Connect with us

Nauka

NASA celuje w Halloween na następną start astronauty SpaceX Crew Dragon

Published

on

NASA planuje teraz wystrzelić czterech astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie samolotu Statek kosmiczny SpaceX Crew Dragon 31 października odbędzie się lot w Halloween, podczas którego kapsuła zostanie użyta po raz pierwszy po udanym pilotowanym locie testowym tego lata.

Agencja kosmiczna początkowo celowała 23 października na misję „Załoga 1”, zaledwie dziewięć dni po wystrzeleniu 14 października dwóch kosmonautów i astronautki NASA Kate Rubins na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz oraz dwa dni po tym, jak pilot NASA Chris Cassidy i dwóch członków załogi kosmonauty powróciły do Ziemia 21 października na pokładzie innego Sojuza.

Opóźniając lot Crew Dragon do 31 października, załoga stacji i kontrolerzy lotów w USA, Rosji, Europie, Kanadzie i Japonii będą mieli szansę złapać oddech, dając jednocześnie dodatkowy czas na rozwiązanie wszelkich otwartych problemów.

crew1-capsule.jpg
Astronauci NASA SpaceX Crew 1 (LR): Shannon Walker, Victor Glover, Michael Hopkins i japoński astronauta Soichi Noguchi. Hopkins, Walker i Noguchi są weteranami lotów kosmicznych, a Glover, doświadczony pilot wojskowy, robi swojego pierwszego.

SpaceX


„Nowa data docelowa zniweluje konflikt między startem i przybyciem załogi-1 a nadchodzącymi operacjami startu i lądowania Sojuza” – powiedziała NASA w post na blogu. „Ten dodatkowy czas jest potrzebny, aby zapewnić zamknięcie wszystkich otwartych prac, zarówno na ziemi, jak i na stacji, przed przybyciem Załogi-1”.

Dowódca załogi 1, Michael Hopkins, pilot Victor Glover, Shannon Walker i japoński astronauta Soichi Noguchi planują teraz wystrzelić z historycznego lądowiska 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego na szczycie rakiety SpaceX Falcon 9 31 października o godzinie 2:40.

Dokowanie na stacji kosmicznej spodziewane jest około godziny 5 rano 1 listopada. Zostaną oni powitani na pokładzie przez Rubins i jej dwóch członków załogi, Siergieja Ryżikowa i Siergieja Kud-Swierczkowa. Nie wiadomo jeszcze, czy mogą powitać swoich nowych członków załogi na pokładzie jakimikolwiek smakołykami na Halloween.

NASA pomogła sfinansować rozwój SpaceX’s Crew Dragon i Kapsuła Boeinga CST-100 Starliner zakończenie jedynej zależności agencji od rosyjskiego statku kosmicznego Sojuz podczas lotów promowych do i ze stacji kosmicznej.

Od 2006 roku NASA wydała około 4 miliardów dolarów na zakup miejsc w Sojuzie dla przebywających na stacji astronautów NASA. Ponieważ Rubins zajmuje ostatnie obecnie zakontraktowane miejsce NASA, agencja liczy, że SpaceX i Boeing utrzymają stację w pełni obsadzoną przez resztę jej życia operacyjnego.

official-portrait.jpg
Oficjalny portret NASA astronautów Crew 1 (od lewej do prawej): Walker, Glover, Hopkins i Noguchi.

NASA


SpaceX, w ramach początkowego kontraktu o wartości 2,6 miliarda dolarów, zaprojektował załogową wersję swojego statku towarowego Dragon, który miał wejść na orbitę na pokładzie należącej do firmy rakiety Falcon 9. Boeing zaprojektował własną kapsułę w ramach kontraktu na 4,2 miliarda dolarów, opierając się na rakietach United Launch Alliance Atlas 5 podczas podróży na orbitę.

SpaceX z powodzeniem przeprowadził dwa wymagane loty testowe statku kosmicznego Crew Dragon, rejs bez pilota na stację w marcu 2019 r. Oraz pilotowany lot z astronautami NASA Douglasem Hurleyem i Robertem Behnkenem na pokładzie. Wystartowali 30 maja i bezpiecznie wrócił na Ziemię 2 sierpnia.


Astronauci mówią głośno o udanym lądowaniu …

02:00

Boeing wypuścił Starlinera na bez pilota w grudniu ubiegłego roku, ale poważne problemy z oprogramowaniem zepsuły misję i planowana jest ponowna analiza pod koniec tego roku lub na początku przyszłego. Pilotowany lot próbny planowany jest wiosną lub latem przyszłego roku.

W międzyczasie NASA liczy na to, że SpaceX i jego Crew Dragon wyślą jednocześnie czterech astronautów na stację kosmiczną. Shane Kimbrough, Megan McArthur, japońska astronauta Akihiko Hoshide i astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej Thomas Pesquet planują wystrzel w misję The Crew 2 pod koniec kwietnia, zastępując swoich kolegów z załogi 1.

READ  Księżyc rdzewieje, a winę ponosi Ziemia
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.