Connect with us

Świat

Morze Południowochińskie: Filipińskie myśliwce latają nad chińskimi flotyllami na spornych wodach

Published

on

Narasta międzynarodowe zaniepokojenie tym, co Filipiny opisały jako „rój i groźna obecność” ponad 200 chińskich statków, które według Manili są obsadzone przez milicję morską.

Łodzie zacumowane na Zielone Świątki w 200-milowej Ekskluzywnej Strefie Ekonomicznej Manili.

Filipińskie samoloty wojskowe były codziennie wysyłane w celu monitorowania sytuacji, powiedział minister obrony Delfin Lorenzana w oświadczeniu pod koniec soboty.

Lorenzana powiedział, że wojsko zwiększy również swoją obecność morską na Morzu Południowochińskim, aby prowadzić „patrole suwerenności” i chronić filipińskich rybaków.

„Nasz transport lotniczy i morski jest gotowy, aby chronić naszą suwerenność i suwerenne prawa” – powiedział Lorenzana.

Ambasada Chin w Manili nie odpowiedziała od razu na prośbę o komentarz. Mówi się, że statki na Zielone Świątki były łodziami rybackimi szukającymi schronienia przed wzburzonym morzem, a na pokładzie nie było milicji.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte powtórzył ambasadorowi Chin Huang Xilianowi, że Filipiny wygrały w 2016 r. Przełomowy arbitraż, który wyjaśnił ich suwerenne roszczenia wśród rywalizujących z nimi roszczeń Chin, powiedział w zeszłym tygodniu jego rzecznik.

Brunei, Malezja, Filipiny, Tajwan, Chiny i Wietnam konkurujące roszczenia terytorialne na Morzu Południowochińskim, przez które co najmniej 3,4 bln USD rocznych przepływów handlowych.
READ  Zespół ds. Polityki zagranicznej Obamy otrzymuje poprawkę
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *