Connect with us

Świat

Nie nazywaj nas zdrajcami: potomkowie sojuszników Cortésa bronią swojej roli w obaleniu imperium Azteków | Meksyk

Published

on

Kiedy ludzie z meksykańskiego stanu Tlaxcala podróżują do innych części kraju, ich rodacy nazywają ich czasami zdrajcami.

Tlaxcala jest najmniejszym stanem w Meksyku, ale odegrała znaczącą rolę we wczesnej historii Meksyku, nie tylko wtedy, gdy rdzenni Tlaxcalanie sprzymierzyli się z malutkim gangiem najeźdźców Hernána Cortésa, aby obalić Imperium Azteków.

Ponieważ Meksyk obchodzi w piątek 500. rocznicę upadku stolicy Azteków Tenochtitlán, rola Tlaxcalanów w podboju zostanie ponownie rozważona.

Wielu historyków twierdzi, że bez udziału Tlaxcalanów i innych rdzennych żołnierzy Tenochtitlán mógłby nigdy nie podpaść Hiszpanom.

Tlaxcalans sprzymierzył się z Hernánem Cortésem w celu obalenia Imperium Azteków w 1520 roku. Zdjęcie: Nieznane / Corbis

Odwracają również zarzuty o zdradę, twierdząc, że Tlaxcalans i inne miasta-państwa faktycznie prowadziły wojnę o wyzwolenie przeciwko opresyjnej Meksyku (jak nazywano Azteków).

„To nie 600 do 800 Hiszpanów podbiło [Tenochtitlán]. Były tysiące Tlaxcalanów, Huejotzingas lub innych ludów, które były pod jarzmem Meksyku i chciały się uwolnić ”, archeolog Eduardo Matos Montezuma powiedział Radio Formuła.

„Cortés walczył z nim od 30 000 do 40 000 mieszkańców Mezoameryki” — powiedział Aurelio López Corral, archeolog z Tlaxcala. – Nie mógł tego zrobić sam.

Podbój jest wyjątkowym wydarzeniem w historii Meksyku, postrzeganym zarówno jako moment narodowej traumy, jak i akt założycielski narodu – i pozostaje głęboko kontrowersyjny.

Wydarzenia rocznicowe zostały przyjęte z letnim entuzjazmem, gdy Meksyk zmaga się z pandemią koronawirusa. Wzniesiona replika Templo Mayor – najświętszego miejsca cywilizacji Azteków – jest budowana w Meksyk Centralny plac Zócalo.

Prezydent Andrés Manuel López Obrador poprosił Koronę Hiszpańską i Watykan o przeprosiny za swoją rolę w tak zwanym podboju. Hiszpania odmówiła; Papież Franciszek przeprosił, kiedy odwiedził Boliwię w 2015 roku.

Sam Cortés wciąż jest postacią głęboko polaryzującą w historii Meksyku, drapieżny złoczyńca, który jest jednocześnie ojcem założycielem narodu: Jego rodzima tłumaczka, znana jako La Malinche, urodziła pierwszego Meksykanina.

Jednak Tlaxcala ma tendencję do niedoceniania swojej roli w upadku imperium Azteków, powiedział Yassir Zárate Méndez, który nakręcił film dokumentalny, który zakwestionował traktowanie Tlaxcala w oficjalnej historii.

„Nie jest postrzegany jako czarny charakter, jak gdzie indziej, ale jako ktoś, kto odegrał skomplikowaną rolę w historii” – powiedział. „Cortés pozostaje trochę niezauważony i pozostaje poniżej poziomu lokalnych liczb”.

Dotyczy to również Xicohténcatl Młodszego, księcia Tlaxcalan, który stanowczo sprzeciwiał się asymilacji Hiszpanów i który wciąż jest czule wspominany w tym stanie.

W czasie podboju Tlaxcalanie dzielili kosmowizję z Meksykiem i mówili tym samym językiem – nahuátl.

Miasto Meksyk przygotowuje się do rocznicy upadku stolicy Azteków Tenochtitlán.
Miasto Meksyk przygotowuje się do rocznicy upadku stolicy Azteków Tenochtitlán. Zdjęcie: Carlos Ramírez / EPA

Ale w przeciwieństwie do cesarskich Azteków, Tlaxcala miała bardziej kolektywną formę przywództwa, a kiedy Cortés przybył, niektórzy dostrzegli w przywództwie okazję do obalenia starego wroga, powiedział Zárate.

Region dostarczył żołnierzy do inwazji na wyspiarskie miasto Tenochtitlán i umożliwił mu przegrupowanie się po ucieczce przed kontrofensywą Azteków. Cortés rzekomo zbudował łodzie, które zostały użyte do inwazji na stolicę Azteków w Tlaxcala.

„To była kwestia przetrwania politycznego” – powiedział Zárate. „Aby się uratować, musiałeś zwrócić się do wszystkich sojuszników, którzy byli potrzebni”.

Po upadku Tenochtitlán z ich układu skorzystali Tlaxcalanie, a Hiszpanie wżenili się w miejscową szlachtę. W hiszpańskiej epoce kolonialnej Tlaxcala otrzymała specjalny status w formie samorządu. Jej mieszkańcy otrzymali prawo do osiedlania się w innych częściach kolonii.

Ale kiedy Meksyk uzyskał niepodległość w latach 20. XIX wieku, ta władza została utracona, a ewoluująca mitologia narodowa skupiła się na upadku Meksyku, którego Tlaxcalanie nazwali zdrajcami.

Narodowy Instytut Historii i Antropologii (INAH) zorganizował fora w Tlaxcala w 2019 r., 500 lat po przybyciu Corté do stanu, w celu zbadania lokalnej roli w podboju. Według organizatora spotkała się z dużym zainteresowaniem.

„Większość Tlaxcalanów ma w boku cierń [about the conquest] i rodzaj gniewu, ponieważ przymiotnik „zdrajca” był tak silny ”- powiedział Juan de la Rosa, delegat INAH w Tlaxcala, w wywiadzie w 2019 roku. „Ale potrzebują argumentów, które wyjaśniają, dlaczego nie są zdrajcami”.

READ  Super Tajfun Surigae (Typhoon Bising) nadal się umacnia i może niebezpiecznie przenieść się w pobliże Filipin
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *