Connect with us

Świat

„Nadgodziny wyborcze” w Gruzji. Stawka jest ogromna

Published

on

„Nadgodziny wyborcze” w Gruzji.  Stawka jest ogromna

5 stycznia Gruzja zadecyduje za dwie godziny nadliczbowe, którą partię będzie kontrolował Senat USA. Jeśli republikanie wygrają, Joe Biden będzie pierwszym prezydentem od 1989 roku, który wejdzie do Białego Domu bez większości w swojej partii w Senacie.

Republikanie w Senacie mogą liczyć na 50 mandatów, a Demokraci na 48. Dwie bitwy w Gruzji pozostają nierozwiązane. Arytmetyka jest prosta – aby kontrolować Izbę Lordów, GOP musi wygrać co najmniej jeden z dwóch pozostałych wyścigów Senatu. Trudniejsze zadanie dla Demokratów, bo muszą zdobyć oba głosy. W takim przypadku Senat padłby ich ofiarą, gdyż w relacji decyduje Wiceprezydent. Od 20 stycznia urząd ten obejmie demokratka Kamala Harris.

W Gruzji w wyborach trwają „nadgodziny”, gdyż żaden z kandydatów do Senatu 3 listopada nie przekroczył 50-procentowego progu. Mieć rację. 5 stycznia rywalizacja w obu bitwach będzie ograniczona do dwóch kandydatów z najlepszymi wynikami z „pierwszej rundy”.

Stawka jest ogromna. Po stronie Demokratów w kampanii biorą udział celebryci, a kwestia nierówności rasowych jest mocno poruszana. Druga strona nie jest bierna – Donald Trump zapowiedział wyjazd do Gruzji 5 grudnia. Jednak urzędujący prezydent nieoczekiwanie przegrał w wyborach prezydenckich w tych tradycyjnie wspierających Republikanów.

Jego kwestionowanie uczciwości procesu wyborczego dzieli działaczy państwowych GOP w Gruzji. Niektórzy twierdzą, że podważy to szanse kandydatów partii w styczniu, inni wzywają całą partię do większego poparcia przywódcy USA w jego zarzutach. W kampanii Republikanie używają haseł „Chroń Amerykę” i „Ostatnia linia obrony przed socjalizmem”.

Co ciekawe, kandydaci do Senatu GOP w Gruzji 3 listopada wypadli relatywnie lepiej niż Trump. David Perdue pokonał swojego demokratycznego rywala, 33-letniego dziennikarza śledczego Jona Ossoffa, o 49,7 do 47,9 procent. Demokrata, wielebny Raphael Warnock, wygrał drugą bitwę. W sumie jednak kandydaci GOP wygrali w tym konkursie ponad 49,2 proc. Głosy, republikański senator i bizneswoman Kelly Loeffle przeszli do „nadgodzin” z Warnock.

READ  Putin po raz pierwszy wymienia nazwisko Nawalnego zaledwie kilka minut po ogłoszeniu przez niego zwycięstwa w fikcyjnych wyborach

Izba wyższa USA liczy 100 członków, co świadczy o tym, że Stany Zjednoczone są federacją stanów – każdy ma po dwóch senatorów. Kadencja wybranych przedstawicieli trwa sześć lat, przy czym jedna trzecia izby wybierana jest co dwa lata.

Senat odgrywa kluczową rolę w procesie legislacyjnym, a ustawa nie może wejść w życie bez wsparcia tej Izby. Kontrolowana przez partię inną niż Biały Dom Izba może skutecznie blokować projekty ustaw w głównych kwestiach politycznych, takich jak ochrona zdrowia. Rolą Senatu jest także – kluczowa przy przekazywaniu władzy – zatwierdzanie kandydatów na prezydenta do rządu.

Wiele wskazuje na to, że Biden jest pierwszą osobą od 1989 roku, która piastowała najwyższe urzędy w państwie bez kontroli Partii Senatu prezydenta. Aby zrealizować swoje nominacje w gabinecie i kluczowe postulaty, prawdopodobnie będzie musiał przyciągnąć kilku Republikanów na swoją stronę. Nadzieja Demokratów jest szczególnie związana z Lisą Murkowski z Alaski, Susan Collins z Maine i Mittem Romneyem z Utah. Jeśli chodzi o głosy i oświadczenia, ci trzej często zrywają z linią Partii Republikańskiej.

Podczas gdy Republikanie zachowują swoje przywództwo w Senacie, ich poparcie dla Bidena będzie miało swoją cenę, według Associated Press. Może to na przykład wpłynąć na treść przepisów lub dane osobowe. GOP z pewnością jest zdecydowanie przeciwny ewentualnym kandydatom do rządu ze strony przedstawicieli postępowego lub socjalistycznego skrzydła Demokratów. Senator GOP John Cornyn podkreślił, że jego kolega Bernie Sanders na ławach partyjnych nie miał szans poprzeć republikanów ze względu na swoje socjalistyczne poglądy.

Biden wezwał we wtorek, aby Senat wkrótce rozpoczął wysłuchiwanie kandydatów do jego gabinetu. Jeśli przywódca republikańskiej większości Mitch McConnell, który zna go od lat, przyjmie tę prośbę, część nowego rządu może zostać zaprzysiężona 20 stycznia.

READ  Dwa rosyjskie samoloty zostały przekierowane po próbie wejścia w kanadyjską przestrzeń powietrzną

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *