Connect with us

Nauka

NASA wzywa firmy do wydobywania ziemi księżycowej – Spaceflight Now

Published

on

Źródło: NASA / Aubrey Gemignani

NASA ogłosiła w czwartek, że planuje zakup księżycowej ziemi od firmy komercyjnej, co zdaniem najwyższego urzędnika agencji ma na celu ustanowienie precedensu dla przeniesienia własności materiałów pozaziemskich i stymulowanie rynku pozyskiwania zasobów z ciał w całym Układzie Słonecznym.

Inicjatywa zaczyna się od niewielkich rozmiarów, ale administrator NASA Jim Bridenstine powiedział w czwartek, że może to doprowadzić do tego, że firmy będą w stanie wydobywać księżycową ziemię w poszukiwaniu lodu wodnego, metali szlachetnych i innych zasobów.

„Jesteśmy zainteresowani komercyjnym zakupem ziemi księżycowej” – powiedział Bridenstine podczas wirtualnej prezentacji podczas Szczytu Zrównoważonego Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej Fundacji Secure World. „Więc chcemy, aby firma handlowa poleciała na Księżyc, wydobyła trochę księżycowej gleby, a potem… NASA mogłaby ją przejąć”.

„Kupujemy regolit, ale robimy to naprawdę, aby pokazać, że można to zrobić, że zasoby wydobyte z księżyca są w rzeczywistości własnością ludzi, którzy inwestują w to swój pot, swoje skarby i kapitał. wysiłek – powiedziała Bridenstine.

Wysiłki NASA mające na celu zakup ziemi księżycowej od firmy handlowej mają swoje korzenie w ustawie przyjętej przez Kongres i podpisanej przez prezydenta Obamę w 2015 roku, powiedział Bridenstine. Prawo zezwala podmiotom prywatnym na wydobywanie, posiadanie i eksploatację wody, minerałów i innych materiałów pozyskanych z Księżyca.

Bridenstine powiedział, że cel NASA, jakim jest wspieranie komercyjnego rynku wydobycia na Księżycu, jest zgodny z Traktatem o przestrzeni kosmicznej z 1967 r., Międzynarodowym porozumieniem ratyfikowanym przez 110 krajów, w tym Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Chiny i Rosję.

Traktat o przestrzeni kosmicznej mówi: „Przestrzeń kosmiczna, w tym księżyc i inne ciała niebieskie, nie podlega przywłaszczeniu przez naród przez roszczenie suwerenności, poprzez użytkowanie lub okupację, ani w jakikolwiek inny sposób”.

Bridenstine powiedział, że NASA wierzy w Traktat o przestrzeni kosmicznej, ale NASA chce „umożliwić proces normalizacji”, aby pokazać, że pozaziemskie zasoby można eksploatować i posiadać.

„Wierzymy… że nie możemy zawłaszczyć księżyca dla suwerenności narodowej” – powiedział. „A to absolutnie nie jest to, co zamierzamy zrobić.

„Wierzymy jednak, że możemy wydobywać i wykorzystywać zasoby księżyca, tak jak możemy wydobywać i wykorzystywać tuńczyka z oceanu” – powiedział Bridenstine. „Nie jesteśmy właścicielami oceanu. Ale jeśli poświęcisz swoją ciężką pracę i siłę roboczą oraz inwestycję w wydobycie tuńczyka z oceanu, możesz posiadać tuńczyka z oceanu, a to stanie się bardzo cennym zasobem dla ludzkości ”.

„Zatem pytanie brzmi: czy możliwe jest posiadanie praw własności do wydobytych zasobów bez przywłaszczania sobie księżyca lub innych ciał niebieskich dla suwerenności narodowej? I wierzę, że odpowiedź brzmi zdecydowanie tak ”.

W ramach programu Artemis NASA planuje wylądować astronautów na Księżycu po raz pierwszy od 1972 roku. Administracja Trumpa w zeszłym roku poleciła NASA wylądować załodze w pobliżu bieguna południowego przed końcem 2024 r., Cztery lata przed poprzednim harmonogramem NASA na powrót astronautów na powierzchnię Księżyca.

READ  Odrzutowce F-35 po raz pierwszy chronią bałtycką przestrzeń powietrzną

NASA chce, aby program Artemis doprowadził do bardziej trwałej obecności człowieka na Księżycu niż program Apollo, który zakończył się w latach 70. NASA twierdzi, że aby program Artemis był trwały, załogi lub roboty będą musiały ostatecznie wydobywać i wykorzystywać zasoby, takie jak lód wodny, z księżyca, zamiast sprowadzać wszystkie wymagane materiały z Ziemi.

„Jak stworzyć zrównoważony program? Musimy wykorzystać lód wodny, setki milionów ton lodu wodnego na Księżycu ”- powiedział Bridenstine. „To powietrze do oddychania, to woda do picia” i można ją również przekształcić w paliwo rakietowe, powiedział.

„Zatem wszystko to jest dostępne w setkach milionów ton na południowym biegunie księżyca, musimy być w stanie wykorzystać to jako zasób” – powiedział.

Metale szlachetne mogą być również wydobywane z księżyca, wraz z helem-3, który może być używany jako źródło energii.

Bridenstine scharakteryzował kwestię wydobycia pozaziemskiego jako bezpartyjnego, ale eksploatacja zasobów z innych ciał planetarnych wzbudziła obawy.

„Kontynuowanie wydobywania zasobów bez wyraźnego określenia, w jaki sposób planujemy uczynić przyszłość w kosmosie inną niż przeszłość na Ziemi, jest receptą na powtórzenie haniebnej, niszczącej środowisko historii” – napisała na Twitterze Emily Lakdawalla z Planetary Society.

Clive Neal, księżycowy naukowiec z University of Notre Dame, wyraził poparcie dla nowej inicjatywy NASA dotyczącej gleby księżycowej. Ale napisał na Twitterze, że oświadczenia o wpływie na środowisko, które są standardową częścią wielu projektów budowlanych w Stanach Zjednoczonych, powinny być wczesnym krokiem do propozycji wydobycia i wykorzystania zasobów księżycowych.

„Nie ma ryzyka, że ​​firmy wydobyją księżyc i zrujnują go aż do roku 2100, ponieważ na Księżycu nie ma cennych zasobów, które można sprzedać na Ziemi” – napisał na Twitterze Phil Metzger, planetolog z University of Centralna Floryda, której doświadczenie badawcze obejmuje pobieranie próbek gleby planetarnej. „Wszystko na Ziemi można dostać milion razy taniej.

„Po drugie, nie mamy technologii do wydobywania księżyca na dużą skalę” – dodał Metzger. „Sam rozwój technologii * prawdopodobnie zajmie 30 do 40 lat, aby przedsięwzięcie górnictwa księżycowego na dużą skalę stało się opłacalne ekonomicznie. Kluczem będzie zmniejszenie potrzeby, aby ludzie stali wokół i naprawiali zepsute roboty ”.

Administrator NASA Jim Bridenstine. Kredyt: Isis Valencia / Spaceflight Now

Prezydent Trump podpisał w kwietniu dekret, w którym określił politykę, zgodnie z którą Stany Zjednoczone nie postrzegają przestrzeni kosmicznej jako „globalnego dobra wspólnego”. Rozkaz wzmocnił ustawę z 2015 r. Podpisaną przez prezydenta Obamę, która daje obywatelom USA i firmom prawo do wydobywania i eksploatacji zasobów pozyskanych z innych ciał w kosmosie.

READ  Synagoga Drzewo Życia, miejsce śmiertelnej strzelaniny, wizja transformacji - NBC10 Filadelfia

Polityka jest sprzeczna z Traktatem Księżycowym z 1979 r., Który stwierdza, że ​​Księżyc i jego zasoby naturalne są „wspólnym dziedzictwem ludzkości”. W Traktacie Księżycowym dodano, że potrzebne są międzynarodowe ramy rządzące eksploatacją zasobów księżycowych, „kiedy taka eksploatacja ma się stać wykonalna”.

Ale tylko 18 krajów jest stronami Traktatu Księżycowego z 1979 r., Który nie został podpisany ani ratyfikowany przez Stany Zjednoczone, Chiny ani Rosję.

Bridenstine powiedziała w piątek, że NASA chce zapewnić „silne ramy prawne oparte na prawie międzynarodowym”, które pozwolą osobom i firmom realizować prywatne interesy na Księżycu.

„To, co staramy się zrobić, to upewnić się, że istnieje norma zachowania, która mówi, że zasoby można wydobyć i że robimy to w sposób zgodny z Traktatem o przestrzeni kosmicznej” – powiedział Bridenstine. „Robimy to w sposób, w jaki ludzie nie mogą ingerować w twoje wysiłki w celu wydobycia tych zasobów”.

Wcześniej w tym roku NASA nakreśliła Artemis Accords, zasady, których międzynarodowi partnerzy agencji będą przestrzegać podczas eksploracji Księżyca. Zasady obejmują pokojową eksplorację Księżyca, przejrzystość, interoperacyjność, zobowiązanie do pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, rejestrację obiektów kosmicznych oraz publiczne udostępnianie danych naukowych.

„Te normy zachowania… ostatecznie stają się wiążącym prawem międzynarodowym” – powiedział Bridenstine. „To jest szlak, który należy przetrzeć i myślę, że Stany Zjednoczone Ameryki muszą tu przewodzić, a następnie te normy zachowania ostatecznie wpłyną na prawo międzynarodowe, które zagwarantuje, że przestrzeń kosmiczna będzie zrównoważona w perspektywie długoterminowej . ”

Niektórzy naukowcy kwestionowali, w jaki sposób NASA wdroży wytyczne dotyczące ochrony planet w erze górnictwa i innej luźno regulowanej działalności komercyjnej w kosmosie. Ochrona planetarna koncentruje się na zapobieganiu ingerencji statków kosmicznych, a ostatecznie ludzi, w obszary, w których może istnieć życie pozaziemskie. Wytyczne są bardziej rygorystyczne na światach takich jak Mars niż księżyc.

W lipcu NASA ogłosiła, że ​​kończy wymogi ochrony planetarnej dla misji lądujących w większości miejsc na powierzchni Księżyca. Obszary wokół biegunów, w których znajduje się lód wodny, oraz historyczne miejsca lądowania Apollo pozostaną objęte wyższą kategorią ochrony planetarnej.

Bridenstine powiedział w czwartek, że chociaż NASA nie jest agencją regulacyjną, może wyznaczać oczekiwania prywatnym firmom.

„Jeśli chcesz być z nami, kiedy lecimy na Księżyc, jeśli chcesz być prywatną firmą, która może mieć NASA jako klienta, jeśli chcesz być z nami, kiedy lecimy na Marsa, to istnieją pewne zachowania, które musisz się trzymać – powiedziała Bridenstine.

READ  Pamiętając o radykalnym futuryzmie SOPHIE | Widły

Zapytanie ofertowe opublikowane przez NASA w czwartek jest otwarte dla firm amerykańskich i międzynarodowych. Propozycje należy składać 9 października, a NASA może przyznać jedną lub więcej nagród, według Stephanie Schierholz, rzecznika agencji.

Firmy, które zdobędą nagrody, będą zbierać księżycową ziemię lub skały z dowolnego miejsca na Księżycu i dostarczać NASA zdjęcia kolekcji i zebranego materiału, wraz z danymi identyfikującymi, gdzie materiał został przechwycony. Firmy przeniosą następnie własność próbek na NASA na Księżycu.

Bridenstine powiedział w czwartek, że NASA spodziewa się zapłacić od 15 000 do 25 000 $ za od 50 do 500 gramów księżycowej gleby. Ostateczne ceny zostaną ustalone na podstawie wyników konkursu, twierdzi Schierholz.

Jeśli firma zbierze więcej niż 500 gramów, może sprzedać resztę innym krajom, firmom lub osobom prywatnym, powiedział Bridenstine. Mogą też istnieć dalsze konkursy dla firm, aby zebrać księżycową ziemię i sprzedać ją NASA.

W 2018 roku NASA ustanowiła program Commercial Lunar Payload Services, aby zorganizować serię konkursów dla firm ubiegających się o kontrakty na transport instrumentów naukowych na Księżyc. NASA wybrała 14 amerykańskich firm, które będą kwalifikować się do przyznania kontraktów CLPS, a agencja przyznała do tej pory cztery misje robotycznych lądowników księżycowych.

Pierwsze misje CLPS – opracowywane przez Astrobotic and Intuitive Machines – mają wystartować na Księżyc w 2021 roku.

Kwalifikowalność do wyzwania dotyczącego gleby księżycowej ogłoszonej w czwartek nie będzie ograniczona do dostawców CLPS. Bridenstine powiedział, że inne amerykańskie firmy i międzynarodowe grupy będą mogły składać oferty.

„To, co staramy się zrobić, to ustanowienie norm zachowania, aby stworzyć pewność regulacyjną, tak aby firmy mogły wykorzystać te programy i posuwać się naprzód” – powiedział Bridenstine. „Staramy się udowodnić koncepcję, zgodnie z którą zasoby można wydobywać i handlować nimi, a nie tylko między firmami lub osobami fizycznymi, ale także między krajami i ponad granicami.

„Powiedziałbym, że punktem wyjścia jest lód wodny” – powiedział. „To właśnie tam wiele prywatnych firm będzie chciało zdobyć ten lód wodny, a następnie sprzedać go nam jako agencja lub innym prywatnym firmom, które wykorzystują księżyc jako miejsce docelowe dla wszelkiego rodzaju różnych możliwości”.

Wyślij e-maila do autora.

Śledź Stephena Clarka na Twitterze: @ StephenClark1.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *