Connect with us

Gospodarka

Nie da się tego uniknąć, rząd zamknie kopalnie

Published

on

Musimy zamknąć kopalnie, aby uratować te, które mogą przynieść zyski. Firmy energetyczne powinny odnieść korzyści z oczyszczenia ich z balastu, jakim są dla nich kopalnie.

Na stosie jest już 15 mln ton węgla, co pokrywa wielomiesięczne potrzeby polskiej gospodarki. Ten węgiel jest zbyt drogi ze względu na rosnące koszty wydobycia.

– Trwają rozmowy między rządem a związkami zawodowymi, do których warto też zaprosić opozycję, bo głębokie zmiany społeczne na Śląsku wymagają konsensusu – mówi w rozmowie z MarketNews24 redaktor naczelny Wojciech Jakóbik. BiznesAlert.pl.

– Warto stworzyć coś podobnego do działającej w Niemczech „Komisji Węglowej”, zrzeszającej wszystkie organy zaangażowane w dyskusję o węglu, i można by dojść do kompromisu, zgodnie z którym ten kraj zaprzestanie wydobycia węgla w latach 2035-2038 staje się.

Nieoficjalnie wiadomo, że wraz z zamknięciem kopalń nastąpi reorganizacja energetyki węglowej. Ma powstać spółka, do której przeznaczone są wszystkie niekorzystne dla finansowania złoża węgla.

– Taka „narodowa agencja bezpieczeństwa energetycznego” zostałaby wycofana z rynku i dotowana w celu zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego Polski ”- wyjaśnia W. Jakóbik.

– Pozostała część sektora energetycznego ma zostać zreorganizowana w jedną lub więcej firm niewęglowych, aby mogły konkurować na rynkach międzynarodowych

Dzięki wprowadzeniu tych zmian Polska ma szansę otrzymać miliardy euro z UE, która wprowadza Nowy Zielony Ład.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Zaangażuj się i czytaj wiadomości biznesowe

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *