Connect with us

Świat

Izraelskie wojsko sprowadza zagranicznych dziennikarzy do Rafah, aby udowodnić sukces w wojnie z Hamasem.

Published

on

Izraelskie wojsko sprowadza zagranicznych dziennikarzy do Rafah, aby udowodnić sukces w wojnie z Hamasem.

Rafah, południowa Strefa Gazy — Zespół CBS News był jednym z pierwszych zagranicznych dziennikarzy, którym pozwolono odwiedzić zdewastowane miasto Rafah w południowej Gazie, odkąd Izrael rozpoczął tam na początku maja wojskowy atak lądowy przeciwko Hamasowi. Premier Benjamin Netanjahu zarządził operację pomimo ostrzeżeń Stanów Zjednoczonych i innych izraelskich sojuszników, wyrażających poważne zaniepokojenie zagrożeniami dla ludności cywilnej, która szukała schronienia w mieście w ciągu poprzednich siedmiu miesięcy wojny.

Pod koniec maja, co najmniej dwa tygodnie po rozpoczęciu izraelskich operacji naziemnych w mieście, Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że ​​było ich około miliona Palestyńczycy uciekli z Rafah – wielu z nich było już przynajmniej raz wysiedlonych.

Dziennikarze CBS News w Gazie pod przewodnictwem producenta Marwan al-Ghoul relacjonował wojnę od początku operacji – przekazując światu obrazy i historie o niszczycielskim wpływie na ludność cywilną. Jednak środowa wizyta była dla zagranicznych ekip telewizyjnych pierwszym spojrzeniem na operację w Rafah i jej następstwa.

CBS News zostało przewiezione przez Siły Obronne Izraela do południowej Gazy w konwoju otwartych izraelskich humvee.

IDF: Odkryto podziemny „ekosystem terroru”.

Siły Obronne Izraela chciały pokazać zagranicznym mediom, co osiągnęli w Rafah. Obejmowało to odkrycie tak zwanego „ekosystemu terroru” – podziemnego labiryntu tuneli, który bojownicy stworzyli pod miastem. Przedstawiciele wojska powiedzieli, że niektóre tunele łączyły terytorium milicji Hamasu w Gazie z Egiptem przez południową granicę enklawy palestyńskiej.

Izrael od dawna postrzegał przemyt tą trasą jako kluczową drogę przetrwania dla Hamasu, który od lat jest uznawany za organizację terrorystyczną przez Stany Zjednoczone, Izrael i Unię Europejską.

Siły izraelskie oświadczyły, że odkryły w mieście setki domów, które zostały zastawione przez powstańców i zabiły ponad 900 powstańców podczas operacji w Rafah.

Uważa się, że miasto to było ostatnią główną twierdzą Hamasu, który rządził Gazą przez prawie 20 lat, zanim 7 października zapoczątkował trwającą wojnę bezprecedensowym atakiem terrorystycznym na Izrael. W tym ataku bojownicy zabili około 1200 osób, a około 240 innych wzięli jako zakładników, z których około 80 prawdopodobnie nadal żyje i jest przetrzymywanych w Gazie.

READ  Rwanda: Urzędnicy idą do sądu w związku z nowym prawem

Według ministerstwa zdrowia w Gazie kierowanego przez Hamas w odwetowej wojnie Izraela zginęło prawie 38 000 ludzi, w większości kobiety i dzieci. Ponadto znaczna część infrastruktury terytorium palestyńskiego, na którym przed wojną mieszkało około 2,3 miliona ludzi, została zniszczona.

cbs-gaza-rafah-idf-tour.jpg
Żołnierz Sił Obronnych Izraela stoi przed pojazdami wojskowymi podczas trwających operacji IDF przeciwko Hamasowi w mieście Rafah na południu Strefy Gazy, 3 lipca 2024 r.

Wiadomości CBS


Według doniesień CBS News w Rafah, mieście jeszcze półtora miesiąca temu pełnym przesiedleńców wewnętrznych, praktycznie nie pozostał nikt.

Zniszczenie na nieopisane rozmiary

Skali zniszczeń w Rafah nie da się wyrazić słowami. Zdjęcia uchwycone kamerą CBS News mówią same za siebie. Stało się pustynnym krajobrazem.

Oprócz szeregu pustych ciężarówek przewożących pomoc humanitarną i ich kierowców w Rafah widoczne były tylko siły IDF. Wśród gruzów błąkało się smutno kilka bezdomnych kotów i wychudzony pies.

Podczas wizyty CBS News usłyszało ostrzał z ciężkiej broni strzeleckiej, z których większość prawdopodobnie pochodziła od żołnierzy izraelskich nadal działających w mieście.

Zniszczenie infrastruktury w Rafah było jeszcze gorsze CBS News było świadkiem W 2017 roku w zniszczonych syryjskich miastach Mosul i Rakka podczas Wojna z ISIS.

Izraelski Netanjahu nalega na „zniszczenie Hamasu”

Główny rzecznik Sił Obronnych Izraela, kontradmirał Daniel Hagari, rozmawiał z dziennikarzami w ruinach Rafah, gdy rozległy się strzały. Powiedział, że praca wojska w mieście jeszcze się nie skończyła.

Izrael rozpoczął swoje operacje w Gazie zaledwie kilka godzin po ataku Hamasu z 7 października. W następnych dniach Netanjahu mówił jednoznacznie o swoich celach. W telewizyjnych przemówieniach przysiągł zniszczenie Hamasu i ostrzegł, że każdy członek tej grupy to „martwy człowiek”.

Jednak po prawie dziewięciu miesiącach walk i zniszczeniu ogromnych połaci Strefy Gazy wielu przywódców Hamasu, w tym jego najwyższy dowódca w enklawie, Yahya Sinwar, pozostaje na wolności.

Wiele osób, w tym niektórzy Izraelczycy, uważa, że ​​zniszczenie Hamasu lub nawet pozbawienie go zdolności do przejęcia rządu i prowadzenia własnych operacji wojskowych może zająć lata. Może to nawet niemożliwe.

Sam Hagari powiedział kilka tygodni temu w izraelskiej telewizji: „Każdy, kto myśli, że możemy wyeliminować Hamas, jest w błędzie, a każdy, kto chce, aby naród izraelski uwierzył, że jest to wykonalna misja, „po prostu rzuca piasek w głowę opinii publicznej”. Oczy.”


Netanjahu coraz bardziej popada w konflikt z własną armią i USA

07:42

W środku Oznaki rozstania pomiędzy Netanjahu a izraelskim wojskiem w sprawie celów wojny i planów na późniejszy okres w Gazie, New York Timesazacytował we wtorek anonimowych izraelskich dowódców, którzy twierdzili, że chcą zawieszenia broni.

Gazeta zacytowała izraelskich generałów, którzy mówili, że kończy im się amunicja i obawiali się, że mogą zostać przytłoczeni, jeśli wojna przerodzi się w wojnę tandemową. Konflikt z sojusznikiem Hamasu, Hezbollahemktórzy stacjonują po drugiej stronie północnej granicy Izraela w Libanie. „The Times” podaje, że generałowie uważają, że zawieszenie broni to najlepszy sposób na sprowadzenie do domu pozostałych izraelskich zakładników i że zawieszenie broni powinno być kontynuowane niezależnie od tego, czy cele wyznaczone przez rząd zostały osiągnięte.

We wtorek Netanjahu odniósł się do zarzutów, mówiąc, że nie wie, „kim są te anonimowe źródła, ale jestem tutaj, aby jednoznacznie wyjaśnić: to się nie stanie”. Wojna zakończy się, gdy Izrael osiągnie wszystkie swoje cele, łącznie ze zniszczeniem Hamasu i uwolnieniem wszystkich naszych zakładników”.

W ostatnich tygodniach pojawiły się liczne doniesienia o ucieczce bojowników Hamasu z ruin Rafah oraz o exodusie palestyńskiej ludności cywilnej. W Rafah zniszczono samo miasto, jak każde inne większe skupisko ludności, które istniało w Gazie przed 7 października.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *