Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Najwyższy wysłannik Japonii sprowadza z Polski 20 Ukraińców

Published

on

TOKIO (AP) – japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi wrócił z Polski we wtorek z 20 Ukraińcami wysiedlonymi z powodu toczącej się wojny Rosji z ich krajem, ponieważ Tokio chce odgrywać większą rolę w międzynarodowym wsparciu dla Ukrainy.

W ciągu trzech dni pobytu w Polsce Hayashi odwiedził ośrodki dla uchodźców ukraińskich w Warszawie i przeprowadził rozmowy z polskimi urzędnikami, międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi i grupami obywatelskimi, aby zobaczyć, jak Japonia może udzielić pomocy.

„Obserwacja trudnej sytuacji Ukraińców, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju z powodu rosyjskiej inwazji”Odnowiłem moje postanowienie, że Japonia powinna współpracować ze społecznością międzynarodową i zapewnić jak największe wsparcie, aby mogli jak najszybciej powrócić do normalnego życia” – powiedział dziennikarzom Hayashi.

Japonia prowadzi niezwykle surową politykę wobec uchodźców i niechętnie przyjmuje w pełni pracowników migrujących, co sprawia, że ​​jej oferta przyjęcia Ukraińców jest niezwykła. Jednak rząd ostrożnie określa ich mianem ewakuowanych i nadal nie jest jasne, czy sytuacja na Ukrainie zmieni ich politykę imigracyjną.

Tokio oczekuje, że 20 ewakuowanych pozostanie w Japonii przez co najmniej sześć miesięcy i w razie potrzeby zapewni dalszą pomoc, powiedział wiceminister sprawiedliwości Jun Tsushima, który podróżował z Hayashi.

Tokio przyjęło wcześniej około 300 innych Ukraińców, wszystkich krewnych około 2000 ukraińskich mieszkańców Japonii, którzy przybyli na własną rękę od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

Urzędnicy Departamentu Stanu powiedzieli, że większość ukraińskich przesiedleńców wojennych ma powiązania z Europą i mają nadzieję wrócić, gdy sytuacja na to pozwoli, co sugeruje, że Japonia nie traktuje ich jak uchodźców szukających stałego pobytu i ochrony.

Hayashi powiedział, że był pod wrażeniem wysokiego poziomu opieki i wsparcia udzielanego uchodźcom w Polsce, w tym żywności, opieki medycznej, poradnictwa dla osób doświadczających traumy i wsparcia dla dzieci. „To, co tu zaobserwowaliśmy, z pewnością pomoże nam zaplanować nasze wsparcie dla nich w Japonii” – powiedział.

READ  Polskie PGNiG twierdzi, że dopływ gazu do klientów Novatek ustał wcześniej
Miniatura wideo na YouTube

20 osób kontaktowało się wcześniej z japońskimi ambasadami na Ukrainie lub w Polsce, ale miało trudności ze zorganizowaniem własnego transportu do Japonii, powiedział Hayashi, odmawiając podania dalszych szczegółów ze względu na ochronę prywatności.

Hayashi i uchodźcy przybyli do Tokio we wtorek. Po pokładowych testach COVID-19 i wymaganych procedurach przylotu Ukraińcy powinni udać się do swoich miejsc docelowych – jedni do miast, w których mieszkają ich bliscy, inni do obiektów rządowych.

Spotkał się z nimi w poniedziałek, aby zapewnić ich bezpieczeństwo i wsparcie w Japonii, gdzie kilka miast, w tym Tokio i Osaka, zaoferowało zakwaterowanie, pracę, edukację dzieci i inne niezbędne artykuły.

Japonia, która toczy spór terytorialny z Rosją, podjęła łagodniejsze kroki, gdy Moskwa zaanektowała Krym w 2014 roku.

Ale tym razem, w obawie przed wpływem rosyjskiej inwazji na Azję Wschodnią, gdzie chińska armia staje się coraz bardziej asertywna, Tokio, podobnie jak Stany Zjednoczone i Europa, podjęło ostrzejsze działania, wspierając Ukrainę.

Hayashi przeprowadził w poniedziałek rozmowy ze swoim polskim odpowiednikiem Zbigniewem Rau, a także z premierem Polski Mateuszem Morawieckim i prezydentem Andrzejem Dudą.

Na wspólnej konferencji prasowej z Rau Hayashi pochwalił wsparcie Polski dla wysiedlonych z wojny Ukraińców i obiecał, że Japonia przyjmie jak najwięcej ewakuowanych jako środek humanitarny i pokaże swoją „solidarność” z Polską.

„Aby chronić wolny i otwarty porządek międzynarodowy, Japonia będzie kontynuować współpracę ze swoim strategicznym partnerem, Polską” – powiedział Hayashi.

W ramach tych wysiłków Japonia będzie nadal nakładać surowe sankcje na Rosjępowiedział Hayashi.

Japonia zobowiązała się do 100 milionów dolarów na pomoc humanitarną w nagłych wypadkach dla Polski i jej sąsiadów przyjmujących Ukraińców przesiedlonych w czasie wojny, oprócz wcześniejszej obietnicy 100 milionów dolarów na pomoc humanitarną.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.