Connect with us

Nauka

Możesz teraz otrzymać szczepionkę COVID-19 w Chinach. To może nie być dobre

Published

on

CHINY-WIRUS ZDROWIA

Pracownik pracuje podczas medialnej wycieczki po nowej fabryce zbudowanej do produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi COVID-19 w Sinovac, jednej z 11 chińskich firm zatwierdzonych do przeprowadzania badań klinicznych potencjalnych szczepionek koronawirusowych, w Pekinie 24 września 2020 r. Wang Zhao – AFP / Getty Images

Li Shurui nie wahał się. W obliczu zawieszenia życia na czas nieokreślony lub ryzyka łapanie COVID-19 wracając na uniwersytet w Wielkiej Brytanii, 22-letni student biznesu postanowił zakasać rękaw i otrzymać eksperymentalna szczepionka przeciwko koronawirusowi.

Dwa zastrzyki CoronaVac wykonane przez SinoVac (znanego również jako Beijing Kexing Bioproducts) kosztowały 2000 rmb (300 USD) w prywatnym szpitalu Taihe w stolicy Chin. Leczenie nadal nie przeszło ostatecznych (etap 3) badań klinicznych, ale jest już oferowane na zasadzie kolejności zgłoszeń. Każdy może się zjawić, zapłacić pieniądze i dostać szczepionkę. Li mówi, że setki ludzi ustawiały się w kolejce do szczepienia w tym samym czasie co on.

„Trochę martwię się skutkami ubocznymi, ale bardziej martwię się, że złapię wirusa za granicą” – mówi Li TIME. „Ale do tej pory nie miałem żadnych problemów z ukłuciami”.

To nie tylko szczepionka CoronaVac oferowana w Chinach. Nieoficjalne rozpowszechnianie szczepionek nabiera tempa pomimo ostrzeżeń międzynarodowych ekspertów ds. Zdrowia publicznego. We wrześniu państwowy SinoPharm ujawnił, że setki tysięcy Chińczyków przyjęło już eksperymentalne szczepionki COVID-19 w ramach inicjatywy państwowej mającej na celu ochronę pracowników służby zdrowia i urzędników podróżujących do krajów wysokiego ryzyka. W tym tygodniu we wschodnim centrum produkcyjnym Yiwu setki ludzi w kolejce za 60 dolarów dawki CoronaVac.

Czytaj więcej: „Podzielimy się naszą szczepionką ze światem”. W chińskiej firmie biotechnologicznej prowadzącej walkę z COVID-19

„To szaleństwo” – mówi Adam Kamradt-Scott, profesor nadzwyczajny specjalizujący się w globalnym bezpieczeństwie zdrowotnym na Uniwersytecie w Sydney, o wprowadzeniu w Chinach szczepionki gung-ho. „To po prostu niezdrowa praktyka zdrowia publicznego. Mamy poprzednie przykłady przypadków, w których szczepionki, które nie przeszły wystarczających badań klinicznych, wykazały niepożądane reakcje z długoterminowymi konsekwencjami zdrowotnymi ”.

READ  Relacja naocznego świadka granicy polsko-białoruskiej

W miarę zbliżania się pandemii koronawirusa do 11. miesiąca z ponad 40 milionów przypadków i 1,1 miliona zgonów na całym świecietęsknota za cudownym lekarstwem staje się coraz bardziej zdesperowana. Ale konsekwencje błędu szczepionki mogą być również tragiczne. W 1976 roku w pośpiechu kampania do uodpornić miliony Amerykanów na świńską grypę następnie spowodowało u niewielkiej części rozwój zespołu chronicznego zmęczenia i pomogło rozpalić współczesny ruch przeciwko szczepieniom. Rozdawanie szczepionki przed zatwierdzeniem bez wystarczającego monitorowania skuteczności i zdrowia uczestników grozi podsyceniem dezinformacji opinii publicznej.

Czytaj więcej: Jak szczepionka na rok wyborczy w 1976 r. Odniosła skutek wsteczny

Co więcej, ponieważ przypadki COVID-19 są tak niskie w Chinach, badania na etapie 3 – kiedy podaje się tysiące szczepionek, aby zobaczyć, ilu z nich zostało zakażonych, w porównaniu z ochotnikami, którzy otrzymali placebo – można przeprowadzić tylko za granicą. Nie było również żadnych prób „prowokujących”, w których naukowcy celowo wystawiali zaszczepionych ochotników na działanie wirusa w celu sprawdzenia odporności. (Chociaż są kontrowersyjne, takie próby są za chwilę w Wielkiej Brytanii)

Ale nie tylko Chiny wyprzedzają siebie. Prezydent USA Donald Trump włożył ogromna presja społeczna na organy regulacyjne oraz firmy farmaceutyczne, aby udostępnić szczepionkę przed wyborami w USA. 16 października Pfizer ujawnił może rozpocząć wprowadzanie szczepionki do użytku awaryjnego w USA pod koniec listopada. Moderna ma podobny harmonogram do użycia w nagłych wypadkach, chociaż ostrzega, że ​​powszechna dystrybucja szczepionek może nastąpić dopiero na wiosnę.

Różnica w Chinach polega jednak na tym, że wirus był w dużej mierze powstrzymywany w kraju. Kraj zgłosił tylko 14 przypadków w środę, wszystkie importowane. „Wydaje się, że nie ma potrzeby szczepienia się w Chinach” – mówi student Li. „W końcu pandemia ma obecnie niewielki wpływ na życie w Chinach; nawet maski nie są już tutaj obowiązkowe ”.

READ  Google przedstawia centrum danych o wartości 2 miliardów dolarów w Polsce, Telecom News, ET Telecom

Dlaczego więc Chiny tak agresywnie wprowadzają szczepionki? Dla rządu w Pekinie walka z pandemią stała się bitwą PR, która ma zagłuszyć międzynarodowa krytyka o jej wczesnym niewłaściwym postępowaniu, ukrywaniu i uciszaniu sygnalistów. Zamiast tego Chiny chcą zmienić swoją markę jako źródło niezbędnych środków ochrony indywidualnej i ostatecznie rozwiązania kryzysu. Chiński Narodowy Urząd Zdrowia przewidywał, że chińska zdolność produkcyjna szczepionek COVID-19 osiągnie 610 milionów dawek rocznie do końca 2020 roku. Szef SinoPharm mówi sama jego firma może być w stanie wyprodukować w przyszłym roku ponad miliard dawek.

Czytaj więcej: Wewnątrz bezprecedensowej walki o uodpornienie świata na COVID-19

Sinovac obiecał dostarczyć Indonezji 40 milionów dawek CoronaVac do marca 2021 r. Gubernator São Paulo, João Doria, powiedział, że rząd federalny Brazylii zgodził się również na zakup 46 milionów dawek CoronaVac, jednej z co najmniej pięciu szczepionek poddawanych testom 3. etapu w tym kraju. ma trzecie miejsce na świecie pod względem liczby zakażeń.

„Pierwsze wyniki badania klinicznego przeprowadzonego w Brazylii dowodzą, że spośród wszystkich szczepionek testowanych w tym kraju, CoronaVac jest najbezpieczniejsza, z najlepszymi i najbardziej obiecującymi wynikami” – powiedziała Doria w poniedziałek dziennikarzom.

Oczywiście Chiny nie są jedynymi, którzy pragną korzyści PR. 11 sierpnia prezydent Rosji Władimir Putin ujawnił rzekomo pierwszą na świecie szczepionkę przeciwko COVID-19, którą, jak powiedział, podano już jego córce. Nazwa handlowa – Sputnik 5, od przełomowego radzieckiego satelity – nie pozostawia wątpliwości co do dumy narodowej związanej z jego rozwojem. Ale został przetestowany tylko na 76 osobach – 38 w fazie I i 38 w fazie II – i nawet nie przeszedł do badań fazy 3. Szczepionka nie powstrzymała w tym miesiącu wzrostu liczby COVID-19 do rekordowych poziomów w kraju.

„Moja instynktowna reakcja jest taka, że ​​jest to próba Chin, by zdobyć międzynarodowy prestiż, jako pierwsi wprowadzając szeroko zakrojony program szczepień” – mówi Kamradt-Scott, australijski ekspert ds. Zdrowia na świecie. „Niestety, po prostu widzę tu grę polityczną, a nie zdrowie publiczne”.

READ  12 września Narodowy Dzień Kompetencji Cyfrowych w szkołach – GovTech Poland

Korekta, 22 października:

Oryginalna wersja tej historii błędnie stwierdzała, że ​​Beijing Kexing Bioproducts i SinoVac to odrębne firmy. Oni są tacy sami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *