Abramsie, który po rozmieszczeniu będzie wymagał znacznej konserwacji. Szkolenie odbywa się poza granicami Ukrainy.

Stany Zjednoczone zamawiają również osiem pojazdów ratowniczych M88, powiedział drugi urzędnik, które pomogą „utrzymać czołgi Abramsa w ruchu”.

Przed oświadczeniem prezydenta wysocy urzędnicy amerykańscy sformułowali tę decyzję jako inwestycję w „długoterminowe zdolności” Ukrainy, co wskazuje, że rząd dobrze patrzy w przyszłość trwającej obecnie 11 miesięcy wojny. Ukraina ma nadzieję, że nowe czołgi pomogą jej w odzyskaniu terytorium zajętego przez Rosję, w tym w Donbasie. Może to również obejmować Krym, półwysep zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

„Rozmawialiśmy o czołgach wewnętrznie, a na pewno zewnętrznie, z sojusznikami i partnerami, od dłuższego czasu, biorąc pod uwagę rodzaj walk, których spodziewamy się w nadchodzących tygodniach i miesiącach” – powiedział urzędnik.

Mimo to urzędnicy przyznali, że wyzwania związane z dostarczeniem czołgów Abrams na Ukrainę są nadal zbyt duże.

„Abrams ma aspekty techniczne, które sprawiają, że jest nieco trudniejszy niż niektóre systemy, które dostarczyliśmy Ukrainie w przeszłości” – powiedział wysoki rangą urzędnik. „To najpotężniejszy czołg na świecie, ale jest też wyrafinowany”.

Miesiące potrzebne na zakup, zbudowanie i wysyłkę czołgów dadzą ukraińskim bojownikom czas na nauczenie się, jak je używać i konserwować, powiedział urzędnik.

Celem Niemców jest utworzenie dwóch batalionów czołgów z czołgami Leopard 2 dla Ukrainy – poinformował rząd. W pierwszym etapie Berlin dostarcza kompanię 14 czołgów Leopard 2 A6 z zasobów Bundeswehry, dzięki którym szkolenie ukraińskich załóg może szybko rozpocząć się w Niemczech. Oprócz szkolenia pakiet obejmuje również logistykę, amunicję i konserwację systemów.

Niemiecki minister obrony powiedział, że czołgi Leopard mogą być operacyjne na Ukrainie za około trzy miesiące. Borys Pistorius powiedział w środę dziennikarzom, że najpierw odbędzie się szkolenie, a następnie czołgi zostaną wysłane na wschód.

Niemiecka armia ma w swoim posiadaniu 320 czołgów Leopard 2, ale nie ujawnia, ile z nich byłoby gotowych do walki, powiedziała CNN rzeczniczka Ministerstwa Obrony.

Niemcy zezwolą również innym krajom na eksport czołgu bojowego. Polska we wtorek formalnie poprosił o zgodę z Niemiec, aby przetransportować część niemieckich czołgów Leopard 2 na Ukrainę.

Niektóre kraje europejskie również posiadają kilka lampartów, a Polska podjęła starania o ich reeksport na Ukrainę, mimo że Niemcy nie były na pokładzie.

Scholz rozmawiał z niemieckim Bundestagiem po ogłoszeniu i powiedział, że rozmawiał z Zełenskim przed wejściem do parlamentu.

W swoim przemówieniu niemiecki przywódca powiedział, że Niemcy wraz z USA i Wielką Brytanią wysłały większość systemów uzbrojenia na Ukrainę i podkreślił, że jego kraj będzie przodował w pomaganiu Ukrainie.

Dostawa czołgów Leopard 2 na Ukrainę zapewni siłom zbrojnym Kijowa nowoczesny i potężny pojazd wojskowy przed ewentualną rosyjską ofensywą wiosenną. Będzie to również cios dla Kremla, który odnotowuje rosnącą kampanię mającą na celu wyposażenie ukraińskich żołnierzy w zaawansowane technologicznie systemy bojowe, gdy rosyjska wojna lądowa zbliża się do rocznego znaku.

Niemcy początkowo opierały się rosnącej presji Zachodu, by wysłać część czołgów na Ukrainę, a nowy minister obrony Niemiec, Boris Pistorius, wielokrotnie wzywał do uzyskania więcej czasu i nalegał, by posunięcie to miało plusy i minusy dla Berlina.

W zeszłym tygodniu Wielka Brytania ustanowiła precedens w dostarczaniu czołgów podstawowych na Ukrainę po tym, jak zobowiązała się wysłać do Kijowa 14 czołgów Challenger 2 armii brytyjskiej. Umowa przekroczyła coś, co wydaje się być czerwoną linią dla USA i ich europejskich sojuszników.

Ukraińscy urzędnicy wielokrotnie prosili swoich zachodnich sojuszników o dostarczenie nowoczesnych czołgów podstawowych – nie tylko do obrony swoich obecnych pozycji, ale także do prowadzenia walk z wrogiem w nadchodzących miesiącach. Ukraińcy obawiają się, że druga rosyjska ofensywa może rozpocząć się w ciągu dwóch miesięcy.

Chociaż Ukraina ma zapasy czołgów z czasów sowieckich, nowoczesne czołgi zachodnie oferują większą prędkość i zwrotność. W szczególności stosunkowo niskie wymagania konserwacyjne Leoparda w porównaniu z innymi modelami skłaniają ekspertów do przypuszczenia, że ​​czołgi mogą szybko pomóc Ukrainie na polu bitwy.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak nazwał posunięcie Niemiec po środowym ogłoszeniu „właściwą decyzją”.

„Słuszna decyzja sojuszników i przyjaciół z NATO o wysłaniu czołgów podstawowych na Ukrainę. Razem z Challengerem 2 wzmocnią obronną siłę ognia Ukrainy. Razem przyspieszamy nasze wysiłki, aby Ukraina wygrała tę wojnę i zapewniła trwały pokój” – napisał Sunak na Twitterze.

Z zadowoleniem witając tę ​​wiadomość, szef sztabu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powtórzył, że kraj potrzebuje „wielu” czołgów Leopard. Andrij Jermak napisał w Telegramie: „Pierwszy pancerny krok został zrobiony. Następna jest „Panzerkoalition”. Potrzebujemy dużo lampartów.

Premier Mateusz Morawiecki pochwalił kanclerza Scholza za jego decyzję. „Dziękuję Olafowi Scholzowi. Decyzja o wysłaniu Leopardów na Ukrainę to duży krok w powstrzymaniu Rosji. Razem jesteśmy silniejsi” – napisał Morawiecki na Twitterze.

READ  Infolinie „dzwonią”: chińska strategia wobec kryzysu militarnego musi zostać ponownie przemyślana, mówi szef Biden Asia | Chiny
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *