Connect with us

Świat

Nacisk dyplomatyczny, aby zapobiec kolejnej wojnie Izrael-Hamas w Gazie

Published

on

W poniedziałek Lapid spotka się z Radą do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej, a USA powiedział zastępca sekretarza stanu ds. Palestyny ​​i Izraela Hadi Amra przebywał w Izraelu i na terytoriach palestyńskich, aby spotkać się z urzędnikami w Ramallah, Betlejem, Jerozolimie i Tel Awiwie, w tym z ONZ.

Egipt pośredniczy w pośrednich rozmowach między Izraelem a Hamasem w celu osiągnięcia trwałego zawieszenia broni lub przynajmniej zapewnienia trwałego spokoju. Organizacja Narodów Zjednoczonych jest również zaangażowana w ten proces przy wsparciu USA i UE.

Problemy utrudniające postęp obejmują żądanie Izraela, aby Hamas uwolnił szczątki dwóch żołnierzy zabitych w wojnie w Gazie w 2014 r. i dwóch Izraelczyków przetrzymywanych tam jako zakładników.

Hamas chce pełnego odzyskania 30 milionów dolarów. Katarskie płatności gotówkowe wcześniej dzielone między zubożałe rodziny Gazy, paliwo dla elektrowni i pensje urzędników. Katar dostarczył już 10 milionów dolarów na paliwo dla elektrowni w Gazie.

Istnieje mechanizm, dzięki któremu katarskie fundusze mogą przepływać przez ONZ do cywilów w Gazie i projektów cywilnych, ale nie do urzędników Hamasu, donosi KAN News.

Izrael chce mechanizmu zapewniającego takie transfery gotówki i import towarów do Strefy Gazy, zwłaszcza towarów podwójnego zastosowania do celów budowlanych, a nie do celów wojskowych, takich jak wystrzeliwanie rakiet na południe i budowa tuneli terrorystycznych.

Społeczność międzynarodowa również chce takiego mechanizmu, ale jest gotowa, aby Izrael w pełni ponownie otworzył swoje dwa przejścia do Gazy: komercyjne w Kerem Shalom i przejście dla pieszych w Erez. ONZ twierdzi, że obecny mechanizm jest wystarczający Koordynator pomocy humanitarnej na terytorium Palestyny ​​Lynn Hastings powiedziała w zeszły piątek, że Mechanizm Odbudowy Gazy (GRM) ustanowiony po wojnie w Gazie w 2014 roku był skuteczny w zapobieganiu przejmowaniu pomocy humanitarnej przez Hamas i że nie ma potrzeby nowego mechanizmu.

„Kilka dużych projektów infrastrukturalnych, w tym te przedłożone i zatwierdzone przez GRM przed eskalacją, jest obecnie wstrzymanych z powodu ograniczeń importowych dotyczących potrzebnych materiałów” – powiedziała.

READ  Szef WHO: To nie będzie ostatnia pandemia

Izrael całkowicie zamknął przejścia graniczne Kerem Shalom i Erez, gdy w maju wybuchła 11-dniowa wojna w Gazie i nie pozwolił im jeszcze działać z przedwojennymi zdolnościami.

„Import sprzętu medycznego, sprzętu rybackiego, surowców dla przemysłu i tekstyliów z Izraela do Strefy Gazy jest dozwolony przez przejście graniczne Kerem Shalom” – powiedział w poniedziałek koordynator działań rządowych w Biurze Terytorialnym (COGAT).

„Dozwolony jest również eksport produktów rolnych i tekstylnych ze Strefy Gazy do Izraela” – napisano.

„W związku z niedawnym uspokojeniem bezpieczeństwa, strefa połowowa w Strefie Gazy zostanie rozszerzona z dziewięciu do 12 mil morskich ze skutkiem od roku następującego po ocenie bezpieczeństwa i za zgodą szeregów politycznych [Monday] Jutro ”- powiedział COGAT.

„Środki cywilne zatwierdzone przez poziom polityczny są powiązane z ciągłym utrzymywaniem stabilności bezpieczeństwa” – powiedział.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Autonomii Palestyńskiej oskarżyło Izrael o próbę ponownego rozpalenia przemocy w Strefie Gazy poprzez ograniczenie przejść granicznych, w szczególności poprzez zakaz wjazdu materiałów budowlanych potrzebnych do odbudowy Gazy.

„Izraelska blokada sabotowała życie palestyńskich obywateli i obniżyła poziom podstawowych usług pod presją izraelskich opóźnień i wymuszeń” – powiedziała palestyńska agencja informacyjna Wafa.

Hastings odwiedził Gazę w zeszły czwartek. Po powrocie do Jerozolimy w piątek poprosiła Izrael o pełne otwarcie bram.

„Bez powrotu do regularnego i przewidywalnego odbioru towarów w Gazie zdolność Organizacji Narodów Zjednoczonych i naszych partnerów do przeprowadzania krytycznych interwencji oraz środków do życia i podstawowych usług ludności Gazy jest zagrożona” – powiedział Hastings.

„Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje obecnie, że 250 000 osób nadal nie ma regularnego dostępu do wody z kranu, a 185 000 jest uzależnionych od niebezpiecznych źródeł wody lub płaci wyższe ceny za wodę butelkowaną” – powiedziała. „Kluczowy sektor rolny, główne źródło żywności i dochodów w Gazie, jest zagrożony, w tym obecny sezon sadzenia”.

READ  Sąd w Hongkongu skazał Jimmy'ego Lai, Martina Lee i innych działaczy prodemokratycznych za protesty w 2019 roku

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *