Connect with us

Świat

Najbliższy sojusznik Bidena w Senacie pełni funkcję cieniowego sekretarza stanu

Published

on

Coons odrzuca pomysł, że powinien zastąpić Blinkena. Niemniej jednak pochwala tożsamość, którą senator Lindsey Graham (RS.C.) nazwał prezydentem „mnożnikiem siły”. Gdy Blinken przemierza świat, zajmując się szeregiem problemów dyplomatycznych i bezpieczeństwa narodowego, Biden może być pewien, że Coons trafi w dziesiątkę.

„Fakt, że jestem znany z bliskiego związku [Biden] pomaga mi przekazać bardziej niepokojącą wiadomość ”- powiedział Coons o swojej weekendowej podróży do Addis Abeby, gdzie spotkał się z premierem Etiopii Abijem Ahmedem.

„Prezydent Biden uznał, że ważne jest, aby wysłać kogoś, kto przemówił w jego imieniu i przekazał wiadomość bezpośrednio za niego” – dodał, nazywając siebie „osobistym wysłannikiem” Bidena na misję.

Rzeczywiście, Coons nie zawahał się powiedzieć tak, kiedy Biden poprosił go, aby przebył długą drogę do Afryki, aby zająć się okrucieństwami w północnym regionie Tigray w Etiopii.

Coons dostarczył list od Bidena do Abiy i wrócił do Waszyngtonu z odpowiedzią dla Bidena w ręku. Coons rozmawiał z POLITICO dwie godziny po wylądowaniu w USA głosem ochrypłym z wyczerpania i opisał podróż jako „pozytywną i celową”. I są już na to dowody.

We wtorek, konsekwentnie temu zaprzeczając, Abiy przyznał, że wojska Erytrei rzeczywiście wkroczyły do ​​regionu Tigray, gdzie są oskarżane o zabijanie i gwałcenie cywilów. Był to wielki przełom w długotrwałym konflikcie między Erytreą a regionalną partią rządzącą w Tigray, która próbowała obalić rząd Abiya.

Stany Zjednoczone wezwały siły Erytrei do opuszczenia Tigray i wzięcia odpowiedzialności za ochronę wszystkich jej obywateli – w tym mniejszości etnicznych regionu – przed Abiyem, zdobywcą Pokojowej Nagrody Nobla, po tym, jak ujawniono wiarygodne doniesienia o makabrycznych naruszeniach praw człowieka. Blinken opisał masakrę na początku tego miesiąca jako „czystkę etniczną”, której to twierdzeniu zaprzecza rząd Etiopii.

Sytuacja Coonsa jako zastępcy administracji Biden jest wyjątkowa i sięga do telefonów, które odebrał jesienią ubiegłego roku od zagranicznych urzędników, mając nadzieję na uzyskanie dostępu do swojego kolegi z Delaware. Senatorowie obu partii stwierdzili, że Biden powinien nadal to wykorzystywać.

READ  Niemcy. Trzy perony stacji zostały zablokowane z powodu agresywnego psa

„Masz członków Kongresu, którzy są zainteresowani tematem, mogą być naprawdę pomocni” – powiedział Graham. „Myślę, że to sprytne posunięcie prezydenta Bidena i wiem, że Chris jest bardzo zdolny”.

Pomimo potencjału terytorialnego Nie pojawiły się jeszcze spory między Coonsem a Blinkenem w kwestiach polityki zagranicznej. Senator poinformował sekretarza w drodze powrotnej z Etiopii i stwierdził, że Blinken był „niesamowicie zajęty” po spotkaniu z chińskimi urzędnikami na Alasce w zeszłym tygodniu przed udaniem się do Brukseli na rozmowy z przedstawicielami NATO i Unii Europejskiej.

„Więc jeśli będę w stanie odegrać niewielką rolę w dalszym rozwijaniu naszych wspólnych priorytetów”, powiedział Coons, „będę bardzo szczęśliwy”.

Coons był naturalnym uzupełnieniem misji w Etiopii, ponieważ oprócz relacji z prezydentem utrzymywał bliskie więzi z regionem. Senator trzeciej kadencji był pracownikiem humanitarnym w Kenii przed rozpoczęciem studiów prawniczych i był najwyższym demokratą w podkomisji ds. Afryki w Komisji Spraw Zagranicznych.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że Coons, Blinken i ambasador USA przy ONZ, Linda Thomas-Greenfield, „wielokrotnie angażowali rząd Etiopii i innych partnerów międzynarodowych na najwyższych szczeblach, aby położyć kres przemocy”, Tigray .

Poza polityką zagraniczną Coons będzie nadal odgrywał ważną rolę, gdy Biden będzie próbował przeprowadzić swój program przez Kongres. Senat ma odebrać kilka kluczowych ustaw w nadchodzących miesiącach, które prawdopodobnie będą wymagały republikańskiego poparcia, a dobra pozycja Coonsa wśród senatorów GOP – choć wpędziła go w kłopoty z liberałami – pozostawia go w dobrej pozycji do strajku przeciwko umowie. Wsparcie.

„Dyplomacja jest dla niego ważna – dyplomacja międzynarodowa, ale jest też niezłym dyplomatą w Senacie” – powiedział senator John Cornyn (R-Teksas). „I był dobrym partnerem”.

Ta mentalność partnerska sprawiłaby, że Coons byłby łatwym wyborem, gdyby Biden musiał później znaleźć następcę Blinkena w swojej administracji. Sekretarz stanu z łatwością przyjechałby do Coonsa, powiedzieli koledzy senatorowie, i prawdopodobnie zostałby potwierdzony ponad 90 głosami.

READ  Papież Franciszek popiera ochronę prawną związków homoseksualnych

Pomaga to, że Coons zawsze chętnie rozmawia o sprawach międzynarodowych, zarówno z dziennikarzami, jak i kolegami. Senatorowie obu partii przesłuchali Coonsa w sprawie jego podróży, kiedy w poniedziałek wrócił do Kapitolu. Podczas wieczornej serii głosowań z pytaniami o sytuację w Etiopii szopy pozostały na ziemi przez około 30 minut.

Pomimo napiętego harmonogramu podróży – Coons podejrzewał, że podczas trzydniowej wyprawy spał w sumie tylko sześć godzin – bardzo chciał zostać i porozmawiać.

57-latek odmówił odpowiedzi na pytanie, czy w przyszłości spodziewa się podobnych działań dyplomatycznych na rzecz Bidena, stwierdzając jedynie, że to sprawa prezydenta.

„Myślę, że ważne jest, aby Stany Zjednoczone, a zwłaszcza prezydent Biden, okazali zaangażowanie, troskę i zaangażowanie w rozwiązywanie problemów humanitarnych i praw człowieka w Tigray” – powiedział Coons.

Ale podczas gdy jego przyjaciel Demokrata pozostaje w Senacie, Cornyn Coons zaoferował osobliwe zadanie, o którym fani Toma Cruise’a nie wiedzą: „Ambasador Quan”.

Cornyn żartobliwie nadał tytuł Coonsowi, kiedy przecięli się na Kapitolu w tym tygodniu. Odnosi się do filmu Jerry Maguire z 1996 roku, w którym Cruises Agent pokazuje gwiazdę NFL Kuby Goodinga Jr., jak szukać czegoś więcej niż gotówki.

W filmie „Quan” oznacza zarówno monetę, jak i szacunek społeczny, dwie cechy, które Coons przedstawiają dziś jako senator-slash globtroterów Białego Domu – co wyjaśnia, dlaczego Coons zażartował z Republikanami, że jego żart był „prawie dosłowny”. dobrze.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *