Connect with us

Nauka

NASA przedstawia plan pierwszej kobiety na Księżycu do 2024 roku

Published

on

Prawa autorskie do zdjęć
NASA

Tytuł Zdjęcia

Grafika: NASA chce wrócić na Księżyc, ale tym razem chce zostać

Amerykańska agencja kosmiczna (NASA) formalnie przedstawiła plan powrotu na Księżyc do 2024 r. Na 28 miliardów dolarów (22 miliardy funtów).

W ramach programu Artemis, NASA wyśle ​​mężczyznę i kobietę na powierzchnię Księżyca podczas pierwszego lądowania z ludźmi od 1972 roku.

Ale harmonogram agencji jest uzależniony od uwolnienia przez Kongres 3,2 miliarda dolarów na budowę systemu lądowania.

Astronauci będą podróżować w kapsule podobnej do Apollo o nazwie Orion, która wystartuje na potężnej rakiecie zwanej SLS.

Przemawiając w poniedziałek po południu (czasu amerykańskiego), administrator NASA Jim Bridenstine powiedział: „Te 28 miliardów dolarów to koszty związane z planem lądowania na Księżycu przez następne cztery lata. Finansowanie SLS, finansowanie Oriona, system lądowania ludzi i Oczywiście skafandry kosmiczne – wszystkie rzeczy, które są częścią programu Artemis, są wliczone w cenę ”.

Wyjaśnił jednak: „Wniosek budżetowy, który mamy obecnie przed Izbą i Senatem, obejmuje 3,2 miliarda dolarów na 2021 rok na system lądowania ludzi. Niezwykle ważne jest, abyśmy otrzymali te 3,2 miliarda dolarów”.

Artemis: To the Moon and Beyond

Prawa autorskie do zdjęć
Lockheed Martin

Tytuł Zdjęcia

Grafika: astronauci będą podróżować na Księżyc w statku kosmicznym o nazwie Orion

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła już ustawę przeznaczającą 600 milionów dolarów na lądownik księżycowy. Ale NASA będzie potrzebować więcej funduszy, aby w pełni rozwinąć pojazd.

Pan Bridenstine dodał: „Chcę, żeby było jasne, jesteśmy wyjątkowo wdzięczni Izbie Reprezentantów, że na zasadzie ponadpartyjnej ustaliła, że ​​finansowanie systemu lądowania ludzi jest ważne – to właśnie reprezentuje te 600 milionów dolarów. To również prawda że prosimy o pełne 3,2 miliarda dolarów ”.

W lipcu 2019 r. Pan Bridenstine powiedział CNN że pierwszą astronautką na Księżycu w 2024 roku będzie ktoś, „co zostało udowodnione, ktoś, kto latał, ktoś, kto był już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej”. Powiedział też, że będzie to ktoś już w korpusie astronautów.

W czasie tego wywiadu było 12 aktywnych astronautek. Od tego czasu dołączyło do nich pięć innych astronautek NASA, które ukończyły szkolenie na początku tego roku. Nie jest jednak jasne, czy uda im się spełnić kryteria na czas, aby odbyć pierwszą misję lądowania w 2024 roku.

Prawa autorskie do zdjęć
NASA

Tytuł Zdjęcia

Ostatnia klasa absolwentów astronautów obejmuje sześć kobiet – pięć z NASA i jedną z Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej

Zapytany o harmonogram wybierania członków załogi Artemidy, szef NASA powiedział, że ma nadzieję wybrać zespół co najmniej dwa lata przed pierwszą misją.

Powiedział jednak: „Myślę, że ważne jest, abyśmy zaczęli identyfikować zespół Artemis wcześniej niż nie… przede wszystkim dlatego, że uważam, że będzie to źródło inspiracji”.

Wysyłając astronautów z powrotem na Księżyc, do Białego Domu chce odnowić amerykańskie przywództwo w kosmosie. Istnieją również plany wydobycia cennych złóż lodu wodnego z księżycowego bieguna południowego. Można je wykorzystać do produkcji paliwa rakietowego na Księżycu – po niższych kosztach niż przenoszenie go z Ziemi – służąc jako podstawa księżycowej gospodarki.

Ale wiceprezydent Mike Pence wspomniał również o obawach dotyczących ambicji Chin w zakresie lotów kosmicznych. W styczniu 2019 roku mocarstwo wschodnioazjatyckie zostało pierwszym krajem delikatnie wyląduj łazikiem-robotem po drugiej stronie Księżyca. Kraj przygotowuje się teraz do swojej pierwszej misji dostarczenia próbek ziemi księżycowej do laboratoriów na Ziemi.

Rozwijał statek kosmiczny nowej generacji dla chińskich astronautów, którzy mogliby latać do miejsc w głębokim kosmosie, takich jak Księżyc. Chociaż Chiny nie są na harmonogramie, aby osiągnąć ten cel do 2024 r., Mogą poczynić znaczne postępy w realizacji tego celu w tej dekadzie.

Nowy dokument NASA przedstawia fazę 1 amerykańskiego planu, która obejmuje próbny lot bez załogi wokół Księżyca – zwany Artemis-1 – jesienią 2021 r.

Szefowa lotów kosmicznych NASA, Kathy Lueders, powiedziała, że ​​Artemis-1 wytrzyma około miesiąca, aby przetestować wszystkie krytyczne systemy.

Powiedziała, że ​​lot demonstracyjny zmniejszy ryzyko dla Artemidy-2, która powtórzy podróż wokół Księżyca z astronautami.

Do tej misji dodano nowy test – demonstrację operacji zbliżeniowych. Wkrótce po tym, jak Orion oddzieli się od górnego stopnia rakiety SLS – znanego jako tymczasowy stopień napędu kriogenicznego – astronauci będą ręcznie pilotować statek kosmiczny, gdy zbliżają się do sceny i oddalają się od niej.

Prawa autorskie do zdjęć
NASA

Tytuł Zdjęcia

Grafika: Rakieta SLS jest na dobrej drodze, aby w przyszłym roku odbyć swój pierwszy lot

Oceni to właściwości pilotażowe Oriona, a także wydajność sprzętu i oprogramowania statku kosmicznego.

Artemis-3 będzie pierwszą misją, która wyśle ​​astronautów na powierzchnię Księżyca od czasu misji Apollo 17 około 48 lat temu.

NASA dostarczyła kilku firmom 967 mln USD (763 mln GBP) pracować nad projektami pojazdu lądującego, który ich tam zawiezie.

W dalszej części dekady plan wzywa NASA do ustanowienia bazy dla ludzi, zwanej Artemis Base Camp, która obejmowałaby infrastrukturę potrzebną do długoterminowej eksploracji Księżyca.

W porównaniu z Artemis, program Apollo w latach 60. i 70. kosztował ponad 250 miliardów dolarów w dolarach amerykańskich skorygowanych o inflację.

Jednak 28 miliardów dolarów na ten nowy plan nie obejmuje pieniędzy wydanych już na rozwój statku kosmicznego Orion i rakiety Space Launch System (SLS).

Podążaj za Paulem na Twitterze.

READ  Najnowsze wiadomości z całego świata
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.