Connect with us

Gospodarka

NBP gotowy do pomocy rządowi w budowie elektrowni jądrowych w Polsce – pierwsze wiadomości

Published

on

Rafał Guz / PAP

Polski bank centralny NBP jest gotowy wesprzeć rząd w rozbudowie energetyki jądrowej w kraju – napisał prezes NBP.

„W razie potrzeby NBP będzie wspierał rząd w finansowaniu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, wykorzystując jego instrumenty i działając zgodnie z mandatem” – napisał Adam Glapiński w artykule dla portalu „Wszystko co Najwazniejsze”.

Aby ograniczyć rolę węgla w polskim miksie energetycznym, zdaniem Glapińskiego konieczna byłaby budowa „stabilnego źródła energii”, co można osiągnąć tylko dzięki elektrowniom jądrowym (EJ).

Przyznał, że inwestowanie w energetykę jądrową w Polsce będzie poważnym wyzwaniem finansowym. „Rząd planuje znacząco zwiększyć środki finansowe na transformację energetyczną za pośrednictwem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz wsparte dochodami z opłat za certyfikaty emisji CO2. Wsparcie ze strony inwestorów zagranicznych również wydaje się możliwe ”- kontynuował.

Ustawa o NBP stanowi, że podstawowym celem banku centralnego jest utrzymanie stabilnych cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu banku centralnego.

W 2020 roku po raz pierwszy w najnowszej historii Polski węgiel stanowił zaledwie 65 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej.

Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przewiduje budowę do 9 GW elektrowni jądrowych w Polsce, przy czym pierwszy reaktor spodziewany jest w 2033 roku. Koszt programu szacowany jest na 140 mld zł (30,4 mld euro), przy czym Polska zakłada około połowę tego. Drugą połowę ma pokryć potencjalny inwestor zagraniczny.

READ  Razem pokonamy kryzys i powrócimy do wzrostu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *