Connect with us

Gospodarka

Najnowsze wiadomości i aktualizacje na żywo

Published

on

Najnowsze wiadomości i aktualizacje na żywo

Finlandia zbliża się do ubiegania się o członkostwo w Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego, zasygnalizował w środę jej premier, nazywając to historycznym krokiem dla bezpieczeństwa obywateli kraju.

„Przystąpienie do NATO wzmocniłoby całą społeczność międzynarodową, która reprezentuje nasze wspólne wartości” – powiedziała premier Sanna Marin dziennikarzom w Tokio po spotkaniu z premierem Japonii Fumio Kishidą.

W raporcie fińskiego rządu z zeszłego miesiąca stwierdzono, że przystąpienie do sojuszu zwiększy bezpieczeństwo w regionie, a Marin wcześniej powiedziała, że ​​spodziewa się, że Finlandia złoży wniosek o członkostwo w NATO.

Szwecja również rozważa przystąpienie do NATO.

„Prezydent [Vladimir] Putin myślał, że może spowodować podział, ale osiągnął coś przeciwnego – powiedziała dziennikarzom szwedzka premier Magdalena Andersson po tym, jak ona i brytyjski premier Boris Johnson podpisali w środę dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa.

Finlandia, która skutecznie odparła sowiecką inwazję podczas II wojny światowej i od tego czasu zachowała neutralność, od dawna odmawia przyłączenia się do sojuszu wojskowego z powodu braku poparcia społecznego.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę sondaże wykazały, że poparcie dla członkostwa w NATO wzrosło z poniżej 20 proc. do ponad 60 proc. W niedawnym sondażu z maja poparcie wyniosło 76%. Większość partii politycznych w Helsinkach zgadza się teraz, że Finlandia powinna zostać członkiem w celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa.

Analitycy wojskowi twierdzą, że włączenie Finlandii i Szwecji wzmocniłoby zdolności wojskowe NATO. Finlandia dzieli około 800 mil granicę z Rosją na wschodzie.

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto powiedział, że projekt ustawy zawiera opcję NATO.

„To prawdopodobnie będzie teraz zmiana [means] jesteśmy gotowi na ten krok” – powiedział Sky News, odnosząc się do rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *