Connect with us

Świat

Następny cel Putina: wsparcie USA dla Ukrainy – twierdzą urzędnicy

Published

on

Następny cel Putina: wsparcie USA dla Ukrainy – twierdzą urzędnicy

Strategia Rosji wygrania wojny na Ukrainie polega na przeżyciu Zachodu.

Ale jak Władimir Putin chce tego dokonać?

Amerykańscy urzędnicy wyrazili przekonanie, że Putin próbuje położyć kres amerykańskiemu i europejskiemu wsparciu dla Ukrainy, wykorzystując swoje agencje szpiegowskie do rozpowszechniania propagandy wspierającej prorosyjskie partie polityczne oraz promując teorie spiskowe z wykorzystaniem nowych technologii.

Dezinformacja Rosji ma na celu zwiększenie poparcia dla kandydatów sprzeciwiających się pomocy Ukrainie, a ostatecznym celem jest zatrzymanie międzynarodowej pomocy wojskowej dla Kijowa.

Rosja jest sfrustrowana faktem, że Stany Zjednoczone i Europa w dużej mierze pozostały zjednoczone w kwestii ciągłego wsparcia militarnego i gospodarczego dla Ukrainy, stwierdzili amerykańscy urzędnicy.

Ta pomoc wojskowa utrzymała Ukrainę w walce, postawiła pierwotne cele Rosji, jakim było zajęcie Kijowa i Odessy, poza zasięgiem, a nawet udaremniła jej skromniejszy cel, jakim jest kontrolowanie całego regionu Donbasu we wschodniej Ukrainie.

Putin wierzy jednak, że może wpłynąć na politykę amerykańską, aby osłabić poparcie dla Ukrainy i potencjalnie przywrócić jej przewagę na polu bitwy, twierdzą amerykańscy urzędnicy.

Urzędnicy powiedzieli, że Putin wydaje się uważnie monitorować debaty polityczne w USA na temat pomocy dla Ukrainy. Republikański opór wobec wysyłania większej ilości pieniędzy do Kijowa zmusił w sobotę przywódców Kongresu do przyjęcia nadzwyczajnej ustawy budżetowej, która nie przewidywała dodatkowej pomocy dla kraju.

Moskwa prawdopodobnie będzie także starała się promować prorosyjskich kandydatów w Europie, ponieważ najnowsze wyniki wskazują na potencjalnie podatny grunt. W niedzielę prorosyjski kandydat wygrał wybory parlamentarne na Słowacji. Urzędnicy twierdzą, że oprócz wyborów krajowych Rosja może próbować wpłynąć na przyszłoroczne głosowanie w Parlamencie Europejskim.

Rosja od dawna wykorzystuje swoje służby wywiadowcze do wywierania wpływu na politykę demokratyczną na całym świecie.

READ  Republika Południowej Afryki znosi godzinę policyjną, gdy COVID-19 wyznacza szczyty czwartej fali

Oceny wywiadu USA w 2017 r I 2021 stwierdził, że Rosja próbowała wpłynąć na przebieg wyborów na korzyść Donalda J. Trumpa. W 2016 r. Rosja włamała się do e-maili Komitetu Narodowego Demokratów i wyciekła z nich, szkodząc kampanii Hillary Clinton i rozpowszechniając treści wywołujące podziały w mediach społecznościowych. W 2020 roku Rosja podjęła próbę rozpowszechniania informacji oczerniających Josepha R. Bidena Jr. (Chociaż wielu Republikanów w Kongresie argumentowało, że celem Rosji jest zintensyfikowanie walk politycznych, a nie wspieranie Trumpa.)

Amerykańskie agencje wywiadowcze uważają, że w przypadku wyborów prezydenckich w 2024 r. stawka dla Putina jest jeszcze większa.

Prezydent Biden wysłał miliardową pomoc dla Ukrainy i obiecał, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy będą wspierać Kijów „tak długo, jak będzie to konieczne”. Trump, który w sondażach ma dużą przewagę nad nominacją Republikanów, powiedział, że wspieranie Ukrainy nie jest żywotnym interesem USA.

Według amerykańskich urzędników Rosja stale prowadzi operacje informacyjne mające na celu oczernianie polityki NATO i USA i w nadchodzących miesiącach prawdopodobnie zintensyfikuje swoje wysiłki. Amerykańscy urzędnicy wypowiadali się pod warunkiem, że ich nazwiska nie zostaną ujawnione, aby móc omawiać wrażliwe dane wywiadowcze.

Ostatecznym celem Rosji byłoby osłabienie kandydatów popierających Ukrainę i zmiana polityki USA. Niektórzy urzędnicy amerykańscy wątpią, czy Rosja byłaby w stanie tego dokonać.

Ale nawet jeśli Moskwa nie będzie mogła wpłynąć na ostateczny wynik wyborów, Rosjanie mogą wierzyć, że mogą wywołać debatę na temat pomocy dla Ukrainy do tego stopnia, że ​​przyszły Kongres będzie miał trudności z przyjęciem dodatkowej pomocy, twierdzą urzędnicy amerykańscy.

Beth Sanner, była wyższa urzędniczka wywiadu, twierdzi, że sztuczna inteligencja i inne nowe technologie zmienią sposób, w jaki Rosja prowadzi kampanie wywierania wpływu. Jak wynika z niedawno odtajnionej analizy, Rosja prawdopodobnie zaangażuje się także w operacje wywierania wpływu i będzie wysyłać wiadomości do amerykańskiej opinii publicznej za pośrednictwem sojuszników w ramach nominalnie niezależnych organizacji.

READ  Bolsonaro blokuje bezpłatne tampony i podpaski dla pokrzywdzonych kobiet w Brazylii | Prawa kobiet i równość płci

„Rosja nie zrezygnuje ze swoich kampanii dezinformacyjnych” – powiedziała pani Sanner. „Ale nie wiemy, jak to będzie wyglądać. Należy założyć, że Rosjanie są coraz mądrzejsi.”

Łatwo przecenić zdolność Rosji do wpływania na politykę USA. Niektórzy amerykańscy urzędnicy i dyrektorzy mediów społecznościowych kwestionują skuteczność rosyjskich farm trolli w 2016 r. i operacje wywierania wpływu, w przeciwieństwie do operacji hack-and-dump, których celem były e-maile pani Clinton.

Od tego czasu krajobraz mediów zmienił się radykalnie. Konsumenci w USA i Europie są bardziej sceptyczni w stosunku do tego, co widzą w mediach społecznościowych. Rosyjska telewizja państwowa, źródło narracji kremlowskiej, została wypchnięta przez należący do Google’a YouTube. Meta, spółka matka Facebooka, wzmogła wyszukiwanie dezinformacji i zepchnęła na dalszy plan wiadomości na swoich platformach.

Ale na każde wydarzenie, które utrudnia życie rosyjskim trollom internetowym, istnieją również trendy zmierzające w przeciwnym kierunku. Platforma X, wcześniej znana jako Twitter, rozbiła zespoły szukające ingerencji w wybory. A najbardziej wpływową platformą wśród młodych ludzi jest obecnie TikTok, chińska firma. Chiny zintensyfikowały własne operacje wpływowe, wzorując się na działaniach Moskwy.

Amerykańskie tajne służby ostrzegały przed tym różne kraje próbuje wpłynąć na amerykańską politykę. W 2020 roku agencje wywiadowcze nakreśliły irański plan wywarcia wpływu na wybory na Florydzie. Kuba przeprowadziła również operacje wywiadowcze niskiego szczebla, a Wenezuela miała zamiar, ale nie mogła wpłynąć na głosowanie.

Jednak Rosja lepiej niż jakikolwiek inny kraj łączy media państwowe, prywatne farmy trolli i operacje wywiadowcze w celu ataków w przestrzeni cyfrowej – stwierdzili urzędnicy amerykańscy.

Nadal udoskonala swoje wysiłki. Wielu ekspertów od dezinformacji, którzy kiedyś pracowali dla Internet Research Agency, rosyjskiej farmy trolli aktywnej podczas amerykańskich wyborów w 2016 i 2018 roku, przeszło do nowych firm lub dołączyło do rosyjskiego wywiadu wojskowego. A Internet, stwierdził urzędnik amerykański, to jedyne miejsce, w którym Rosji nigdy nie zabraknie amunicji.

READ  Pro-Navalny Protest Photos: Fala gniewu przetacza się przez Rosję

Przeformułowanie debaty w Europie i Ameryce jest dla Putina tak ważne, że w przypadku niepowodzenia tych operacji wywierania wpływu Rosja może zdecydować się na eskalację.

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że eskalacja może obejmować dodatkowe wsparcie finansowe dla prorosyjskich partii politycznych w Europie lub nawet tajne operacje w Europie mające na celu osłabienie poparcia dla wojny na Ukrainie.

Dlatego błędem byłoby niedocenianie zdolności Rosji do prowadzenia operacji wywierania wpływu, stwierdzili amerykańscy urzędnicy.

Na przykład rosyjska dezinformacja, która fałszywie twierdziła, że ​​Ameryka posiada laboratoria broni biologicznej na Ukrainie, w dalszym ciągu odbija się echem na całym świecie.

Rosja wykorzystała te zarzuty do uzasadnienia swojej inwazji na Ukrainę i wielokrotnie wzywała do wszczęcia dochodzenia Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie jej fałszywych twierdzeń. Jednak prawicowe grupy ekstremistyczne, w tym QAnon, przejęły, rozszerzyły i wzmocniły zarzuty dotyczące rosyjskiej broni biologicznej.

W świecie podzielonym przez spolaryzowaną politykę teorie spiskowe i dezinformacja okazały się bardziej odporne niż kiedykolwiek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *