Connect with us

Świat

Moskwa nie ma „weta przeciwko rozszerzeniu NATO”, mówi Stoltenberg z NATO

Published

on

Moskwa nie ma „weta przeciwko rozszerzeniu NATO”, mówi Stoltenberg z NATO
  • Przemawiając do dziennikarzy przed nieformalnym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Oslo, Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy zgodzili się, że „drzwi NATO są otwarte dla nowych członków”.
  • Długoterminowe wsparcie dla Ukrainy zostanie omówione podczas czwartkowego spotkania, ale Stoltenberg oczekuje wieloletniego planu dostosowania Ukrainy do standardów i protokołów NATO na formalnym szczycie lipcowym w Wilnie na Litwie.

Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przemawia podczas konferencji prasowej, aby odsłonić kolejne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rady Północnoatlantyckiej (NAC), 3 kwietnia 2023 r. w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli.

Kenzo Tribouillard | AFP | Obrazy Getty’ego

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że wszyscy sojusznicy NATO zgadzają się, że Rosja nie może przeszkodzić Ukrainie w ewentualnym członkostwie w sojuszu wojskowym.

Przemawiając do dziennikarzy przed nieformalnym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych NATO w Oslo, Stoltenberg powiedział, że wszyscy sojusznicy zgodzili się, że „drzwi NATO są otwarte dla nowych członków”.

„Wszyscy sojusznicy zgadzają się również, że Ukraina zostanie członkiem sojuszu i wszyscy sojusznicy zgadzają się, że to sojusznicy z NATO i Ukraina decydują, kiedy Ukraina zostanie członkiem” – powiedział.

„Moskwa nie może wetować rozszerzenia NATO, ale co najważniejsze, wszyscy sojusznicy zgadzają się, że obecnie najpilniejszym i najważniejszym zadaniem jest zapewnienie, by Ukraina pozostała suwerennym, niezależnym krajem. Prezydent.” [Vladimir] Putin i Rosja nie mogą wygrać tej wojny”.

Stoltenberg zaapelował także o podjęcie działań po zakończeniu wojny rosyjsko-ukraińskiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa Ukrainy, aby „historia się nie powtórzyła” i aby „wzór rosyjskiej agresji na Ukrainę” dobiegł końca.

Długoterminowe wsparcie dla Ukrainy zostanie omówione na czwartkowym spotkaniu w Oslo, ale Stoltenberg oczekuje wieloletniego planu dostosowania Ukrainy do standardów i protokołów NATO na formalnym lipcowym szczycie w Wilnie na Litwie.

READ  Sudański Baszir został przeniesiony do szpitala wojskowego przed walką, jak podają źródła

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął poparcie Stoltenberga i powtórzył, że Ukraina ma nadzieję na formalne zaproszenie do członkostwa w NATO.

„Bardzo ważna jest nasza przyszłość w UE, a Ukraina jest gotowa do członkostwa w NATO. Czekamy, aż NATO będzie gotowe do przyjęcia, zobaczenia i posiadania Ukrainy” – powiedział dziennikarzom spoza Europejskiej Wspólnoty Politycznej (Szczyt EPC w Mołdawii w czwartek.

„Myślę, że gwarancje bezpieczeństwa są bardzo ważne, nie tylko dla Ukrainy, [but] za naszych sąsiadów, za Mołdawię, z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę i ewentualną agresję na inne części Europy”.

Zapytany o możliwy koniec wojny Zełenski powiedział, że konflikt zakończy się tylko wtedy, gdy wygra Ukraina, dodając: „Rosja może zakończyć tę wojnę wcześniej, może przejść z naszego terytorium na swoje niezależne terytorium”.

Członkowie NATO nadal udzielają znacznego wsparcia wojskowego wysiłkom wojennym Ukrainy w postaci amunicji i szkoleń. W środę Pentagon ogłosił nowy pakiet uzbrojenia o wartości 300 milionów dolarów, który obejmuje systemy artyleryjskie i przeciwpancerne oraz amunicję.

Biały Dom powiedział, że prezydent Rosji Władimir Putin nie wykazał „żadnej skłonności” do porzucenia wysiłków wojennych, ponieważ konflikt zbliża się do 500.

„Myślę, że w tym tygodniu, jak wszyscy widzieliście, Rosja po prostu kontynuowała brutalną, całkowicie niesprowokowaną wojnę z Ukrainą” – powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby na konferencji prasowej w Białym Domu w środę.

Mowa o Turcji

Na początku kwietnia Finlandia oficjalnie została 31. członkiem NATO – sojuszu wojskowego opartego na traktacie, zgodnie z którym atak na jedno państwo członkowskie jest atakiem na wszystkie.

Władze w Helsinkach zdecydowały po pełnej inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r., że historycznie neutralna Finlandia, która dzieli z Rosją 832-milową granicę, nie jest już bezpieczna i skorzysta z ochrony członkostwa w NATO.

Szwecja ubiegała się o członkostwo w tym samym czasie co Finlandia, ale przystąpienie zostało wstrzymane przez dwóch członków NATO – Turcję i Węgry.

READ  Indie wycofują z obiegu banknoty o nominale 2000 rupii

Stoltenberg powiedział dziennikarzom w czwartek, że wkrótce uda się do Ankary, aby uzyskać zgodę Turcji na przystąpienie Szwecji, podczas gdy fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto powiedział, że proces ratyfikacji „odbędzie się przed szczytem NATO w Wilnie w przyszłym miesiącu”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *