Connect with us

Świat

Mówi się, że Izrael dał Palestyńczykom szczepionki na koronawirusa

Published

on

JEROZOLIMA (AP) – Izrael zgodził się na przekazanie Palestyńczyków 5000 dawek szczepionki na koronawirusa w celu uodpornienia pracowników medycznych pierwszej linii, poinformowało w niedzielę biuro ministra obrony Izraela Benny’ego Gantza.

Był to pierwszy raz, kiedy Izrael potwierdził przekazanie szczepionek Palestyńczykom, którzy pozostają daleko w tyle za agresywną kampanią szczepień Izraela i nie otrzymali jeszcze żadnych szczepionek.

Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła obawy dotyczące nierówności między Izraelem a Palestyńczykami na okupowanym Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy, a międzynarodowe grupy praw człowieka i eksperci ONZ oświadczyli, że Izrael jest odpowiedzialny za dobrobyt Palestyńczyków na tych obszarach. Izrael twierdzi, że na mocy tymczasowych porozumień pokojowych zawartych w latach 90. nie ponosi odpowiedzialności za Palestyńczyków i w żaden sposób nie zwrócił się o pomoc.

Biuro Gantza ogłosiło wczesną niedzielę, że transmisja została zatwierdzona. Nie było dalszych szczegółów, kiedy to się stanie. Nie było natychmiastowego komentarza ze strony palestyńskich urzędników.

Izrael jest jednym z wiodących światowych dostawców szczepionek dla swoich ludzi po podpisaniu umów o zakupach z międzynarodowymi gigantami narkotykowymi Pfizer i Moderna. Ministerstwo Zdrowia podaje, że prawie jedna trzecia z 9,3 miliona ludzi w Izraelu otrzymała pierwszą dawkę szczepionki, a około 1,7 miliona osób otrzymało obie dawki.

Kampania obejmuje arabskich obywateli Izraela i Palestyńczyków mieszkających w anektowanej Wschodniej Jerozolimie. Palestyńczycy mieszkający na Zachodnim Brzegu pod rządami Autonomii Palestyńskiej i Palestyńczycy żyjący pod rządami Hamasu w Gazie nie są uwzględnieni.

Autonomia Palestyńska próbowała uzyskać dawki za pośrednictwem programu WHO o nazwie COVAX. Jednak program zdobywania szczepionek dla potrzebnych krajów powoli zyskiwał akceptację.

Spór odzwierciedla globalne nierówności w dostępie do szczepionek, ponieważ bogate kraje pochłaniają lwią część dawek, a biedniejsze kraje jeszcze bardziej pozostają w tyle w walce ze zdrowiem publicznym i ekonomicznymi skutkami pandemii. Okazało się również, że jest kolejnym centralnym punktem trwającego od dziesięcioleci konfliktu na Bliskim Wschodzie, pomimo siejącego spustoszenie po obu stronach wirusa.

READ  Chińska blokada Covid-19 w Xi'an uderza w producenta chipów Samsung, Micron
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.