Connect with us

Gospodarka

Najnowsze wiadomości o wojnie i sankcjach między Ukrainą a Rosją: Aktualizacje na żywo

Published

on

Sekretarz skarbu Janet L. Yellen powiedziała w środę, że Stany Zjednoczone będą nadal podejmować kroki w celu odcięcia Rosji od globalnego systemu finansowego w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę, argumentując, że nałożone już sankcje mocno odbiły się na Rosji Gospodarka.

Jej komentarze przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów pochodziły ze Stanów Zjednoczonych wprowadził nowy zestaw sankcji na rosyjskich bankach i spółkach państwowych oraz na dorosłych dzieciach prezydenta Władimira W. Putina. Biały Dom ogłosił również zakaz dokonywania przez Amerykanów nowych inwestycji w Rosji, niezależnie od lokalizacji tych inwestorów.

„Naszym celem od samego początku było zadanie Rosji największego bólu, jednocześnie dokładając wszelkich starań, aby chronić Stany Zjednoczone i naszych partnerów przed nadmiernymi szkodami gospodarczymi” – powiedziała prawodawcom Yellen.

Środki wprowadzone w środę obejmowały sankcje „pełnej blokady” dla Sbierbanku, największej instytucji finansowej w Rosji, oraz Alfa Bank, jednego z największych prywatnych banków w kraju.

Sbierbank to główna arteria w rosyjskim systemie finansowym, posiadająca ponad jedną trzecią aktywów finansowych tego kraju. Ministerstwo Finansów poinformowało o tym w lutym ograniczone sankcje przeciwko Sbierbankowi, ale środowe sankcje, powiedział wysoki rangą urzędnik administracji Bidena, skutecznie zamrożą powiązania między bankiem a systemem finansowym Stanów Zjednoczonych.

Rząd ogłosił także sankcje wobec dwóch dorosłych córek Putina: Kateriny Tichonovej i Marii Putiny, mieszkającej pod fałszywym nazwiskiem Maria Vorontsova. Inni powiązani z rosyjskimi urzędnikami i mający bliskie powiązania z Putinem również podlegają sankcjom, w tym żona i córka rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa oraz członkowie rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, w tym były premier Dmitrij Miedwiediew. Urzędnik powiedział, że ci ludzie zostaną skutecznie odcięci od amerykańskiego systemu bankowego i wszystkich aktywów posiadanych w Stanach Zjednoczonych.

Prezydent Biden powiedział w środę, że nowe sankcje zadają rosyjskiej gospodarce kolejny cios.

READ  Rosja mówi „Niet” o dalszych wizytach setek kongresmenów

„Poczucie brutalności i nieludzkości, które cały świat może zobaczyć bez przeprosin”, powiedział Biden, opisując działania Rosji jako zbrodnie wojenne. „Odpowiedzialne narody muszą zjednoczyć się, aby pociągnąć tych sprawców do odpowiedzialności, i razem z naszymi sojusznikami i naszymi partnerami będziemy nadal zwiększać koszty gospodarcze i pogłębiać ból Putina oraz dalej zwiększać izolację gospodarczą Rosji”.

Eksperci stwierdzili, że jest mało prawdopodobne, aby ostatnia runda sankcji zmusiła Putina do zmiany kursu. W ostatnich tygodniach z Rosji wycofały się setki amerykańskich firm, co sprawia, że ​​nowe inwestycje są mało prawdopodobne.

„Zamrożenie aktywów w dodatkowych bankach nie jest bez znaczenia, ale nie jest to najważniejsza transza, jaką widzieliśmy do tej pory” – powiedział Daniel Tannebaum, partner w Oliver Wyman, który doradza bankom w zakresie sankcji.

Inne władze amerykańskie przyłączają się do wywierania nacisku na Rosję.

Na konferencji prasowej w środę urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości i FBI ogłosili również serię działań i zarzutów karnych przeciwko Rosjanom, w tym zamknięcie rosyjskiego ciemnego rynku internetowego i botnetu lub sieci zainfekowanych przejętych urządzeń, złośliwego oprogramowania kontrolowanego przez wywiad wojskowy kraju agencja będzie.

Urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości świętowali także zajęcie Tango, superjachtu należącego do rosyjskiego oligarchy Wiktora F. Vekselberga i oskarżyli rosyjskiego bankiera Konstantina Małofiejewa o spisek mający na celu naruszenie amerykańskich sankcji. Małofiejew jest jednym z najbardziej wpływowych magnatów w Rosji i jednym z najwybitniejszych konserwatystów w sojuszniczej elicie tego kraju. (Ten oskarżenie oddaje swoje nazwisko jako Małofiejew.)

Na rozprawie pani Yellen powiedziała prawodawcom, że jej zdaniem Rosja powinna być dalej izolowana od systemu geopolitycznego, w tym zabronić jej udziału w międzynarodowych spotkaniach, takich jak tegoroczna Grupa 20 spotkań, i że powinna odbywać się na spotkaniach Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, w tym miesiącu powinna zostać potępiona . Dodała, że ​​Stany Zjednoczone mogą nie uczestniczyć w niektórych spotkaniach G20 odbywających się w tym roku w Indonezji, gdyby byli obecni Rosjanie.

READ  Minister Energii widzi ogromne możliwości gospodarcze w bezpieczeństwie energetycznym, w tym dla różnych małych firm

Pani Yellen, której departament opracował wiele sankcji gospodarczych, odrzuciła krytykę, że nałożone do tej pory kary nie są skuteczne, po części dlatego, że istnieją pewne wyjątki, które pozwalają Rosji sprzedawać energię.

„Niestety, wielu naszych europejskich partnerów pozostaje w dużym stopniu uzależnionych od rosyjskiego gazu i ropy i chcą jak najszybciej przełamać tę zależność” – powiedziała Yellen. Minister finansów zbagatelizował odbudowę rosyjskiej waluty, rubla, który początkowo załamał się po nałożeniu sankcji w lutym, ale od tego czasu odzyskał swoją wartość. Pani Yellen powiedziała, że ​​widoczne ożywienie kursu rubla było wynikiem kontroli walutowych wprowadzonych przez Rosję i że kurs wymiany nie odzwierciedla jego prawdziwej wartości.

„Gospodarka Rosji naprawdę cierpi z powodu nałożonych przez nas sankcji”, powiedziała pani Yellen, dodając: „Naprawdę nie należy wyciągać wniosków z wartości waluty”.

Pani Yellen argumentowała, że ​​rosyjska inwazja na Ukrainę podkreśliła potrzebę inwestowania przez Stany Zjednoczone i inne kraje w niezależność energetyczną, aby „dyktatorzy” nie kontrolowali cen i dostępności światowych dostaw energii. Dodała, że ​​priorytetem powinno być odejście od paliw kopalnych w kierunku energii odnawialnej.

Departament Skarbu próbował stworzyć sankcje w sposób minimalizujący gospodarcze niepowodzenie Stanów Zjednoczonych. Pani Yellen przyznała jednak, że inflacja, która już była podwyższona, teraz „eskaluje”. Wskazała na wyższe ceny energii, żywności i metali.

„Uważamy, że ukaranie Rosji za to, co robi na Ukrainie, jest ważną nagrodą” – powiedziała Yellen.

W miarę pogłębiania się kryzysu na Ukrainie, Stany Zjednoczone i Europa znajdują się pod coraz większą presją wprowadzenia szerszego zakazu zakupu rosyjskiej energii. Pani Yellen ostrzegła, że ​​może to mieć bolesne konsekwencje dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników.

„Prawdopodobnie ceny gwałtownie wzrosną, jeśli całkowicie zakażemy ropy naftowej” – powiedziała Yellen.

READ  Łotewski Digital Mind kupuje litewską grupę spółek Alna / Artikel

Sekretarz Skarbu przyznał, że inflacja, która stała się politycznym problemem dla Bidena i jego partii przed listopadowymi wyborami, trwa dłużej niż przewidywał Biały Dom. Wskazała na związane z pandemią problemy z podażą, w tym niedobory półprzewodników, które ograniczają podaż nowych samochodów i podnoszą ceny.

Mimo to pani Yellen argumentowała, że ​​gospodarka radzi sobie lepiej, niż sugerowali niektórzy krytycy. Odkryła, że ​​płace pracowników o niskich dochodach przewyższają wzrost cen na przykład w Stanach Zjednoczonych.

Zach Montague przyczynił się do powstania reportażu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *