Connect with us

technologia

Najbardziej dopracowany, zaokrąglony składany do tej pory

Published

on

Oryginalny Samsung Galaxy Fold był nowatorskim, futurystycznym produktem – ekranem złożonym na pół – który w równym stopniu prezentował niespotykaną technologię, co wygodę. Tak imponująco techniczny, jak był, był nieco szorstki na brzegach i ostatecznie doszedłem do wniosku, że tylko zagorzali entuzjaści powinni zapłacić za niego 2000 USD.

Rok później, w 2020 roku, Fold 2 drugiej generacji wprowadził tak wiele istotnych usprawnień – odchudzono ramki i sprawiło, że zawias jest znacznie stabilniejszy – że w końcu mogę polecić Folda 2 fanom smartfonów.

Wraz z tegorocznym Galaxy Z Fold 3 (dodatkowy branding Z dodany w zeszłym roku) Samsung wyraźnie chciał, aby składany był bardziej popularny i dostępny.

Rezultatem jest telefon, który początkowo wydaje się bardzo podobny do Folda 2, ale używa go przez około dzień i staje się jasne, że udoskonalenia i połysk znacznie zwiększyły atrakcyjność składanego telefonu.

Cena wciąż jest nieco wysoka, aby oznaczyć Fold 3 jako urządzenie głównego nurtu dla mas, ale wiele zastrzeżeń zainteresowanych nabywców, które mogli mieć z ostatnimi dwoma Foldami, zostało w tym roku rozwiane.

Projekt i sprzęt

Galaxy Z Fold 3 wygląda i działa jak Galaxy Z Fold 2. Spodziewaj się więc, że 7,6-calowy tablet, który składa się w środku jak książka, stanie się smukłym smartfonem w kształcie batonika. Mózg Fold 3 otrzymał zwykłą coroczną aktualizację procesora do Snapdragona 888, a zewnętrzny (nie składany) ekran podwoił częstotliwość odświeżania z zeszłego roku do 120 Hz. Wewnętrzny ekran ma nowy materiał foliowy, który jest mniej plastyczny niż wcześniej i bardziej przypomina szkło. Do tej pory zauważalne, namacalne różnice. System aparatów, rodzaj używanej pamięci, rozdzielczość ekranu i wymiary pozostają niezmienione od zeszłorocznego Folda 2.

Fold 3 jest lżejszy, węższy i cieńszy, ale tak naprawdę nie wyróżnia się, chyba że złapiesz jeden telefon na raz. Jeśli trzymałeś Fold 2, wiesz już, jak wygląda Fold 3 w Twojej ręce.

To nie jest zła rzecz: uwielbiam wszechstronność Fold 3 (i Fold 2). Po zamknięciu jest to mały telefon, który mogę bez problemu obsługiwać jedną ręką. Po otwarciu jest to mały tablet, który wyświetla więcej informacji niż jakikolwiek smartfon.

Ale jak powiedziałem, Samsung faktycznie wprowadził praktyczne udoskonalenia, które nie pojawiają się od razu. Przykładowo, według Samsunga, aluminium użyte do budowy zawiasu i ramy telefonu jest mocniejsze. Wspomniany już nowy materiał foliowy powinien być też trwalszy i bardziej odporny na zarysowania niż w zeszłym roku.

Fold 3 otrzymuje również oficjalną wodoodporność i wsparcie dla pióra. Pierwszy z nich ma stopień ochrony IPX8, co oznacza, że ​​telefon można z łatwością zanurzyć w wodzie nawet na 30 minut. Z kolei obsługa rysika działa tylko na wewnętrznym składanym ekranie i wymaga osobnego zakupu nowych długopisów, które Samsung opracował specjalnie dla Folda 3.

Oba są arcydziełami niesamowitej technologii sprzętowej, która wcześniej była uważana za niemożliwą: składany telefon z ruchomymi częściami i otwartym zawiasem, który jest wodoodporny? Miękki, składany ekran z tworzywa sztucznego, który wytrzyma szturchanie długopisem?

Samsung dokonał kolejnego praktycznego ulepszenia: udało mu się obniżyć cenę Folda 3 do 1800 USD w USA i 14 598 HK w Hongkongu, czyli o około 10% taniej niż dwa poprzednie zgięcia w momencie premiery.

Oficjalnie Samsung twierdzi, że udało im się obniżyć cenę, ponieważ są bardziej wydajne w produkcji i montażu, ale realistycznie wiem również, ponieważ Fold 3 ponownie wykorzystał dokładnie ten sam sprzęt fotograficzny z zeszłego roku.

Ten system kamer – potrójna konfiguracja 12-megapikselowego obiektywu – jest całkiem niezły w próżni, ale daleko mu do standardów wyznaczonych przez topowe telefony, takie jak Samsung S21 Ultra lub Xiaomi Mi 11 Ultra. Nawet w składanej przestrzeni kamery Folda 3 pozostają w tyle za Huawei Mate X2.

Ale to sprytne posunięcie ze strony Samsunga, ponieważ obniżenie ceny składanego urządzenia, a jednocześnie zwiększenie jego trwałości, zwiększy atrakcyjność głównego nurtu. Dla większości ludzi oszczędności i zwiększona trwałość są ważniejsze niż lepszy aparat z zoomem.

oprogramowanie

Jedną z moich największych krytyki trwałego oprogramowania iOS firmy Apple jest to, że działa dokładnie tak samo na wszystkich iPhone’ach, dużych i małych. Oznacza to, że jeśli uaktualnisz iPhone’a 12 Mini o przekątnej 5,4 cala do iPhone’a 12 Pro Max o przekątnej 6,7 cala, nie zobaczysz więcej treści, tylko tę samą zawartość w większym rozmiarze. Podobnie firma Apple nie wprowadziła absolutnie żadnych zmian w UX (User Experience) dla większego ekranu Max. Te same przyciski, które są umieszczone w lewym górnym rogu małego iPhone’a, nadal znajdują się w lewym górnym rogu dużego iPhone’a.

Na szczęście Samsung nie subskrybuje osobliwych drakońskich dziwactw oprogramowania Apple. Samsung wprowadził wiele zmian w doświadczeniu użytkownika Fold 3, aby dopasować go do dużego i składanego ekranu. Na przykład, podobnie jak zeszłoroczny Fold 2, Fold 3 można złożyć na pół, aby stać się urządzeniem w kształcie laptopa. Firma Samsung opracowała wiele aplikacji, które wykorzystują ten wyjątkowy współczynnik kształtu. Na przykład w aplikacji aparatu wizjer przesuwa się do górnej połowy ekranu, podczas gdy dolna połowa (podstawa) pokazuje elementy sterujące. YouTube przenosi film do górnej połowy, pozostawiając dolną połowę wolną na wyświetlanie komentarzy.

Ten kształt jest bardzo przydatny, ponieważ Fold 3 może zasadniczo pełnić funkcję własnego statywu / stojaka, umożliwiając robienie selfie bez użycia rąk i rozmowy wideo.

W innych miejscach większość aplikacji firmy Samsung oraz interfejs użytkownika telefonu dostosowują się do większego rozmiaru ekranu, wyświetlając więcej paneli i informacji w wielu oknach.

Obsługa S-Pen

Aby używać pióra z Fold 3, musisz kupić nowy S-Pen (oficjalna nazwa pióra Samsunga), który został wydany tylko dla Fold 3. Ze względu na charakter klapki Samsung musiał użyć innego digitizera Wacom pod panelem, więc poprzednie pióra Samsung S nie będą działać.

Istnieją dwa modele Fold 3, S-Pen Pro za 99 USD i S-Pen Fold Edition za 49 USD. Edycja Fold jest bardziej kompaktowa i działa tylko dla Fold 3; Pro to dłuższy model, który współpracuje z Fold 3, a także z każdym istniejącym produktem Samsung obsługującym pióro.

Testowałem tylko model Pro, ale wrażenia z pióra są dobre, ale nie bez wad, które są oczywiste na składanym wyświetlaczu. Opóźnienie jest niskie, czułość na nacisk jest dobra, a Pro ma wbudowany Bluetooth, dzięki czemu może być używany jako pilot do telefonu. Ale niewielkie nacięcia w zagięciu mogą przeszkadzać w pociągnięciu pióra.

Widzę, że doświadczenie S-Pen sprawia, że ​​Fold 3 jest maszyną produktywności do wszystkiego.

Kamera pod ekranem

Jest jedna przyciągająca nagłówki część Folda 3, o której jeszcze nie wspomniałem: wewnętrzny ekran Folda 3 ma kamerę pod ekranem. O tym jeszcze nie wspomniałem, bo aparat jest naprawdę niezbyt dobry. To matryca o rozdzielczości 4 megapikseli, a więc nie najostrzejsze zdjęcie, a implementacja Samsunga nie ukrywa aparatu prawie tak dobrze, jak Xiaomi. Gdy aparat nie jest używany, nadal widać migający zarys aparatu pod ekranem.

Jest jednak jedno duże zastrzeżenie: Fold 3 ma dwa aparaty do selfie. Nawet jeśli aparat do selfie pod ekranem jest poniżej normy, na zewnętrznym ekranie nadal znajduje się zwykły 10-megapikselowy aparat do selfie, który wykonuje dobrą robotę. Więc to nie jest dla mnie problem. Samsung znalazł odpowiednie miejsce do eksperymentowania z nową technologią: zapasowy aparat do selfie.

Całkowita wydajność

Dzięki Snapdragonowi 888 i 12 GB pamięci RAM Fold 3 działa jak flagowiec premium, jakim jest. Zarówno mniejszy ekran zewnętrzny, jak i wewnętrzny ekran składany są ostre, żywe i odświeżane z częstotliwością 120 Hz, zapewniając płynne animacje.

Kamery są w stanie, ale obiektyw zmiennoogniskowy pozostaje w tyle za peryskopowymi obiektywami zmiennoogniskowymi Samsunga Galaxy S21 Ultra lub Xiaomi Mi 11 Ultra.

Konstrukcja Fold 3 zapewnia również przyjemniejsze wrażenia z nagrywania, takie jak wspomniana powyżej zdolność telefonu do oparcia się na zdjęciach grupowych bez użycia rąk. Możesz także użyć systemu głównego aparatu do robienia selfie, gdy jest rozłożony, ponieważ po obu stronach telefonu znajduje się ekran.

Wniosek: wyrafinowane składanie

Pomimo tego, że jestem nieco rozczarowany aparatami Folda 3, cały telefon jest nadal najbardziej dopracowaną i ekscytującą wersją smartfona roku do tej pory, ponieważ Fold 3 to sposób, w jaki większość z nas korzysta z telefonu, naprawdę się zmienił .

Jestem bardziej produktywny z Foldem 3 (i przed nim Foldem 2) niż ze zwykłym telefonem typu slab. Większy ekran pozwala mi uruchamiać dwie aplikacje obok siebie, a edytowanie dokumentów w podróży nie męczy oczu.

Największym zmartwieniem składanych sceptyków dotyczących składanych urządzeń jest to, że są one bardziej kruche i droższe niż tradycyjne telefony. Samsung rozwiązał te dwa problemy: Fold 3 wykorzystuje mocniejsze materiały dookoła, jest wodoodporny i jest tańszy niż wcześniej. W ostatnich latach jest to prawie niespotykane w przypadku smartfonów, ponieważ telefony stają się coraz droższe.

Jeśli interesowała Cię technologia składania, ta nowa generacja składanych urządzeń Samsung może być wystarczająco przekonująca. Dla mnie? Zostałem sprzedany od pierwszego dnia.

READ  Nowa farma plażowa w Stardew Valley jest warta świeżego startu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *