Connect with us

Gospodarka

Najbliższe dni będą kluczowe

Published

on

Najbliższe dni będą kluczowe

Kłopoty Rosji

Miało to jednak reperkusje cenowe, ponieważ Chiny, Indie i inni kupujący wykorzystali kłopotliwą sytuację Rosji – jej sprzedaż ropy naftowej ma fundamentalne znaczenie dla jej zdolności do finansowania wojny i zrównoważenia wpływu rozległych zachodnich sankcji na jej gospodarkę – do żądania i osiągania dużych zysków zniżki.

Ładowanie

Na początku tego roku, przed inwazją, cena ropy Ural w Rosji wynosiła około 73 USD za baryłkę, co stanowi spadek o około 5 USD za baryłkę, czyli 6,5 procent, w stosunku do globalnego benchmarku Brent.

Do połowy roku, kiedy Brent kosztował około 100 dolarów za baryłkę, ta przecena wzrosła do 21 dolarów za baryłkę, aw ostatnich dniach do około 30 dolarów za baryłkę, czyli ponad 37 procent. Cena ropy Brent wynosi obecnie około 82 USD za baryłkę, a Ural nieco poniżej 52 USD za baryłkę.

Wydaje się, że jest to funkcja co najmniej dwóch wpływów. Jednym z nich jest spowolnienie w największych gospodarkach, w tym w Chinach, a drugim wpływ istniejących i zagrożonych embarg i sankcji na rosyjską ropę.

Wraz ze spowolnieniem globalnej aktywności gospodarczej spadł popyt na ropę. Znaczące redukcje europejskich zakupów i embarga ze strony Stanów Zjednoczonych i innych krajów dały garstce pozostałych nabywców większą przewagę na rynku, na którym podaż przewyższa popyt.

Zbliżające się wprowadzenie zakazu ubezpieczenia i innych usług dla rosyjskich ładunków przewożących ropę naftową nabywaną powyżej pułapu cenowego również wydaje się mieć nieco mrożący wpływ na dostępność przesyłek rosyjskiej ropy, chociaż nie tak znacząco, jak Spadek spadłby, gdyby górna granica miała zostać wprowadzona na dolnym końcu toczącej się dyskusji.

Sankcje finansowe

Może to sugerować, że sankcje finansowe wobec tankowców przewożących rosyjską ropę oraz niepewność i ryzyko, jakie one stwarzają, są znacznie ważniejsze niż to, czy limit 30 USD za baryłkę wynosi 65 USD za baryłkę, czy też czy w ogóle istnieje górna granica.

READ  Polskie FM rozmawia o Ukrainie wspólnie z premierem Wietnamu FM

Niewiele firm żeglugowych, portów lub kanałów chciałoby przewozić lub zezwalać na dostęp do nieubezpieczonego ładunku lub ładunku objętego ubezpieczeniem niższym niż od renomowanych i silnych finansowo ubezpieczycieli.

Amerykańska teza głosi, że jeśli limit przekroczy rosyjskie koszty produkcji, które szacuje się na około 40 dolarów za baryłkę, Rosja będzie nadal produkować ropę, chociaż generowałaby znacznie mniejsze dochody.

Może to być błędna interpretacja determinacji Rosji do wykorzystania energii jako karty przetargowej do osłabienia determinacji Zachodu i ograniczenia pomocy dla Ukrainy, mimo że przedłużające się zakłócenia w produkcji mogą spowodować trwałe szkody dla rosyjskich szybów naftowych i gospodarki.

W każdym razie powszechne wybuchy COVID-19 w Chinach i ich odruchowa reakcja – blokady dotykające regiony, które stanowią około 20 procent chińskiej gospodarki – osłabią i tak już słabnącą chińską gospodarkę i jej popyt na ropę.

Przy bardzo ograniczonej puli nabywców zdominowanej przez Chiny – które kupiły około dwóch trzecich rosyjskiego eksportu ropy drogą morską i połowę eksportu rurociągami – popyt na rosyjską ropę z limitami i bez limitów również prawdopodobnie osłabnie.

nieznane czynniki

Nieznanym czynnikiem w równaniu popytu i podaży jest OPEC, który w zeszłym miesiącu przeciwstawił się Stanom Zjednoczonym, zmniejszając produkcję ropy o dwa miliony baryłek dziennie. Rosja jest członkiem stowarzyszonym OPEC, a Stany Zjednoczone uznały to posunięcie za posunięcie mające na celu zwiększenie popytu na rosyjską ropę.

Jak się okazało, pomimo ograniczenia produkcji, cena ropy nadal spadała. Cena ropy Brent przekraczała 90 USD za baryłkę, gdy ogłoszono tę redukcję produkcji.

W miarę jak gospodarka światowa pogrąża się w recesji, OPEC – który spotyka się ponownie 4 grudnia, na dzień przed wejściem w życie środków UE i G-7 – można oczekiwać, że rozważy dalsze redukcje wolumenu.

READ  Przykład, jak należy zaplanować transformację energetyczną

Rozwścieczyłoby to administrację Bidena, ale OPEC prawdopodobnie będzie bardziej troszczył się o zrównoważenie podaży i popytu niż o geopolitykę, nawet jeśli zaostrzenie rynku i wyższe ceny pomogą Rosji.

Ładowanie

Kartel naftowy OPEC jest również bardzo zaniepokojony tym, że kartel kupujących, utworzony w celu nałożenia sankcji na rosyjską ropę, może pewnego dnia zostać wykorzystany przeciwko niemu i podważyć jego kontrolę nad rynkiem ropy, pomimo zapewnień USA.

Perspektywa ograniczenia produkcji OPEC może być jednym z czynników stojących za dążeniem UE do ustalenia pułapu cenowego znacznie powyżej tego, co Rosja otrzymuje obecnie za swoją ropę, tak więc rynek nie będzie tak napięty, gdy OPEC i rosyjska produkcja zostaną zmniejszone, ceny wystrzelą w stratosferę, a zbliżająca się recesja zmieni się w coś znacznie brzydszego.

Z tego powodu najbliższe dni, w których Europejczycy ustalają pułap cenowy, a OPEC zastanawia się nad swoją strategią, będą kluczowe nie tylko dla wyniku wojny na Ukrainie, ale także dla losów już i tak chwiejnej globalnej gospodarki.

Biuletyn Business Briefing dostarcza ważnych historii, ekskluzywnych relacji i opinii ekspertów. Zarejestruj się, aby otrzymywać je codziennie rano w dni powszednie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *