Connect with us

Świat

Najświeższe wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Published

on

Najświeższe wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Ukraiński Zełenski mówi, że tylko dostawa broni może znieść oblężenie Mariupola

Zełenskky mówi, że Mariupol został „całkowicie zniszczony” przez siły rosyjskie.

Przyszłe wydawnictwa | Przyszłe wydawnictwa | Obrazy Getty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że tylko dostarczenie niezbędnej broni może znieść rosyjskie oblężenie Mariupola, dodając, że odpowiednie władze pracują nad jak największą ewakuacją ludzi.

Przemawiając na internetowym wydarzeniu zorganizowanym przez brytyjski think tank Chatham House, Zelenskky powiedział, że południowo-wschodnie miasto portowe Mariupol zostało zniszczone przez „czystą zaciekłość” sił rosyjskich.

„Nie ma nic, co mogłoby się rozpaść. Jest już zdewastowane. Nie ma miejsca. Nie ma struktury. Wszystko jest całkowicie zniszczone” – powiedział Zelenskky o Mariupolu.

„Rozumiem, że Rosja chce zorganizować paradę z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja… ale tylko broń odblokuje ten region – jeśli i kiedy będziemy mieć niezbędny sprzęt” – dodał.

– Sam Meredith

ONZ twierdzi, że od początku wojny na Ukrainie zginęło 3309 osób, ostrzegając, że liczba ofiar śmiertelnych jest prawdopodobnie wyższa”.

Daria Piven, lat 33, wygląda jak jej córka Zlata, lat 6, kiedy odwiedza groby swoich rodziców Nadii Myakushko (lat 69) i Wołodymyra Cherrednichenko (lat 75), którzy zostali zabici przez armię rosyjską 24 marca w Irpinie na przedmieściach Kijowa , poniedziałek 25 kwietnia 2022 r.

Emilio Morenatti | AP

Organizacja Narodów Zjednoczonych potwierdziła śmierć 3 309 cywilów, w tym co najmniej 234 dzieci, na Ukrainie od czasu inwazji Rosji na swojego byłego sowieckiego sąsiada 24 lutego.

Agencja zgłosiła również 3493 rannych cywilów w konflikcie.

Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka stwierdziło, że liczba ofiar śmiertelnych na Ukrainie jest prawdopodobnie wyższa, ponieważ konflikt zbrojny może opóźnić doniesienia.

Międzynarodowa organizacja stwierdziła, że ​​większość zarejestrowanych ofiar wśród ludności cywilnej była spowodowana użyciem broni wybuchowej dalekiego zasięgu, w tym ostrzałem z ciężkiej artylerii i systemów rakietowych wielokrotnego wystrzeliwania, a także pocisków i nalotów.

– Amanda Macias

Ukraina przygotowuje się do wznowienia przez Rosję ofensywy kijowskiej

Szef kijowskiej administracji wojskowej Ołeksandr Pawluk mówi, że władze ukraińskie przygotowują się na perspektywę wznowienia przez Rosję ofensywy na stolicę.

Zdjęcia Sopa | Lekka rakieta | Obrazy Getty

Szef kijowskiej administracji wojskowej ostrzegł, że Rosja może wznowić ofensywę w rejonie Kijowa i poinformował, że władze przygotowują się do takiego scenariusza.

READ  Powodzie w Europie: Ogromne zniszczenia stają się widoczne, gdy woda opadnie

W rozmowie z Ukrinform Agencja informacyjna Ołeksandra Pawluka powiedziała, że ​​Rosja nie może odnieść całkowitego zwycięstwa nad Ukrainą bez zajęcia jej stolicy.

„Więc jeśli rosyjskie plany pozostaną całkowitym zniszczeniem Ukrainy, jak to było zawsze i dopóki istnieje Rosja, serce Ukrainy będzie w centrum uwagi. Nie odrzucamy takich opcji, kalkulujemy i przygotowujemy na różne możliwe scenariusze działania wroga – powiedział Pawluk, według tłumaczenia.

– Sam Meredith

Mówi się, że rosyjski okręt wojenny „Admirał Makarow” został podpalony na Morzu Czarnym

Rosyjski okręt wojenny „Admirał Makarow” przepływa przez cieśninę Bosfor w Stambule w Turcji 13 sierpnia 2021 r.

Agencja Anadolu | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Ukraińskie media donoszą, że rosyjski okręt Admirał Makarow płonie na Morzu Czarnym.

Oleksiy Honcharenko, deputowany ukraińskiego parlamentu, zasugerował w telegramie, że fregata jest w niebezpieczeństwie i może spotkać ten sam los, co flagowy rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, który zatonął 14 kwietnia po trafieniu dwoma ukraińskimi pociskami przeciwokrętowymi Neptun. być.

CNBC nie było w stanie samodzielnie zweryfikować roszczeń.

– Sam Meredith

Niemcy wysyłają na Ukrainę siedem samobieżnych haubic

Niemcy dostarczą Ukrainie siedem samobieżnych haubic, oprócz pięciu takich systemów artyleryjskich już zadeklarowanych przez holenderski rząd, poinformowała w piątek niemiecka minister obrony Christine Lambrecht.

Niemcy w zeszłym tygodniu odwróciły swoją długotrwałą politykę niewysyłania ciężkiej broni do stref wojennych pośród presji w kraju i za granicą, aby pomóc Ukrainie odeprzeć rosyjskie ataki.

Ciężka broń będzie pochodzić z zapasów Bundeswehry i zostanie dostarczona, gdy tylko wyjdzie z konserwacji w ciągu najbliższych kilku tygodni, Lambrecht i jej szef obrony, generał Eberhard Zorn, powiedzieli dziennikarzom w Sliac na Słowacji.

– Reuters

Trwa kolejna próba ewakuacji ludności cywilnej z huty Mariupol – informuje Ukraina

Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy poinformował, że trwa nowa próba ewakuacji ludzi z huty Azowstal w Mariupolu.

„W tej chwili trwa kolejna faza ratowania naszego ludu z Azovstalu” – powiedział Andrij Yermak, zgodnie z tłumaczeniem opublikowanym przez Telegram. „Informacje o wynikach zostaną podane później”.

– Sam Meredith

Rosja kontynuuje atak na hutę Azovstal w Mariupolu, mówi Wielka Brytania

Według brytyjskiego Ministerstwa Obrony, rosyjskie siły w oblężonym nadmorskim mieście Mariupol kontynuowały atak naziemny na hutę Azowstal drugi dzień, pomimo rosyjskich oświadczeń, które twierdzą, że tylko próbują go odciąć.

Ponowne wysiłki mające na celu zabezpieczenie Azowstalu i dokończenie zdobycia Mariupola są prawdopodobnie związane z corocznymi obchodami „Dnia Zwycięstwa” w Rosji 9 maja, powiedziała Wielka Brytania, oraz pragnieniem prezydenta Władimira Putina, by odnieść „symboliczny sukces” Ukrainy.

Te ciągłe wysiłki „pochodzą z kosztami personelu, sprzętu i amunicji dla Rosji”, poinformowało brytyjskie ministerstwo w najnowszej aktualizacji wywiadu.

– Sam Meredith

George W. Bush i Zelenskyj spotykają się wirtualnie

Były prezydent George W. Bush wygłasza przemówienie 11 września 2021 r. Bush spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim wirtualnie poprzez wideokonferencję online, podczas której Zełenski zaprosił Busha do odwiedzenia Ukrainy w jego wolnym czasie.

Rafy Noego | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Były prezydent USA George W. Bush i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenskij spotkali się za pośrednictwem wideokonferencji online, gdzie Zełenski zaprosił Busha do odwiedzenia Ukrainy.

Ze swojej strony Bush wyraził poparcie dla prezydenta i narodu Ukrainy.

„Twoja odwaga jest bardzo ważna dla dalszych sukcesów. Jeśli robisz to, co robisz, zawsze będziesz miał nasze wsparcie, jeśli będziesz walczył tak, jak robisz teraz – powiedział, według ukraińskiego biura prezydenckiego.

Bush nazwał też Zełenskiego „Winstonem Churchillem naszych czasów”, zgodnie z oświadczeniem Centrum Prezydenckiego George’a W. Busha.

Zełenskij wyraził uznanie dla wsparcia USA i Ameryki.

„Amerykanie to prawdziwi, otwarci ludzie i czuję to. Mamy wspólne wartości.

– Chelsea Ong

Wojna w Rosji „musi się skończyć”, powiedzieli szef ONZ Putin i Zełenskij

„Poruszyła mnie odporność i odwaga narodu ukraińskiego. Moja wiadomość dla nich jest prosta: nie poddamy się” – napisał na Twitterze sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres po powrocie z wizyty na Ukrainie na początku tego tygodnia. Odwiedził przedmieścia Kijowa Borodianka, Bucha i Irpin.

Agencja Anadolu | Agencja Anadolu | Obrazy Getty

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że powiedział zarówno przywódcy Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, jak i prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że inwazja na Kreml musi się zakończyć dla dobra całego świata.

„Przez całą moją podróż nie przebierałem w słowach” – powiedział Guterres Radzie Bezpieczeństwa ONZ po oddzielnych podróżach do stolic Rosji i Ukrainy.

READ  Kanadyjska policja twierdzi, że autobus przewożący seniorów nie miał pierwszeństwa w wypadku, w którym zginęło 15 osób

„Powiedziałem to samo w Moskwie, co w Kijowie i powtarzałem to samo wielokrotnie w Nowym Jorku. Mianowicie, że inwazja Rosji na Ukrainę jest pogwałceniem jej integralności terytorialnej i Karty Narodów Zjednoczonych. To musi się skończyć z korzyścią dla obywateli Ukrainy, Rosji i całego świata” – powiedział.

Guterres powiedział, że jednym z celów jego podróży było zapewnienie bezpiecznego przejścia Ukraińcom uwięzionym w hucie stali w Mariupolu. Powiedział, że do tej pory prawie 500 cywilów zostało ewakuowanych po tym, jak żyli pod nieustannym ostrzałem i ograniczoną dostępnością żywności i wody.

Guterres powiedział, że trwa trzecia ewakuacja, ale odmówił dalszych szczegółów, aby „nie podkopać możliwego sukcesu”.

– Amanda Macias

Amerykańskie agencje wywiadowcze pomogły Ukrainie zatopić flagową Moskwę, mówią urzędnicy

Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa został podpalony i ewakuowany po ukraińskim ataku na statek. Pokazano tutaj rzekę Moskwa w 2015 roku u wybrzeży Syrii.

Max Delany | AFP | Obrazy Getty

Informacje udostępnione przez USA pomogły Ukraina zatopieniu rosyjskiego krążownika Moskwa, amerykańscy urzędnicy powiedzieli NBC News, potwierdzając udział Ameryki w być może najbardziej żenującym ciosie w trudną inwazję Władimira Putina na Ukrainę.

Moskva, krążownik rakietowy z załogą liczącą 510 osób, był okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Zatonął 14 kwietnia po uderzeniu przez dwa ukraińskie Neptuny pociski przeciwokrętowe, powiedzieli urzędnicy amerykańscy. Moskwa powiedziała, że ​​statek zatonął po pożarze.

Atak nastąpił po tym, jak siły ukraińskie przesłuchały Amerykanów w sprawie statku płynącego po Morzu Czarnym na południe od Odessy, amerykańscy urzędnicy powiedzieli NBC News. Stany Zjednoczone zidentyfikowały go jako Moskwę, poinformowali urzędnicy, i pomogły potwierdzić jego lokalizację, po czym Ukraińcy namierzyli statek.

Stany Zjednoczone nie wiedziały z góry, że Ukraina zaatakuje rzekę Moskwę, powiedzieli urzędnicy, i nie były zaangażowane w decyzję o uderzeniu. Wywiad morski zostanie udostępniony Ukrainie, aby pomóc jej w obronie przed atakami rosyjskich statków, dodali urzędnicy.

Przeczytaj to cała historia tutaj.

– Ken Dilanian, Courtney Kube i Carol E. Lee, NBC News

Przeczytaj poprzednią relację na żywo CNBC tutaj:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *