Connect with us

Nauka

Morawiecki wzywa polskich dyplomatów do budowania poparcia dla Ukrainy na świecie

Published

on

Rosyjscy urzędnicy obawiają się bliskiej współpracy między Polską a Ukrainą i innymi krajami regionu, które łączy chęć walki z agresorem.

„Teraz rodzi się zupełnie nowa Ukraina i nowa koncepcja Międzymorza, z Litwą, w przyszłości wolną Białorusią, Ukrainą, Polską, krajami bałtyckimi, Rumunią. Jest to koncepcja, która może stworzyć pewną regionalną przestrzeń geostrategiczną o bardzo wysokim mianownikiem wspólnych interesów” – powiedział premier Mateusz Morawiecki na spotkaniu z polskimi ambasadorami 21 czerwca – poinformował korespondent Ukrinformu.

Według niego „warto pracować”.

„Rosja jest przerażona perspektywą współpracy Polski z Ukrainą, krajami bałtyckimi i przywrócenia pozycji Polski na arenie międzynarodowej. Nie wolno nam zmarnować tej szansy” – podkreślił Morawiecki. Podkreślił, że polska dyplomacja powinna alarmować rządy i społeczeństwa różnych krajów o zagrożeniu ze strony Rosji.

Premier wyraził przekonanie, że „suwerenność Ukrainy jest warunkiem suwerenności Polski” w perspektywie długoterminowej. Dlatego polscy dyplomaci muszą mądrze i konsekwentnie wpływać na opinię publiczną w wolnym świecie, budując poparcie dla Kijowa.

„Ukraina i jej sojusznicy mają prawo czuć się moralnymi zwycięzcami. Jednak moralne zwycięstwo dziś zdecydowanie nie wystarcza, zwłaszcza gdy po drugiej stronie jest przeciwnik, który nie kieruje się moralnymi zasadami” – powiedział premier Ukrainy. Polska.

Porównał Rosję do „rannego niedźwiedzia”, który wciąż ma ogromne zasoby, więc jest za wcześnie, by mówić o zwycięstwie nad nią. Według niego Kreml próbuje odbudować imperium oparte na tradycjach carskiej Rosji i Związku Radzieckiego.

Obecnie, według Morawieckiego, trwa starcie dwóch cywilizacji, m.in. w sferze informacyjnej. A rosyjska propaganda jest trudna do zwalczenia ze względu na jej masowy charakter.

Wcześniej polski premier Morawiecki mówił, że ideologia „rosyjskiego świata” jest zbrodnicza, ponieważ opiera się na nacjonalizmie, imperializmie i kolonializmie. Moskwa popełnia zbrodnie ludobójstwa na Ukrainie, więc trzeba zrobić wszystko, co możliwe, aby Kijów wygrał tę wojnę.

READ  Liderzy wzywają El Pasoans do unikania spotkań rodzinnych i imprez domowych w miarę zbliżania się Święta Pracy

Witam

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.