Connect with us

technologia

Niemcy i Polska przejmują spółki gazowe powiązane z Rosją

Published

on

BERLIN – Niemcy i Polska ogłosiły w poniedziałek oddzielne przejęcia firm gazowych powiązanych z rosyjskim gigantem energetycznym Gazpromem, twierdząc, że posunięcia te miały na celu zabezpieczenie dostaw, gdy Europa zmaga się z kryzysem energetycznym związanym z wojną na Ukrainie.

Niemcy oświadczyły, że znacjonalizowały byłą niemiecką spółkę zależną Gazpromu kilka miesięcy po tym, jak znalazła się pod kontrolą agencji rządowej, co jest ostatnią nacjonalizacją energetyczną od czasu rosyjskiej inwazji.

Powołując się na zadłużenie firmy, która została przemianowana na Securing Energy for Europe, rząd powiedział, że podejmuje krok w celu uniknięcia ryzyka bankructwa i zapewnienia, że ​​​​będzie dalej działać. Ministerstwo Gospodarki stwierdziło, że SEFE, która zajmuje się handlem, transportem i magazynowaniem gazu ziemnego w Niemczech i krajach sąsiednich, jest „kluczową firmą dla zaopatrzenia Niemiec w energię”.

Tymczasem polski rząd poinformował, że przejął „tymczasowy zarząd komisaryczny” nad udziałami Gazpromu w systemie gazociągów jamalskich na terytorium Polski. Akwizycja jest niezbędna dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i sprawnego podejmowania decyzji w kluczowej dla przepływu gazu spółce.

Podczas gdy kraje europejskie wspierały Ukrainę, Rosja odcięła dostawy gazu ziemnego, który jest używany do ogrzewania domów, wytwarzania energii elektrycznej i prądu, wywołując kryzys energetyczny, który napędza inflację i zmusza niektóre fabryki do zamykania ze względu na gwałtowny wzrost cen.

Niemcy, główny importer rosyjskiego gazu przed wojną, nie kupowały gazu z Rosji od końca sierpnia, podczas gdy Polska została odcięta w kwietniu.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda powiedział, że przejęcie zarządu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania spółki gazociągowej EuRoPol Gaz, której właścicielem jest PAO Gazprom i polski gigant energetyczny PKN Orlen.

Po tym, jak Polska nałożyła sankcje na PAO Gazprom w związku z wojną na Ukrainie, Buda powiedział, że w EuRoPol Gaz doszło do „impasu decyzyjnego”, ponieważ polski operator „nie miał partnera”, z którym mógłby decydować o niezbędnych pracach konserwacyjnych.

READ  Dodaj odrobinę koloru do swojego zwykłego manicure dzięki tym żywym lakierom do paznokci

„Robimy wszystko, co możliwe, aby wyeliminować skutki rosyjskiej agresji i rosyjskiego kapitału oraz rosyjskich wpływów” – powiedział Buda.

W Niemczech zamieszanie własnościowe i sankcje również odegrały rolę w decyzji o nacjonalizacji byłej spółki-córki Gazpromu.

Na początku kwietnia rząd federalny zlecił swojemu regulatorowi sieciowemu zarządzanie ówczesnym Gazpromem Germania po tym, jak dawna spółka-matka w nieprzejrzysty sposób chciała zerwać więzi z jednostką. Regulator został powołany na powiernika spółki z uprawnieniami do zwalniania i powoływania kierowników.

Firma została następnie ukarana przez Rosję w celu ubiegania się o zachodnie sankcje przeciwko Ukrainie.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że rosyjskie sankcje postawiły firmę w trudnej sytuacji finansowej, a partnerzy biznesowi i banki albo zerwały z nią powiązania, albo odmówiły nawiązania nowych ze względu na niejasną strukturę własnościową.

SEFE otrzymało już 11,8 miliarda euro (12,2 miliarda dolarów) pożyczek rządowych na stabilizację firmy. Zostanie ona teraz zwiększona do 13,8 mld euro.

Rząd przejmuje SEFE poprzez cięcia kapitału, które eliminują dotychczasowych akcjonariuszy, wraz z zastrzykiem kapitałowym w wysokości około 225,6 mln euro w postaci nowego kapitału w ramach państwowej spółki holdingowej.

Jest to najnowsza nacjonalizacja sektora energetycznego przez Niemcy. We wrześniu rząd zapowiedział, że władze niemieckie przejmą kontrolę nad trzema rosyjskimi rafineriami, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Dwie spółki zależne rosyjskiego giganta naftowego Rosnieft zostały przekazane pod administrację krajowego regulatora sieci.

Wkrótce potem rząd ogłosił nacjonalizację największego w kraju importera gazu ziemnego, firmy Uniper. Straty firmy wzrosły, gdy Rosja odcięła dostawy gazu.

Kredyt zdjęciowy: AP/Dmitri Lovetsky

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *