Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska DZIEŃ 6 • Live Sail Die

Published

on

Mistrzostwa Europy 29er 2024 – Gdynia, Polska DZIEŃ 6 • Live Sail Die

W sobotę rozpoczął się finał Mistrzostw Europy 29er, który odbył się w ramach 25. edycji Gdynia Sailing Days. Żeglarze rywalizowali w trzech flotach: złotej, srebrnej i brązowej. Każda z flot była w stanie ukończyć trzy wyścigi w najbardziej wietrzny jak dotąd dzień serii.

W klasyfikacji generalnej pierwsze miejsce w kategorii mieszanej zajęli Ewa Lewandowska i Krzysztof Królik. Do wczorajszych liderów tracą zaledwie cztery punkty – Włochów Alexa Demurtasa i Giovanniego Santiego. Trzecie i czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej zajmują brytyjskie drużyny – Finian Morris z Charliem Granem i James Crossley z Samem Webbem.

W kategorii U17 nadal dominują Polacy Bartosz Śmudziński i August Sobczak. Na drugim miejscu wśród młodych ludzi znaleźli się Francuzi Alexander Mostini i Raphael Allain, a za nimi Niemcy Lucas i Moritz Hamm.

Mistrzostwa Europy 29er 2024. Zdjęcie udostępnione.

„Pomimo pewnych zmian wiatru, dzisiejszy wiatr był najsilniejszy i najbardziej równomierny ze wszystkich dni, kiedy tu byliśmy. Ścigaliśmy się w złotej flocie, więc miło było poczuć rosnącą presję wśród innych zespołów. Po drugim wyścigu wiatr nieco ucichł, więc trudno było utrzymać dobrą pozycję i niestety straciliśmy dobrą serię. W ostatnich dniach na pewno przekonaliśmy się, że Gdynia jest dość wymagającym terenem do ścigania się, ale to nas nie przeraża. Podoba nam się tutaj i nie możemy się doczekać ostatnich dwóch dni mistrzostw” – podsumowali Brytyjczycy Finian Morris i Charlie Gran.

Alicja Tutkowska i Alicja Dampc utrzymały pierwsze miejsce w wyścigu kobiet z imponującą przewagą 45 punktów nad brytyjską drużyną Annabelle Vines i Amelie Hiscocks. Rywalizacja pomiędzy drugą a trzecią drużyną – fińską drużyną Uną Heinilą i Siliją-Sophie Laukkaken – jest zacięta, a różnica wynosi zaledwie cztery punkty.

Szwedzki duet Selma Hard i Lukas Wolfgang zajmuje obecnie drugie miejsce w kategorii mieszanej. Nad trzecią drużyną – Włochami Giulią Bartolozzi i Pietro Rizzi mają siedem punktów przewagi.

Mistrzostwa Europy 29er 2024. Zdjęcie udostępnione.

„Po regatach Złotej Floty z całą pewnością możemy stwierdzić, że poziom wyczynowy uczestników jest bardzo wysoki. Dzisiaj mieliśmy trochę problemów, ponieważ Pietro jest dość chudy, co utrudnia nam nabieranie prędkości przy silniejszym wietrze. W pierwszym wyścigu zajęliśmy 15. miejsce, co jest dobrym wynikiem, ale niestety później uplasowaliśmy się na kiepskim 38. miejscu. Ostatecznie udało nam się odkupić 33. miejsce, więc ogólnie był to dla nas dobry dzień. – powiedzieli Włosi.

Trzy kolejne wyścigi zaplanowano na dni 7 i 8, a koronacja Europejskich Mistrzów Floty Mieszanej Mężczyzn i Kobiet odbędzie się w poniedziałek 8 lipca. Puchar Narodów trafia do kraju, w którym wystartują trzy najlepsze drużyny z co najmniej dwóch kategorii.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *