Connect with us

Świat

Niemcy i Polska szukają przyczyny masowych wymierań ryb na Odrze

Published

on

Niemcy i Polska szukają przyczyny masowych wymierań ryb na Odrze
  • Tony martwych ryb zebranych w rzece na granicy polsko-niemieckiej
  • Władze pracują nad znalezieniem przyczyny
  • Polskie władze krytykowane za powolną reakcję
  • Polski premier mówi, że powrót do normalności może potrwać lata

BERLIN/WARSAU, 12 sierpnia (Reuters) – Polskie i niemieckie władze pracują „na pełnych obrotach”, aby ustalić przyczynę masowego wymierania ryb w Odrze, niemiecka minister środowiska Steffi Lemke powiedziała w piątek, ostrzegając przed katastrofa ekologiczna.

Od końca lipca w rzece Odrze, która przepływa przez Niemcy i Polskę, znaleziono tony martwych ryb. Obie strony powiedziały, że uważają, że winna jest toksyczna substancja, ale jeszcze jej nie zidentyfikowały.

„Zbliża się katastrofa ekologiczna”, powiedział Lemke z grupy prasowej RND. „Wszystkie strony pracują na pełnych obrotach, aby znaleźć przyczyny tego masowego wymierania i zminimalizować możliwe dalsze szkody”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Premier Polski Mateusz Morawiecki powiedział, że powrót do normalności zajmie lata.

„Skala tego zanieczyszczenia jest bardzo duża. Tak duże, że powrót Odry do normalnego stanu może zająć lata” – powiedział Morawiecki w zwykłym podcastie w piątek.

„Prawdopodobnie do rzeki wrzucono ogromne ilości odpadów chemicznych” – powiedział, dodając, że osoby odpowiedzialne zostaną pociągnięte do odpowiedzialności.

W piątek późnym wieczorem Morawiecki zwolnił szefa Krajowej Agencji Gospodarki Wodnej Przemysława Dacę oraz szefa generalnej inspekcji środowiska Michała Mistrzaka, podając, że ich instytucje powinny zareagować wcześniej.

Rzecznik niemieckiego ministra środowiska powiedział na konferencji prasowej w piątek, że sytuacja jest ściśle monitorowana i nie jest jeszcze jasne, co dostało się do wody.

„Mamy niepełny obraz” – powiedział rzecznik. „Potrzebujemy jasności co do materiałów znajdujących się w wodzie”.

„WIELKIE” ZANIECZYSZCZENIE

Zieloni aktywiści i politycy opozycji skrytykowali polski rząd za niewystarczającą reakcję na zagrożenie i nieostrzeganie Polaków przed pływaniem i łowieniem ryb w skażonej od końca lipca rzece.

Niemcy również skarżą się na reakcję Polski: brandenburski minister środowiska Axel Vogel powiedział wcześniej, że „łańcuchy komunikacyjne między stroną polską i niemiecką nie działają w tym przypadku”.

Wcześniej w piątek Daca powiedział, że sytuacja jest poważna i że do czwartkowego wieczoru Polska zebrała ponad 11 ton martwych ryb.

„Problem jest ogromny, fala zanieczyszczeń biegnie od Wrocławia do Szczecina. To setki kilometrów rzeki, zanieczyszczenie jest gigantyczne – cytował go w Polskim Radiu 24.

Przeprowadzona w tym tygodniu analiza wody rzecznej dostarczyła dowodów na istnienie „syntetycznych substancji chemicznych, które z dużym prawdopodobieństwem działają toksycznie również na kręgowce” – poinformowało w czwartek Ministerstwo Środowiska Brandenburgii. Nadal nie jest jasne, w jaki sposób substancja dostała się do wody.

Według niemieckiego lokalnego nadawcy rbb laboratorium państwowe stwierdziło wysoki poziom rtęci w próbkach wody.

Polska wykryła rtęć powyżej normy w próbkach wody odrzańskiej z województwa śląskiego, nie znaleziono śladów toksycznego metalu w próbkach pobranych w woj. zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim – powiedział pod koniec konferencji prasowej w piątek wiceminister środowiska Jacek Ozdoba. . Polska planuje postawić zaporę na rzece Odrze w pobliżu Kostrzyna, aby zebrać martwe ryby spływające rzeką, a 150 żołnierzy WOT zostanie wysłanych do pomocy w sprzątaniu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk, Marka Strzeleckiego i Pawła Florkiewicza; Dodatkowe reportaże autorstwa Anny Koper, Thomasa Escritta i Karola Badohal, napisane przez Rachel More; Redakcja: Hugh Lawson, Mike Harrison, Toby Chopra, Raissa Kasolowsky i Louise Heavens

READ  Chiny walczą z największą epidemią delty w miarę wzrostu liczby przypadków w mieście Dalian

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *